Z futbalovej mapy mizne ďalší klub. Dobrovoľníctvo vyhynulo, tvrdí manažér

(Autor: trnavahora.sk)
Ivan Mriška|19. máj 2022 o 13:28

TJ Sokol Trnavá Hora sa odhlásil zo siedmej ligy ObFZ Žiar nad Hronom.

TRNAVÁ HORA. Všetko jasne prehrali. Po trinástich zápasoch mali hrozivé skóre 6:84. Na posledné stretnutia poskladali maximálne deväť hráčov. Povedali si preto – koniec.

TJ Sokol Trnavá Hora sa odhlásil zo siedmej ligy ObFZ Žiar nad Hronom.

„Ťahalo sa to s nami už od jesene. Mysleli sme, že nás bude dosť, preto sme pár chlapcov pustili do vyššej súťaže. Chodilo nás však málo. Niektorí prestali hrať pre pracovné povinnosti, iným sa jednoducho nechcelo. Alebo si našli iné záujmy ako napríklad rybárčenie,“ dôvody odhlásenia zo súťaže objasnil manažér TJ Sokol Trnavá Hora Peter Švihorík.

Najskôr rodina, potom futbal

Trnavá Hora už mala dve kontumácie a v prípade tretej by bola zo súťaže vyradená. Manažér klubu v poslednom období prosil hráčov, aby prišli, no márne.

„Manažérsky som to nezvládol. Jeden hráč mi písal, že v prvom rade musí uživiť rodinu a až potom je futbal. A ja ho chápem,“ povzdychol si.

Podľa Švihoríka sa v dnešnej dobe musia mladí obracať viac ako kedysi. A preto im nezostáva čas na koníčky.

„V minulosti sme mali toľko hráčov, že sme si mohli vyberať. Teraz sme boli radi za každého jedného. Taká je doba, ale je to smutné. Futbal na dedinách upadol. Keď sa nám zranili kľúčoví hráči, nemali sme na výber,“ vysvetlil 60-ročný Švihorík, ktorý sa okolo futbalu motá celý život.

(Autor: trnavahora.sk)

V obci s 1 200 obyvateľmi niektorí hovoria o hanbe. Podľa šéfa klubu to však bol správny krok.

„Neustále vysoké prehry na hráčov zle psychicky vplývali. Niektorí chceli hrať, ale bolo ich málo. Už sa to jednoducho nedalo utiahnuť. Možno to chcelo lepšieho manažéra, ktorý by telefonicky zháňal hráčov. Tomu by však bolo treba zaplatiť. Ale z čoho? Pretože dobrovoľníctvo dávno vyhynulo,“ zamyslel sa.

Hrajú bez rozhodcov

Siedma liga v ObFZ Žiar nad Hronom sa hrá bez rozhodcov, arbitra amatéra zabezpečujú domáce kluby.

„Nemá to úroveň. Zväz nás tlačí, aby sme mali kamery, počítače, tlačiareň, ale nepošle nám rozhodcu? Vraj máme hrať v sobotu alebo v nedeľu doobeda, no to by v našom prípade nemalo zmysel. Pretože by nik neprišiel,“ tvrdí.

Za koniec hrozí Trnavej Hore od ObFZ Žiar nad Hronom pokuta päťsto eur. „Pre malý klub z poslednej triedy je to veľa peňazí. Nechápem však, prečo by sme to mali platiť, keď sme nikomu neuškodili? Veď sme všetky zápasy prehrali,“ zamyslel sa Švihorík.

Dlhoročný manažér má obavy, že sa TJ Sokol Trnavá Hora do súťaže tak skoro neprihlási.

„Nie je záujem. Ako hovorím, niektorí hráči idú radšej na ryby a majú pokoj. Ja už som pomaly dôchodca a neviem si predstaviť, že by som hľadal po okrese hráčov. Pokosím, urobím čiary, poupratujem, ale toto nie. Pretože práca s ľuďmi je v dnešnej dobe najťažšia,“ tvrdí.

TJ Sokol Trnavá Hora má cez päťdesiat rokov. Z futbalovej mapy mizne krátko po oslavách jubilea.

„Vo veľkom futbale v našom klube nevidím budúcnosť. Možno by sme sa vedeli zísť na malý, na hádzanárske brány. Alebo budeme s okolitými dedinami hrať raz za čas na turnajoch. Uvidíme. Chceme sa stretávať aspoň v priateľských stretnutiach, ale nič nebudeme siliť,“ uzavrel manažér TJ Sokol Trnavá Hora Peter Švihorík.

Tabuľka VII. ligy

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.
Nachádzate sa tu: