Prvá práca po kariére. Matej Tóth bude nový riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica

Matej Tóth.
Matej Tóth. (Autor: TASR)
TASR, SITA|5. okt 2021 o 10:50 (aktualizované 5. okt 2021 o 14:20)

Minister ráta aj s Elenou Kaliskou.

BANSKÁ BYSTRICA. Olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth sa od 1. novembra stane novým riaditeľom Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Banská Bystrica.

Informovalo o tom Ministerstvo obrany SR. Tóth vystrieda Romana Benčíka, ktorý vo funkcii končí na vlastnú žiadosť.

Čakajú ho viaceré výzvy

"Je veľmi príjemné prichádzať na túto pozíciu v takejto atmosfére. Teším sa na spoluprácu, budem sa snažiť dať Dukle maximum, čo budem vedieť.

Budem sa snažiť uplatniť všetky svoje znalosti a skúsenosti a pomáhať najmä športovcom – vytvárať im tie najlepšie podmienky, pretože oni sú na Dukle tí, pre ktorých sme tu. To je moja najväčšia starosť a najvyšší cieľ," povedal Tóth.

Atlét Tóth je olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 a majster sveta z Pekingu 2015 v chôdzi na 50 km. Posledné preteky absolvoval 6. augusta 2021 v Sappore na tokijskej olympiáde a následne oznámil koniec svojej aktívnej športovej kariéry.

Tokijská olympiáda s chodeckými súťažami v Sappore na severe Japonska bola Tóthova piata. Nikto zo slovenských atlétov v celej histórii nemá na konte viac štartov pod piatimi kruhmi. 

Po nedávnom ukončení kariéry avizoval, že ako funkcionár zostane pri športe a to sa už aj stalo realitou.

"Mateja Tótha určite netreba špeciálne predstavovať. Dôležité však je, že vo vojenskom športovom centre pôsobí už 18 rokov. Dôkladne teda pozná nielen prostredie, ale tiež problémy a možnosti ďalšieho napredovania z pohľadu športovca ale aj manažmentu.

Som presvedčený, že do VŠC Dukla prinesie nový pohľad a ako donedávna aktívny športovec a reprezentant bude dbať tiež na potreby a rozvoj našich športovcov," uviedol v tlačovej správe minister obrany SR Jaroslav Naď.

Zmenu vo vedení Dukly oznámil Naď po slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Štadióna SNP v Banskej Bystrici.

Zároveň Romanovi Benčíkovi poďakoval za odvedenú prácu a udelil mu pamätnú medailu ministra obrany SR III. stupňa za rozvoj vojenského športu.

Tóth má v novej funkcii pred sebou niekoľko výziev: "Samotný štadión je síce otvorený a bola to najväčšia investícia za posledné obdobie do Dukly, no my ešte musíme dokončiť ubytovňu pre športovcov, vytvoriť pre nich zázemie v Banskej Bystrici.

Musíme skvalitniť aj stravu, čaká nás rekonštrukcia jedálensko–kuchynského bloku, zateplenie hlavnej budovy VŠC Dukla. Verím, že vďaka podpore ministerstva obrany a samotného ministra sa dopracujeme k týmto zmenám, aby naši športovci mali k dispozícii ideálne podmienky."

Podľa facebooku SAZ bude mať Tóth od 1. novembra 2021 podplukovnícku hodnosť a prevezme Duklu ako jej 14. veliteľ alebo riaditeľ v histórii.

Benčík ostáva v Dukle

Ako minister Naď ďalej informoval, vedenie rezortu ráta s ďalšími posilami v manažmente VŠC Dukla z radov top športovcov. Vo vedení Dukly tak bude pôsobiť napríklad bývalá vodná slalomárka Elena Kaliská.

Roman Benčík zostáva vo VŠC Dukla Banská Bystrica a vracia sa na trénersky chodecký post.

"Už pri svojom nástupe som nechcel ísť do funkcie riaditeľa. Rozhodol som sa vtedy na základe toho, akí boli iní kandidáti v hre. Vtedy som to vyhodnotil tak, že moja osoba by mohla byť lepšia. Keď som prijal túto funkciu, moje prvé slová boli, že ak nájdeme vhodného kandidáta, ja sa vrátim späť na svoje trénerské miesto.

Dlhšie som po Matejovi Tóthovi poškuľoval ako po vhodnom kandidátovi. Dávnejšie sme mali rozhovor, že ak by nastala takáto situácia po jeho poslednej olympiáde, že by sme si k tomu sadli a reálne sa o tom porozprávali. Tento čas nastal a ja som rád, že túto funkciu prevezme.

Aj keď zatiaľ nemá megamanažérske skúsenosti, tak ide o človeka, ktorý sa veľmi dobre učí, je inteligentný a má už skúsenosti zo športového hnutia a diplomacie. Dohodli sme sa na zaučení počas septembra a októbra, o čo sa snažím, keďže Matej Tóth sa zúčastňuje všetkých porád, vyhodnotení, každý materiál, návrhy sú už schvaľované po dohode s Matejom Tóthom," uviedol Benčík pre TASR.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Ostatné športy»Prvá práca po kariére. Matej Tóth bude nový riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica