Prekvapenie na úvod olympiády. Česko si pripísalo historickú prehru

Českí hokejisti v úvodnom vystúpení na ZOH 2022 podľahli Dánsku. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|9. feb 2022 o 16:31 (aktualizované 9. feb 2022 o 18:17)

Česko prvýkrát v histórii prehralo s Dánskom v riadnej hracej dobe.

Hokej na ZOH Peking 2022 - skupina B

Česko - Dánsko 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Góly: 24. Červenka (Kovář) - 12. M. Lauridsen, 18. F. Nielsen (tr. strieľ.). Rozhodovali: Gouin (Kan.), Tscherrig (Švajč.) - Lundgren (Švéd.), Nikulainen (Fín.), vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0.

Česko: Hrubec - Kundrátek, Šulák, Jeřábek, Sklenička, Knot, Klok, Mozík - Hyka, Krejčí, Sedlák - Stránský, Kovář, Červenka - Řepík, Sobotka, Lenc - Frolík, T. Zohorna, H. Zohorna

Dánsko: Dahm - A. J. Jensen, O. Lauridsen, Lassen, M. Lauridsen, O. Larsen, Nich. Jensen, Kristensen - Nic. Jensen, F. Nielsen, Bodker - Russell, Regin, Storm - Meyer, Madsen, Bau Hansen - Aagaard, Jakobsen, Poulsen

PEKING. Hokejisti Dánska zvíťazili vo svojom prvom zápase v B-skupine olympijského turnaja v Pekingu nad Českom 2:1.

Góly víťazného tímu strelili v 1. tretine Markus Lauridsen a z trestného strieľania Frans Nielsen, jediný gól Česka dosiahol kapitán Roman Červenka v prostrednej časti.

Česi nedokázali bodovať ani napriek výraznej streleckej prevahe 40:17.

Na ďalší zápas nastúpia v piatok 11. februára o 9.40 SEČ proti Švajčiarsku, Dáni budú hrať v rovnaký deň o 5.10 SEČ s tímom Ruského olympijského výboru.

Z = zápasy, V = Výhry, VP = Výhry po predĺžení, PP = Prehry po predĺžení, P = Prehry, B = Body

Priebeh zápasu Česko - Dánsko na ZOH 2022

I. tretina:

Česi boli v prvej tretine strelecky aktívnejší, často ohrozovali brankára Dahma, ale doplatili na slabú efektivitu.

Dáni mali prvú veľkú príležitosť už v 2. minúte po úniku Storma a dlho sa nevedeli dostať do blízkosti brankára Hrubca.

V 12. minúte Česi nedostali puk z obranného pásma a strelu obrancu Markusa Lauridsena nešťastne tečoval Sobotka - 0:1.

V 18. minúte Jeřábek fauloval Russella a z nariadeného trestného strieľania Frans Nielsen zvýšil na 0:2.

II. tretina:

Česi vstúpili do druhej tretiny ideálne, keď kapitán Červenka strelou spoza obrancu prekonal Dahma - 1:2.

Druhá tretina priniesla vyrovnanejší hokej, Dáni si už dávali väčší pozor na defenzívu a hoci sa Česi snažili o vyrovnanie, skóre sa nezmenilo.

III. tretina:

Tretia tretina znovu priniesla výraznú aktivitu Čechov, ale napriek početnej streľbe si vypracovali iba minimum vyložených šancí.

Najbližšie ku gólu boli počas hry bez brankára v závere zápasu, ale strelu obrancu Kundrátka zastavila žŕdka.

Hlasy po zápase (zdroj: hokej.cz, iihf.com)

Filip Pešán, tréner ČR: "Vedeli sme, že keď pôjdeme do vedenia, čo sa nám v tejto sezóne ešte nepodarilo, tak Dáni budú musieť viac a viac útočiť a ten hokej bude potom iný. Takto sme však sami videli, že vyhadzovali puky, nastreľovali ich na plexisklá a, bohužiaľ, stačilo im to. Keď prehrávate s Dánskom, ktoré je extrémne dobre organizované, 0:2, tak je to ťažké. To sa potvrdilo. Nič sme nevypustili - ani centimeter, ani sekundu. Myslím si, že sme boli lepší než súper, no nevyhrali sme."

Sebastian Dahm, brankár Dánska: "Išlo na mňa veľa striel a snažil som sa pokrývať čo najviac priestoru v bránke. Keď už nejaký puk prešiel okolo mňa, tak som len dúfal, že budem počuť jeden z dvoch zvukov: Buď zazvonenie žŕdku alebo náraz do mantinelu. Zvuk žŕdky bol krásny."

Domov»ZOH 2022 Hokej»Prekvapenie na úvod olympiády. Česko si pripísalo historickú prehru