Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Slovák bol prvý nebritský tréner v Anglicku, stále sleduje svoj bývalý klub

Jozef Vengloš. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 8. nov 2016 o 15:19

Vengloš, ktorý vo februári oslávil životné jubileum 80 rokov, vyšliapal cestičku zahraničným trénerom na Ostrovoch.

BRATISLAVA. Slovenský futbalový odborník Jozef Vengloš priznal, že naďalej sleduje výkony anglického klubu Aston Villa Birmingham, ktorý kedysi trénoval, a stále sa raduje z jeho úspechov.

V exkluzívnom rozhovore pre agentúru AP takisto prezradil, že zo všetkých koučov, s ktorými sa mal možnosť stretnúť, najviac obdivuje legendu Manchestru United - Sira Alexa Fergusona.

V Anglicku jednu sezónu

Vengloš, ktorý vo februári oslávil životné jubileum 80 rokov, vyšliapal cestičku zahraničným trénerom na Ostrovoch. Futbalový svetobežník prevzal v roku 1990 kormidlo vo Villa Parku a stal sa tak prvým nebritským lodivodom na lavičke klubu z najvyššej anglickej súťaže.

Vtedy už mal za sebou veľké úspechy, reprezentáciu ČSSR spolu s Václavom Ježkom priviedol k titulu majstra Európy 1976 v Belehrade a o štyri roky neskôr ako hlavný kouč získal na ME bronz. Podľa neho bola a stále je práca na Ostrovoch osobitá.

V Aston Ville trénoval jednu sezónu. (Autor: TASR)

"Musíte mať radosť z futbalu, aj ako tréner. Anglický futbal je špecifický, čo je inšpiratívne vo všetkých aspektoch - pre trénerov, hráčov a samozrejme aj fanúšikov," vyslovil sa Vengloš.

Je to komplexná persóna. Vedel pracovať aj s tými najlepšími hráčmi. Vedel, ako získať podporu od fanúšikov a klubu a vniesol novú vášeň do futbalu.


Jozef Vengloš o Sirovi Alexovi Fergusonovi

Aston Villu viedol iba jednu sezónu, v ktorej skončil s tímom v domácej súťaži až na 17. mieste. Jeho najvýznamnejším úspechom na lavičke birminghamského klubu bolo víťazstvo nad Interom Miláno (2:0) v Pohári UEFA.

Uznávaný odborník sa snažil vniesť do tradičného fyzického anglického futbalu viaceré nové prvky a herné metódy, ako napríklad častejšie kombinácie v strede poľa, vzľadom na vysoké očakávania a kritické britské médiá mal však náročnú adaptáciu.

Napriek tomu má na pôsobenie vo Villa Parku len tie najkrajšie spomienky. "Hráči boli skutoční profesionáli. Myslím si, že medzi nami panoval vzájomný rešpekt, ktorý nás posúval dopredu. Rozumeli sme si. Je dôležité, aby hráči verili trénerovi, rešpektovali ho a potom prichádzajú aj výsledky. Tie sú kľúčové, vo všetkých krajinách," povedal Vengloš, ktorý neskôr trénoval aj Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow či reprezentácie Austrálie, Malajzie, Ománu ako i slovenský národný tím.

Angažmán v Birminghame aj s odstupom času považuje za špeciálny. "Veľa som sa toho v Anglicku naučil. Stále na diaľku sledujem Aston Villu a mám radosť, keď sa jej darí."

Časy sa zmenili

Od jeho pôsobenia na Ostrovoch sa časy zmenili. V tejto sezóne pracuje na lavičkách klubov Premier League až 14 zahraničných koučov, medzi nimi také kapacity, akými sú Portugalčan Jose Mourinho v Manchestri United, Nemec Jürgen Klopp v Liverpoole, Španiel Pep Guardiola v Manchestri City či Talian Antonio Conte v FC Chelsea.

V súčasnosti sleduje svoj bývalý klub. (Autor: TASR)

Iba štyri tímy - Bournemouth, Burnley, Crystal Palace a Hull - vedú anglickí tréneri. Okrem toho futbalistov Stoke City kormidluje Walesan Mark Hughes a Sunderland zasa Škót David Moyes.

Vengloš prezradil, že je stále v kontakte s mnohými koučami, ktorých mal šancu spoznať počas trénerskej kariéry, a z času na čas si zavolajú. Zo všetkých trénerov najviac obdivuje prácu Alexa Fergusona.

"Je to komplexná persóna. Vedel pracovať aj s tými najlepšími hráčmi. Vedel, ako získať podporu od fanúšikov a klubu a vniesol novú vášeň do futbalu," povedal o legende Manchestru United. Vengloš nikdy nezabudne na moment, keď sa s Fergusonom prvýkrát stretol.

"Alex prišiel ku mne a povedal mi 'Ak budeš niečo potrebovať, neváhaj a zavolaj mi, veľmi rád ti pomôžem.' Bol to dôkaz skutočného profesionalizmu."

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.