Prišla o Tokio, doping jej odhalili aj na Slovensku. Čelí až trom obvineniam

Blessing Okagbareová.
Blessing Okagbareová. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR, SITA|7. okt 2021 o 13:23 (aktualizované 7. okt 2021 o 13:30)

Nigérijská atlétka odmieta všetky obvinenia.

BERLÍN. Nigérijská šprintérka Blessing Okagbareová, ktorá pre pozitívny dopingový test prišla o štart na OH v Tokiu, čelí trom dopingovým obvineniam. Vo štvrtok o tom informovala Jednotka pre bezúhonnosť atletiky (AIU).

Tridsaťdvaročnej Okagbareovej našli v dvoch separátnych vzorkách erytropoetín (EPO), takisto mala pozitívny nález aj na rastový hormón, z dôvodu čoho ju v Tokiu stiahli z behu na 100 m pár hodín pred semifinále.

Okrem toho ju AIU obvinila, že odmietla spolupracovať s vyšetrovateľmi. Okagbareová všetky obvinenia odmieta, uviedla agentúra dpa.

Pozitívny test na EPO mala dvakrát v júni 2021 doma v Nigérii. Počas júlovej prípravy na OH 2020 analýza jej vzorky na Slovensku odhalila nedovolený rastový hormón. Preto ju počas olympiády stiahli zo súťaží.

Zaujímavosťou je, že v úvode júna Okagbareová na mítingu P-T-S v Šamoríne ako prvá žena na slovenskom území dosiahla čas po 11 sekúnd, výkonom 10,98 s prekonala rekord podujatia Jarmily Kratochvílovej (11,09).

Okagbareová stihla na OH 2020 nastúpiť iba do rozbehov na 100 m, pred semifinále ju suspendovali.

Predtým v Pekingu 2008 vybojovala striebornú medailu v skoku do diaľky. V nej má takisto striebro z MS 2013 v Moskve, kde bola aj tretia na dvojstovke.

V Tokiu mala okrem stovky štartovať aj na dvojnásobnej trati a v šprintérskej štafete.

Ešte počas olympiády obvinila atletických funkcionárov z Nigérie, že nezabezpečili dostatočný počet testov pre športovcov z tejto krajiny a tí preto nemohli štartovať pod piatimi kruhmi.

"Funkcionári zabudli na ich hlavnú úlohu - športovcov," napísala atlétka na twitteri.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Prišla o Tokio, doping jej odhalili aj na Slovensku. Čelí až trom obvineniam