Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Vo Francúzsku zažila Lenka Čurmová vrchol svojej kariéry

Bronzová medailistka Lenka Čurmová. Vedľa nej vľavo manažér HK Mládež Jozef Čurma, napravo mládežnícky tréner Martin Stripai. (Autor: Róbert Andrejov)
Sportnet|Publikované 19. jan 2015 o 23:00

Ako kapitánka doviedla družstvo Slovenska k bronzovým medailám.

Ako kapitánka doviedla družstvo Slovenska k bronzovým medailám, navyše bola vyhlásená za najlepšiu obrankyňu šampionátu.

MICHALOVCE. V priebehu niekoľkých dní bol michalovský zimný štadión dejiskom druhého vítania bronzového medailistu zo svetového šampionátu.

Kým zhruba pred dvoma týž– dňami pred zápasom prvoligových seniorov HK Dukla so Spišskou Novou Vsou slávnos tne privítali brankára Dávida Okoličányho, ktorý bol členom úspešnej slovenskej reprezentácie do 20 rokov, v piatok pred súbojom „vojakov“ s Trnavou ovácie vyše tisícky fanúšikov zožala aj Lenka Čurmová zo ženského tímu Slovenska do 18 rokov.

Michalovská rodáčka doviedla ako kapitánka národné družstvo na Majstrovstvách sveta (MS) I. divízie hráčok do 18 rokov vo francúzskom Vaujany k historicky prvému cennému kovu a dokonca bola vyhlásená aj za najlepšiu obrankyňu šampionátu.

Silný kolektív

Svetový šampionát tejto vekovej kategórie sa konal v dňoch od 4. do 10. januára a mladé slovenské reprezentantky do krajiny galského kohúta cestovali so skromnými cieľmi. Aj keď potichu mysleli aj na medailovú pozíciu.

„Išli sme krôčik po krôčiku, zápas po zápase. Naše konečné umiestnenie záležalo aj od výsledkov našich konkurentov v boji o bronz, ale predovšetkým sme museli zdolať Rakúsko. Podarilo sa a získali sme bronzovú medailu, z čoho sme mali všetci – ja, spoluhráčky aj celé vedenie nášho tímu – veľkú radosť,“ rozhovorila sa Lenka Čurmová.

O tom, ktorému družstvu zavesia na krk medaily bronzového lesku, sa rozhodovalo až v posledný deň šampionátu.

Slovenky to nemali vo svojich rukách, museli čakať na zaváhanie Maďariek aj Nemiek a k tomu museli poraziť Rakúšanky. Všetko vyšlo ideálne, súperky zostali bez bodu (aj keď s veľkými favoritmi prehrali zhodne len o jediný gól 1:2) a samy si poradili s Rakúskom 3:1.

„Keď sme podľahli Maďarkám, medaila sa nám poriadne vzdialila. Napriek tomu sme neprestávali veriť, že úspech sa dostaví, a vyšlo to.“

Najväčšou prednosťou Sloveniek na MS bola podľa L. Čurmovej jednoliata partia.

„Boli sme silný tím. Stretol sa fajn kolektív dievčat, výborne sme si rozumeli, neboli medzi nami žiadne spory, a to bolo veľmi dôležité. Aj vďaka tomu sme dokázali vyhrávať zápasy,“ hovorila 17-ročná talentovaná hráčka.

Vôbec to nečakala

Keďže Lenka bola kapitánkou slovenskej lode, cítila za výsledky družstva aj väčšiu zodpovednosť.

„Bola som takou spojkou medzi trénermi a hráčkami. Najprv som sa porozprávala s vedením tímu a potom som to tlmočila dievčatám. Stále sa robilo to, čo sa aj povedalo.“

Už zisk samotného bronzu bol pre odchovankyňu michalovského HK Mládež veľkým úspechom a následná individuálna cena za najlepšiu obrankyňu MS bola akousi čerešničkou na torte.

