Pomáha prebudiť záujem publika

Šéfredaktor|15. máj 2020 o 12:10

J. Bujňák odišiel do USA, na futbal ani tam nezanevrel

Hovorí sa, že za všetkým treba  hľadať ženu. Aktuálna situácia v prípade Jozefa Bujňáka je určite podmienená týmto úslovím. Bývalý futbalista Tatrana Prešov a Lipian odcestoval pred poldruha rokom do USA, kde žila láska jeho života, ktorú si zobral za manželku. Jeho polovička sa narodila na Slovensku, ale od detstva vyrastala za veľkou mlákou. Pravdaže, ani druhá láska – futbal – nedostala košom a tak sme tomuto 26-ročnému borcovi položili pár otázok.

Kde bývate momentálne a plánujte zostať v cudzine natrvalo ?

„V New Yorku – Brooklyne. Zatiaľ nevedno, či tu zostaneme alebo sa vrátime domov,  ja by som však rád. Pokiaľ ide o moje pracovné zaradenie, robím v stavebnom priemysle ako elektrikár a popri tom hrám aj futbal.“

Farby ktorého klubu hájite?

„Som hráčom FSA PRO Warwick. Je to dve a pol hodiny od New Yorku. Ide o klub založený v roku 2019, ktorý pôsobí  v súťaži UPSL (United Premier Soccer League). Ide o celoamerickú súťaž. Majiteľom klubu je bývalý slávny rakúsky reprezentant, ktorý účinkoval aj v  anglickej Premier League v drese líšok z Leicester City - Christian Fuchs. Ročník sa mal začať  koncom marca, ale pre Covid-19 sa to oddialilo na neurčito. Súťaž sa člení do niekoľkých divízií, v našej je 10 celkov a hrá sa systémom  jar-jeseň. Mužstvo, ktoré vyhrá svoju divíziu, postúpi do nadstavby proti ďalším víťazom divízií a ďalej sa hrá systémom k. o. V predošlej sezóne sme obsadili druhu priečku, ale zámerom vedenia klubu je dostať sa vyššie. Chce to však čas a veľa driny.

Mimochodom, na rozdiel od našich zápolení sa  nepostupuje ani nezostupuje. Ak klub chce hrať vyššiu súťaž, musí spĺňať niekoľko kritérií - financie, infraštruktúra, štadióny. Inak, cestovanie je dosť náročné, lebo v súťaži pôsobia napríklad aj tímy z Bostonu , čo je štyri hodiny cesty autobusom, alebo Philadelphie či iných veľkých miest USA.“

Ide o amatérsky klub?

„Poloprofesionálny, nie sme odmeňovaní finančne, ale sú tam profesionálni tréneri, primerané materiálne zázemie, tréningové plochy. Klub vlastní Hudson Sport Compex, kde hráči nájdu všetko pre ich futbalový rast. Tím tvoria hráči z celého sveta, ktorí pracujú alebo študujú v USA. Na zápasy chodí približne 500 divákov verím, ale som presvedčený, že postupne bude chodiť viac ľudí, keď sa klub a tým aj futbal dostane ešte viac do povedomia verejnosti v malom meste Warwick.“

Ako to vyzerá s tréningovým procesom?

Tréningy sú trikrát do týždňa a cez víkend je súťažný zápas. Náplň tréningov sa odvíja od spôsobu hry, akým chceme hrať nasledovný zápas. Keďže tréneri sú profesionáli, tak tréningová jednotka sa nesie v duchu tvrdej práce a tréneri nám neodpustia nič z toho,  čo majú pre nás pripravené. Kouč pochádza z Nemecka, takže prvky z tunajšieho futbalu sa snaží vštepiť aj nám.“

Toto je váš prvý klub počas pôsobenia v USA?

„ Po príchode som začal hneď  hrať v klube Brooklyn Italians kde som už pôsobil pred štyrmi rokmi. Následne ma tréner z Broklynu Dominic Cosciato oslovil, či nemám záujem hrať za Warwick, kde sa  stal športovým manažérom. Do Warwicku som prišiel pred začiatkom sezóny, absolvoval som celú prípravu a vybojoval som si miesto v základnej zostave. Absolvoval som všetky zápasy okrem posledných dvoch, keď som bol odcestovaný na Floride. Moje ambície už nesiahajú tak vysoko, ako to bolo predtým, lebo pracujem a snažím sa naučiť čo najviac  niečo nové aj z iných odvetví. Ak mám možnosť si zahrať ešte futbal, tak snažím sa  užiť si to čo najviac. Možno niekedy v budúcnosti   zúročím poznatky v trénerskej práci. Avšak nad touto alternatívou ešte neuvažujem.“

Ako sa vám javí náročnosť súťaže?

„Dá sa to porovnať s našou treťou ligou. Tunajšia súťaž  je náročná aj po fyzickej stránke, lebo sa hrá rýchly a  behavý futbal.  V každom tíme sa nájdu aj veľmi  technicky zdatní a rýchlostne vybavení hráči.“

Mali ste možnosť vidieť aj zápasy v iných odvetviach?

„Bol som si pozrieť niekoľko hokejových zápasov New Yorku Islanders. A mal som možnosť sledovať naživo aj tenisový duel na US Open medzi Nadalom a Karlovičom.“

Z Ameriky prichádzajú hrozivé správy s alarmujúcimi číslami ľudí, ktorých postihol zákerný vírus. Ako to vnímate?

„ Spočiatku boli ľudia boli nezodpovední, brali to na ľahkú váhu, ale  časom sa to zmenilo, začali sa  chrániť. V New Yorku to nevyzeralo pred časom dobre, veď toto mesto bolo epicentrom koronavírusu, ale vedno s manželkou sme odišli v predstihu na Floridu, kde chceme prečkať toto neľahké obdobie. Je tu teplo, tak v rámci možností sa snažím každý deň športovať – cvičím, bicyklujem, hrám tenis a plávam v oceáne.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: