CHATEAUROUX. Iba jedna krajina mala dvojnásobné zastúpenie vo finále brokárskej streleckej disciplíny skeetu žien na OH 2024 v Paríži.
Slovensko však napokon medailu na strelnici nezískalo. Olympijská debutantka Vanesa Hocková skončila na štvrtom mieste, kým päťnásobná olympionička Danka Barteková obsadila šieste miesto.
Výbuch emócií
Po prvom dni kvalifikácie mali obe Slovenky dobrú východiskovú pozíciu. Danka Barteková spravila v každej z troch sérií 25 výstrelov jednu chybu, zhodou okolností vždy na tom istom terči.
Vanesa Hocková mala o jednu chybu viac. V nedeľu sa však 24-ročnej rodáčke z Trnavy mimoriadne darilo. Bola jednou z dvoch pretekárok, ktoré v druhý deň kvalifikácie nespravili ani jednu chybu, a zo štvrtého miesta si zaistila istý postup do šesťčlenného finále.
Danka Barteková netrafila v oboch sériách po jednom terči a o postup do finále musela zabojovať v rozstrele.
O dve miesta sa uchádzali štyri pretekárky a napokon po dramatickom vývoji si účasť vo finále zaistila aj Barteková, ktorá strieľala už na piatej olympiáde.
Z postupu do finále sa veľmi tešila. „Bol to výbuch emócií,“ uznala.
Vlani vyhrala majstrovstvá Európy i sveta, ale po „stratosférickom“ roku sa jej v tomto roku darilo menej.
Chýbal jeden úlomok
„Bol to veľmi náročný rok, energeticky som sa vybila na to, aby som zvládala preteky. Tak ako minulý rok mi všetko vychádzalo, tak tento rok nič. A vo finále, tak ako som sa nechytila celý rok, nechytila som sa ani teraz. Chýbal jeden úlomok, kúsok šťastia, aby som urobila to, čo viem robiť,“ vravela Barteková po súťaži.
„Danka to odmakala. Maximálne to oddrela. Sama hovorila, že ešte nezažila takto vydreté preteky,“ vravel Bartekovej tréner Štefan Zemko.
Potvrdil, že v tejto sezóne museli začať od piky. „Trochu sme sa trápili, ale od začiatku sme dreli. Vytvorila si tím ľudí, až sme sa dostali do finále na olympiáde. Nebolo to ľahké,“ doplnil.
Fotogaléria: Danka Barteková a Vanesa Hocková počas kvalifikácie a finále skeetu na OH 2024
Počas finále sa Barteková často pozerala do hľadiska, hľadala očami členov svojho tímu.
„Potrebovala som potvrdenie, že všetko je v poriadku. Števo Zemko stál za mnou a videl každý môj výstrel. Bol tu aj môj taliansky technický tréner Sandro Bellini, sedel medzi divákmi. Pokoj mi dodával môj priateľ Patrik,“ vysvetľovala Barteková.
Uvedomuje si, že dve Slovenky vo finále sú obrovský výsledok. „Vzdávam hold Vanese, že ustála takýto tlak na prvýkrát. Škoda toho jedného stanovišťa, ktoré jej nevyšlo,“ naznačila skúsená pretekárka.
Poučí sa do budúcna
Dlho sa zdalo, že Vanesa Hocková v tento deň nič nemôže pokaziť. Po čistom nástrele v druhej časti kvalifikácii išla ako píla aj vo finále až po šestnásty výstrel.
Na ďalšom stanovišti však zo štyroch terčov trafila iba jeden.
Vtedy síce ešte nevypadla, no podľa ďalšieho vývoja pretekov ju práve toto zaváhanie pripravilo o medailu. Napokon skončila na štvrtom mieste.
„Mám zmiešané pocity. Na jednej strane smutná, na druhej strane som rada, že pri mojej premiére som sa dostala do finále. Aspoň sa poučím do budúcna a dúfam, že na tej ďalšej olympiáde budem aspoň o tú jednu priečku vyššie,“ vravela novinárom Hocková.
Po šestnástich bezchybných výstreloch jej tréner Juraj Sedlák už videl na stupňoch víťazov dve Slovenky.
„Ale tento šport vás rýchlo vylieči a vyliečil aj mňa,“ poznamenal tréner Hockovej.
Čo sa v inkriminovanom momente stalo?
„Myslím si, že mi trošku odišla koncentrácia, odišla hlava. Asi som už trocha začala aj kalkulovať a takto to dopadlo,“ poznamenala mladá Slovenka.
Svoj olympijský debut však celkovo hodnotila pozitívne. „Je to niečo neuveriteľné,“ vyzdvihla. Po vybojovaní olympijskej miestenky sa jej darilo postupne zlepšovať a tento trend potvrdila aj v Chateauroux.
Dôležitosť olympiády si nepripustila, preteky si užívala a nemala stres. Verí, že ich úspech priláka na strelnicu viac mladých ľudí.
Nechce rozhodovať v emócii
Hocková je predstaviteľka novej generácie a už bezprostredne po súťaži v Chateauroux hovorila smerom k ďalšej olympiáde v Los Angeles.
„Dalo mi to veľmi veľa, najmä sebavedomie a chuť strieľať ďalej. Dúfam, že sa dostanem aj do L.A. a podám tam dobrý výkon,“ uviedla Hocková.
Podobne to vidí aj tréner Juraj Sedlák. „Za posledné dva roky sa posunula veľmi vysoko, osobnostne aj technicky. Ak bude pracovať takým spôsobom, ako doteraz, myslím si, že o štyri roky sa môže zaradiť do užšej svetovej špičky,“ domnieva sa kouč perspektívnej strelkyne.
U 39-ročnej Bartekovej je to iné. Ešte nie je rozhodnutá, či chce pokračovať v kariére ďalšie štyri roky.
„Povedala som si, že nebudem robiť rozhodnutia v smútku, v plači, ani vo výbuchoch radosti. Nechcem robiť rozhodnutia vtedy, keď nemám čistú hlavu,“ zdôraznila Barteková, ktorá je aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.
„Keď si mám predstaviť absolvovať toto znova, sedem rokov roboty, vôbec to nejde. Ale možno pôjdem domov a poviem si: LA je moja,“ usmiala sa slovenská strelkyňa.
Pred hrami v Paríži sa od strelcov čakala aspoň jedna medaila. Napokon z toho boli dve finálové účasti práve vďaka skeetarkam.
„Ak sa od športovcov veľa čaká, tlak je enormný. S tým sa veľmi ťažko pracuje. Možno, keď už nebudú od streľby také očakávania, možno príde zase medaila,“ skonštatoval tréner Štefan Zemko.
Letná olympiáda Paríž 2024