Hodný tohto storočia, vraví minister. Otvorili zrekonštruovaný štadión VŠC Dukla

Zrekonštruovaný Atletický štadión SNP Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách. (Autor: TASR - Ján Krošlák)
TASR|5. okt 2021 o 12:45

Štadión SNP na Štiavničkách slávnostne otvorili.

BANSKÁ BYSTRICA. Športovci Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica majú od utorka k dispozícii moderné športovisko. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v celkovej hodnote vyše 14 miliónov eur.

Zrenovovaný Štadión SNP na Štiavničkách zodpovedá súčasným technickým normám a tiež štandardom Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) pre medzinárodné a národné súťaže a certifikácie UEFA pre futbalové štadióny kategórie 3.

Do rúk športovcov ho v utorok odovzdal minister obrany SR Jaroslav Naď.

"Som nesmierne rád, že po všetkej drine a úspechoch, ktoré dosahujú reprezentanti vojenského športového centra pre rezort a celé Slovensko, im dnes môžeme na oplátku poskytnúť kvalitnejšie podmienky pre prípravu v podobe moderného atletického a futbalového štadióna," povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

Dodal, že Štadión SNP na Štiavničkách bude po rekonštrukcii slúžiť taktiež regionálnym športovým klubom, ktoré o to prejavia záujem. Okrem toho bude zmodernizované športovisko už budúci rok súčasťou Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF).

"Verím, že priaznivci športu budú prichádzať na štadión radi a odchádzať budú s nezabudnuteľným športovým zážitkom," doplnil Naď.

Zrekonštruovaný štadión disponuje oproti pôvodnému plánu väčším počtom športovísk a tiež novovybudovaným tréningovým štadiónom, ktorý sprístupnili už v apríli tohto roka.

Nové futbalové ihrisko s vyhrievanou trávnatou plochou spĺňa kritériá UEFA kategória 3. Rekonštrukciou prešla aj tribúna, pričom aj jej úprava si vyžiadala navýšenie finančných prostriedkov. Dôvodom bolo zvýšenie kapacity z pôvodne plánovaných 4000 na celkových viac ako 7000 sedačiek a 30 miest pre imobilné osoby a taktiež s tým spojené dobudovanie sociálneho zázemia v prospech komfortu divákov.

Na zmene projektu trvalo súčasné vedenie rezortu tak, aby štadión dosahoval požadované parametre na organizáciu medzinárodných atletických a futbalových podujatí.

"Trval som na zmene projektu, aby sme mohli veľkosťou športových podujatí konkurovať európskym krajinám. Aj keď sme museli navýšiť financie, športovci a verejnosť si zaslúžia štadión hodný tohto storočia," uviedol Naď v tlačovej správe.

Ako priblížil Roman Benčík, ktorého na poste riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica nahradí olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, rekonštrukcia výrazne zlepší podmienky športovcov, predovšetkým pre atlétov, ale aj pre potreby kondičnej prípravy ostatných zaradených športovcov.

"Nie je samozrejmosťou, že sa športu dostáva takejto pozornosti a podpory zo strany zriaďovateľa, preto chcem v mene športovcov poďakovať rezortu obrany," povedal Benčík.

Atletický štadión SNP slávnostne otvorili 22. augusta 1959 pri príležitosti 15. výročia SNP. Jeho rekonštrukcia sa začala symbolicky pri príležitosti 75. výročia SNP, po 60 rokoch od jeho otvorenia.

Štadión SNP je majetkom Slovenskej republiky v správe VŠC Dukla Banská Bystrica.

Súvisiace články