Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Hlinka a Drobňák: Olympiáda je úžasný zážitok

Miroslav Drobňák (uprostred). Stále sa objavuje na trávnikoch. (Autor: osfksarisskemichalany.webnode.sk)
Sportnet|Publikované 21. júl 2016 o 22:00

V olympijskom tíme slovenských futbalistov v Sydney 2000 štartovali aj Prešovčania Peter Hlinka a Miroslav Drobňák.

Kluby zo slovenskej ligy odmietli na podujatie pustiť svojich najlepších hráčov.

PREŠOV. Futbal sa hrá na olympijských hrách od roku 1900. Slovensko sa na olympijskom futbalovom turnaji predstavilo v Sydney 2000.

Slováci sa na olympiádu prebojovali z majstrovstiev Európy hráčov do 21 rokov, ktoré v roku 2000 boli na Slovensku a naši mladí futbalisti na nich pod vedením trénera Dušana Radolského získali štvrté miesto.

Pred olympiádou nastal problém v spôsobe nominácie, klubové záujmy prevýšili reprezentačné a tak Slovensko, ktoré necestovalo v najsilnejšom zložení, obsadilo 13. miesto.

Austrálske zážitky

Oporou slovenskej dvadsaťjednotky i olympijského mužstva bol Prešovčan Peter Hlinka (nar. 1978).

„Olympiáda je jeden úžasný zážitok a človek, ktorý ju vidí, do konca života na ňu nezabudne,“ podčiarkol.

„Všade vládol olympijský duch, bolo to super – športovci, organizácia tohto veľkého podujatia. Bol som v Perthe, kde sme sa pripravovali na olympijský turnaj. V Brisbane sme hrali proti Brazílii, v Canberre sme odohrali zápasy s Japonskom a Juhoafrickou republikou. Jeden deň patril aj návšteve Sydney. Všade bolo plno ľudí, ktorí olympiádou žili. Každý každému prial, aby niečo dosiahol. Olympiádu treba vidieť, zažiť. Bol som v Olympijskom parku, na tenisovom turnaji som videl Kafeľnikova, Kučeru, Hrbatého, tiež som si bol pozrieť plážový volejbal.“

Skupina smrti

Peter Hlinka sa vrátil aj k futbalovému turnaju: „Mali sme veľmi ťažkú skupinu, neboli sme jej favoritmi. Na strane Brazílie a Japonska bola jednoznačne kvalita. Juhoafrickú republiku sme zdolali našou typickou hrou. Prvé dva zápasy sme hrali trochu zakríknuto, aj keď si myslím, že som v nich podal celkom solídny výkon. V záverečnom stretnutí na olympiáde to už bol veľmi dobrý výkon. Hrať proti Brazílčanom, Japoncom, Juhoafričanom bola pre mladých hráčov veľká škola. Škoda len, že futbalový zväz a kluby nás oslabili o viacerých hráčov, ktorí mali byť s nami v Austrálii.“

Tatranista i legionár

Peter Hlinka patril medzi opory 1. FC Tatran Prešov v prvej futbalovej lige. Za A mužstvo Slovenska odohral 28 zápasov.

Stal sa najúspešnejším športovcom Prešovského okresu v roku 2000. Od roku 2000 hrá v Rakúsku, pôsobil vo viacerých kluboch.

S Rapidom Viedeň získal v sezóne 2005/2006 majstrovský titul a zahral si v prestížnej Lige majstrov, hral aj v skupinovej fáze Európskej ligy.

Strelil gól z najväčšej vzdialenosti – krásnym oblúčikom poslal loptu za chrbát brankára Sturmu Graz zo vzdialenosti 53 metrov.

Ako futbalista Rapidu Viedeň si tak na svoje konto zaknihoval zaujímavý rekord.

Olympiádu zažil aj Miroslav Drobňák

Atmosféru olympiády zažil aj ďalší prešovský odchovanec Miroslav Drobňák (nar. 1977).

„Nominácia na olympijský futbalový turnaj ma prekvapila, nepočítal som s ňou. Bol to zážitok na celý život, štartovať na olympiáde sa nepodarí každému športovcovi. Všetko bolo v pohode, futbalový turnaj sa hral v dobrej atmosfére, aj mne sa hralo dobre. Bol som z toho aj prekvapený, lebo som si myslel, že budem mať väčšie problémy. Najviac sa mi vydaril zápas s Juhoafrickou republikou,“ prezradil nám Drobňák.

„Pamiatkou na olympijský futbalový turnaj je pre mňa dres Brazílčana Fabiana. Prešli sme celú Austráliu, boli sme v Perthe, Canberre, Brisbane. V posledný deň nášho pobytu sme navštívili Sydney a olympijské súťaže v plážovom volejbale a tenise. Nebol tam nijaký problém, každý bol ochotný pomôcť.“

Miroslav Drobňák sa v drese Tatrana Prešov stal v roku 1994 majstrom Slovenska v kategórii starších dorastencov, oporou Tatrana bol aj v prvej lige.

Za A mužstvo Slovenska odohral jeden zápas. S Interom Bratislava sa v roku 2001 stal majstrom Slovenska a víťazom Slovenského pohára.

Hral aj v Grécku a Poľsku, viac rokov hral za Lipany. Bol laureátom ankety o najúspešnejších športovcov Prešovského okresu.

Československo na futbalovom turnaji OH 1968 reprezentovali Július Holeš – dres Tatrana Prešov obliekal v rokoch 1964 až 1968, a Jozef Jarabinský – v Tatrane hral ako dorastenec a v sezóne 1984/85 bol trénerom A mužstva Tatrana.

hlinka_res.jpg

Peter Hlinka (vľavo). Vo viedenskom derby spred rokov Austria – Rapid. Foto: Pavol Majer

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 25/2016, v predaji od 19. 7. do 25. 7.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.