Páska ho priťahovala. Nemec sa prehnal okolo súpera ako lokomotíva

Atletika-ME: Nemec Ringer zvíťazil v mužskom maratóne
Atletika-ME: Nemec Ringer zvíťazil v mužskom maratóne (Zdroj: TASR, Autor: TASR)
Sportnet|15. aug 2022 o 15:30 (aktualizované 15. aug 2022 o 22:40)

Na atletických ME v Mníchove sa rozdali prvé medaily.

MNÍCHOV. V záverečných metroch maratónu ho hnalo k víťazstvu domáce publikum. Nemecký atlét Richard Ringer ukázal srdce bojovníka a prešprintoval tesne pred cieľovou páskou Marua Teferiho z Izraela.

Tridsaťtriročný bežec odbehol iba svoj štvrtý maratón v živote.

Ringer sa dotiahol na vedúcu päticu tri kilometre pred cieľom. Približne tisíc metrov pred finišom to vyzeralo, že Izraelčan si ideálne rozložil sily a nikto ho nemôže obehnúť.

Okolo Teferiho sa však prehnala víchrica, ktorú priťahovala cieľová páska ako magnet.

Izraelčan sa obhliadol, ale keď zbadal šprintujúceho Ringera, nemohol s tým nič robiť. Nemec dokonale zmiatol súpera a využil svoje dráharské skúsenosti. K dvom bronzovým medailám na 5000 m a 3000 m z európskych šampionátov pridal prvé zlato.

Nemecko oslavuje prvý titul európskeho šampióna v maratóne v histórii.

Izraelčan si dal na plecia veľa

Profesionálni maratónci bežia väčšinou dva dlhé preteky v jednom roku. Marua Teferi, rodák z Etiópie, sa predstavil aj na maratóne na atletických majstrovstvách sveta v americkom Eugene pred 29 dňami.

Na podujatí sa umiestnil na 11. mieste a na regeneráciu mal veľmi málo času.

Napriek, tomu sa tešil zo zisku striebornej medaily. Chýbalo málo, aby dosiahol na titul majstra Európy. Izraelčan zle vyhodnotil situáciu. Nečakal rýchly nemecký expres, ktorý sa okolo neho prehnal.

Naopak, víťazný Ringer tento rok súťažil iba dvakrát. Na marcovom polmaratóne v New Yorku skončil dvanásty. O mesiac neskôr na desaťkilometrových pretekoch v Malage obsadil ôsme miesto.

Zlato aj pre Poľsko

Aj ženský maratón mal zaujímavý záver. Víťazkou sa stala poľská reprezentantka Aleksandra Lisowská. Jej víťazný čas mal hodnotu 2:28:36 hod.

Poľka sa od trojice súperiek odpútala tri kilometre pred cieľom a udržala víťazné tempo aj na dlhej cieľovej rovinke v uliciach bavorskej metropoly.

Poľka Lisowská zvíťazila v ženskom maratóne
Poľka Lisowská zvíťazila v ženskom maratóne (Autor: TASR/AP)

O sedem sekúnd za ňou prišla do cieľa strieborná Chorvátka Matea Parlovová Koštrová. Bronz získala Holanďanka Nienke Brinkmanová s odstupom 17 stotín sekundy, ktorá v tesnom súboji zdolala domácu Miriam Dattkeovú.

Vrh guľou mužov ovládol Chorvát Filip Mihaljevič výkonom 21,88 m.

Mihaljevič získal prvý cenný kov pod otvoreným nebom. Doteraz mal na konte úspechy iba z haly, bronz z MS v Portlande 2016 i z ME 2021 v Toruni.

Chorvát predviedol víťazný hod v šiestej sérii, keď už mal istý triumf. Srba Armina Sinančeviča zdolal o 49 centimetrov, bronz získal Čech Tomáš Staněk (21,26).

Pozíciu favoritky v guli žien potvrdila Holanďanka Jessica Schilderová. Ako prvá Európanka v sezóne prehodila hranicu 20 m a výkonom 20,24 m získala tretí cenný kov v sezóne. Na MS v Eugene i na halových MS v Belehrade vybojovala bronz.

V behu na 10.000 m dominovala reprezentantka Turecka Yasemin Canová v čase 30:32,57 min. Pôvodom Keňanka sa odpútala od súperiek už približne tri kilometre pred cieľom a dobehla si po tretiu medailu z európskych šampionátov. Zlato získala aj v Amsterdame 2016, z Berlína 2018 má bronz.

ME v Mníchove 2022

muži - maratón: 1. Richard Ringer (Nem.) 2:10:21 h, 2. Maru Teferi 2:10:23 h, 3. Gashau Ayale (obaja Izr.) 2:10:29 h, 4. Amanal Petros (Nem.) 2:10:39 h, 5. Nicolas Navarro (Fr.) 2:10:41 h, 6. Ayad Lamdassem (Šp.) 2:10:52 h

muži - guľa: 1. Filip Mihaljevič (Chorv.) 21,88 m, 2. Armin Sinančevič (Srb.) 21.39, 3. Tomáš Staněk (ČR) 21,26, 4. Nick Ponzio (Tal.) 20,98, 5. Michał Haratyk 20,90, 6. Konrad Bukowiecki (obaja Poľ.) 20,74

ženy - maratón: 1. Aleksandra Lisowská (Poľ.) 2:28:36 h, 2. Matea Parlovová Koštrová (Chorv.) 2:28:42 h, 3. Nienke Brinkmanová (Hol.) 2:28:52 h, 4. Miriam Dattke (Nem.) 2:28:52 h, 5. Giovanna Episová (Tal.) 2:29:06 h, 6. Domenika Mayerová (Nem.) 2:29:21 h

ženy - guľa: 1. Jessica Schilderová (Hol.) 20,24 m, 2. Auriol Dongmová (Portug.) 19,82, 3. Jorinde van Klinkenová (Hol.) 18,94, 4. Fanny Roosová (Hol.) 18,55, 5. Sara Gambettová 18,48, 6. Julia Ritterová (obe Nem.) 18,29

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Páska ho priťahovala. Nemec sa prehnal okolo súpera ako lokomotíva