Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Tatranský pohár v behu na lyžiach sa blíži

Obľúbené podujatie. Tatranský pohár v behu na lyžiach napíše 44. kapitolu. (Autor: archív)
Richard Hudeček|Publikované 13. dec 2016 o 23:00

Na Štrbské Pleso zavítajú pretekári z okolitých krajín.

ŠTRBSKÉ PLESO. Na Štrbské Pleso 16. až 18. decembra zavítajú pretekári z okolitých krajín na 44. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach.

Preteky sú súčasťou kontinentálneho pohára FIS Slavic Cup a trojdňové preteky spestrí aj šprint pri umelom osvetlení, ktoré sa na Štrbskom Plese využije prvýkrát.

Športový klub Štrba už piatykrát organizuje kontinentálny pohár FIS Slavic Cup najmä pre pretekárov z krajín Vyšehradskej skupiny.

Riaditeľ pretekov Matúš Jančík informuje, že v trojdňovom programe bude spolu 10 samostatných pretekov a súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: muži a ženy.

Podujatie sa začína oficiálnym tréningom v piatok 16. decembra o 11.00 a popoludní o 15.00 odštartuje kvalifikácia na preteky v šprinte klasickou technikou.

Po krátkej prestávke o 16.30 odštartujú finálové rozbehy a prvýkrát sa v areáli na pretekoch využije umelé osvetlenie. Zároveň bude pre divákov pripravený veľký LED panel s výsledkami. V sobotu o 9.30 odštartuje kvalifikácia na šprint voľnou technikou a o 11.00 sa uskutočnia finálové rozbehy.

Popoludní od 13.00 do 14.00 bude opäť oficiálny tréning pred nedeľnými individuálnymi pretekmi voľnou technikou. O 9.30 na trať dlhú 7,5 kilometra vybehnú ženy a o 10.15 odštartujú muži na 10 km dlhé preteky s intervalovým štartom.

Tatranský pohár je prvým kolom pohára FIS Slavic Cup, po ktorom nasledujú februárové preteky v Zakopanom, Jablonci nad Nisou a finále sa uskutoční v českom Harrachove.

Kompletná slovenská špička

Podľa športového riaditeľa Slovenskej lyžiarskej asociácie Michala Maláka sa decembrových pretekov zúčastnia všetci reprezentanti Slovenskej lyžiarskej asociácie vrátane seniorských bežcov Petra Mlynára, Miroslava Šuleka a Aleny Procházkovej. Z bežcov do 23 rokov sa predstavia Andrej Segeč, Ján Koristek a Barbora Klementová.

Z juniorských reprezentantov na Štrbské Pleso prídu Aneta Smerčiaková, Ján Mikuš, František Šulek a Jozef Šefčík.

Na štartovej listine bude aj sedem pretekárov reprezentačného družstva OH nádeje. Motiváciou Mlynára a Procházkovej vyhrať v domácich podmienkach je získanie priebežného víťazstva v kontinentálnom pohári.

Medzinárodná účasť

Konkurenciu domácim bežcom budú robiť aj pretekári z Českej republiky, Poľska, Maďarska a prihlášku už poslala aj viac ako dvadsiatka bežcov z Bieloruska a svoju účasť ohlásili aj Macedónci.

Kompletná štartová listina bude známa vo štvrtok pred pretekmi.

Organizátormi Tatranského pohára sú dobrovoľní rozhodcovia zo Športového klubu Štrba, ktorí pracovali aj na univerziáde a v závere zimnej sezóny v marci sú usporiadateľmi majstrovstiev Slovenskej republiky v behu na lyžiach. 19. februára 2017 pripravujú aj Verejné preteky pod záštitou hudobnej skupiny No Name a koniec marca bude patriť majstrovstvám Slovenskej republiky v behu na lyžiach.

Do konca tohto roka bude na Štrbskom Plese aj ďalšie medzinárodné podujatie FIS, Memoriál 24 padlých hrdinov SNP, ktoré organizuje TJ Tatran Gerlachov.

Autor: Richard Hudeček

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.