„Ozaj som nečakala, že toto ocenenie získam. Bola som ešte vo vytržení z toho, že sme skončili tretie, keď mi tréner povedal, že ma čaká ešte jedno malé prekvapenie. Vedela som, že som nazbierala celkom slušný počet kanadských bodov, fakt som to nečakala. Bola som však veľmi šťastná, toto ocenenie pre mňa veľa znamená, veľmi si ho vážim.“

Bolo trošku paradoxom, že najlepšia obrankyňa vzišla z celku, ktorý inkasoval najviac gólov – až 24.

„Je pravda, že sme dostávali veľa gólov, ale nie všetko je v obrane, nebola to len chyba obrankýň,“ uviedla L. Čurmová, ktorej do zbierky pribudol druhý bronz.

„Prvý mám z MS žien, ale tento je pre mňa cennejší kov. Vážim si ho viac, lebo som bola kapitánkou tímu. Je to vrchol mojej doterajšej kariéry.“

Verí, že sa posunie ďalej

Zaujímavosťou francúzskeho šampionátu bolo to, že sa hral v alpskom stredisku, ktoré leží vo výške viac než dvetisíc metrov nad morom.

„Cítili sme to, hlavne keď sme prišli na ľad. Rýchlejšie sme sa unavili a mali sme tvrdšie nohy, takže to bolo pre nás ťažšie. Doktori nám radili, čo všetko máme robiť, aby sme to až tak nepociťovali. Pili sme veľa tekutín, nepodceňovali sme výbeh, strečing ani rozcvičku. Každým dňom to však bolo lepšie a lepšie a naše výkony nadmorská výška neovplyvňovala,“ pokračovala defenzívna hráčka, ktorá od začiatku tejto sezóny oblieka dres ŠKP Bratislava.

„V hlavnom meste sa spravilo reprezentačné centrum, kde sme sa sústredili my reprezentantky. Hrávame Elite Women Hockey League, v ktorej nastupujeme proti zahraničným tímom. Mojím domovským klubom je však stále Šarišanka Prešov, za ktorú som v tomto ročníku ešte nenastúpila ani raz. Možno si jej dres oblečiem v play-off, keď v ŠKP ukončíme sezónu.“

Úspech na medzinárodnej scéne jej môže otvoriť dvere aj do lepšieho klubu.

„Dúfam, že mi to pomôže a posuniem sa niekde ďalej. Uvidím, či sa mi to podarí,“ usmiala sa L. Čurmová.

Slovenský hokej v úvode tohto kalendárneho roka dosiahol v krátkom čase dva významné úspechy, čo by to podľa Michalovčanky pre tento šport v našej krajine mohlo znamenať?

„Čo sa týka ženského hokeja, tak ten to určite niekde posunie. Mladé dievčatá uvidia, že sa dá aj v ženskom hokeji niekam dostať a získať nejaký úspech. Verím, že začne sa o ňom viac hovoriť a dostane sa aj viac do povedomia.“

Fakty

Výsledky Slovenska:

Slovensko – Nemecko 7:3, Francúzsko – Slovensko 8:3, Maďarsko – Slovensko 7:1, Nórsko – Slovensko 5:4 sn, Slovensko – Rakúsko 3:1

Konečná tabuľka:

1. Francúzsko 5 4 1 0 0 21:9 14
2. Nórsko 5 3 1 1 0 14:9 12
3. Slovensko 5 2 0 1 2 18:24 7
4. Nemecko 5 2 0 0 3 20:15 6
5. Maďarsko 5 2 0 0 3 10:13 6
6. Rakúsko 5 0 0 0 5 6:19 0

Individuálne ocenenia:

Najlepšia brankárka: Emilie Kristiansenová (Nórsko)

Najlepšia obrankyňa: Lenka Čurmová (Slovensko)

Najlepšia útočníčka: Estelle Duvinová (Francúzsko)

ra

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.