BRATISLAVA. Chodec Matej Tóth a trapistka Zuzana Rehák Štefečeková sú jediní športovci v ére samostatného Slovenska, ktorí na letných olympiádach získali zlatú medailu na suchu a nie na vode.
Vodný slalom je výkladnou skriňou slovenského olympizmu a Michal Martikán, Elena Kaliská či bratia Peter a Pavol Hochschornerovci sú legendy v celosvetovom ponímaní.
Od prvej zlatej medaily Martikána z hier v Atlante ubehne už 28 rokov, no aj po takmer troch desaťročiach a celkovo 15 cenných kovoch (8-4-3) má Slovensko veľké olympijské medailové nádeje vo vodnom slalome.
V Paríži sa predstavia Matej Beňuš, Jakub Grigar, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková. Mužskí zástupcovia dokonca už vedia, aké je to získať olympijskú medailu, keďže sa v Riu, respektíve v Tokiu tešili zo striebra.
Čaká na veľké individuálne zlato
Najväčšie očakávania majú fanúšikovia od Beňuša. Čaká ho tretia olympiáda, zvládol internú kvalifikáciu s Alexandrom Slafkovským a Markom Mirgorodským a v tejto sezóne má dobrú formu.
Na ME ho jeden dotyk s bránkou odsunul na piate miesto a po troch pretekoch Svetového pohára je lídrom poradia. Naposledy skončil v Krakove druhý.
Konkurencia pod piatimi kruhmi je z viacerých dôvodov menšia.
Vodný slalomár Matej Beňuš počas podujatia Svetového pohára v poľskom Krakove 2024. (Autor: TASR/PAP)
Z každej krajiny sa môže zúčastniť len jeden športovec a interné kvalifikácie dopadli tak, že z top 10 aktuálneho poradia Svetového pohára budú v Paríži súťažiť len štyria pretekári, vrátane Beňuša.
Vodný slalom je však nevyspytateľný šport, v ktorom rozhodujú detaily a často sa aj malá chyba už nedá napraviť. Beňuš bol po olympiáde v Tokiu sklamaný, keďže jeden ťuk znamenal namiesto bronzu šieste miesto.
Beňuš určite patrí do okruhu favoritov, no treba spomenúť aj to, že veľké individuálne seniorské zlato v jeho zbierke chýba. Na MS a ME získal až 17 zlatých medailí, no všetky boli z pretekov hliadok 3xC1.
"S každou medailou by som bol spokojný a všetko pod tým bude pre mňa neúspech," povedal Beňuš pred odchodom do Paríža.
Grigara pribrzdilo zranenie
Aj ďalší traja vodáci môžu pomýšľať na cenný kov. Kajakár Grigar je obhajca striebra, Mintálová je úradujúca vicemajsterka sveta v K1 a Paňková získala v C1 titul juniorskej majsterky sveta aj Európy.
Pri každom z tejto trojice však visí nad výkonom otáznik. Prečo?
Grigar sa po veľmi kvalitnej zimnej príprave zranil. Natrhol si sval zo zadnej strany ramena na chrbte a nasledovala dvojmesačná prestávka.
VIDEO: Jakub Grigar pred odchodom na OH v Paríži 2024
Grigar vynechal ME v Tacene a do súťažného diania sa zapojil až na Svetových pohároch v Prahe a Krakove - dvakrát skončil len na 24. mieste.
"Bolo to skôr o tom, aby som si vyskúšal pretekársku trať a nervozitu pred pretekmi. Dám do toho všetko a pokúsim sa ísť najlepšiu jazdu," povedal pre Sportnet pred štartom na OH.
Mintálová priznala, že v prvej polovici sezóny akoby v jej výkonoch stále niečo chýbalo. Na ME skončila po chybe dvanásta a na posledných dvoch SP nepostúpila do finále, keď doplatila na trestné sekundy.
Do Paríža však cestuje dobre naladená.
"V poslednom čase sme spravili veľmi dobrú prácu. Odchádzam s veľmi dobrým pocitom a v olympijskom kanáli sa mi veľmi dobre jazdí," uviedla.
Mintálová je na trati prirodzene rýchla a pokiaľ jej sadne jazda, môže mieriť vysoko. Aj v Tokiu bola so zraneným palcom na nohe na poslednom medzičase prvá, ale potom prišla 50-tka a prepad na deviatu priečku.
Vodní slalomári, zľava Matej Beňuš, Eliška Mintálová, Zuzana Paňková a Jakub Grigar pred OH 2024. (Autor: TASR)
Čo sa týka Zuzany Paňkovej, tá nemá čo stratiť. Je benjamínkom slovenskej výpravy a v 19 rokoch ju čaká olympijský debut. Na tohtoročných ME získala síce striebro, no v jej neolympijskej disciplíne K1.
"Vravím si, že som mala medailu na ME v kategórii, ktorú trénujem štyrikrát menej. Čo je možné v kategórii, ktorú trénujem štyrikrát viac?
Na Svetovom pohári v Prahe som bola štvrtá. Cítila som sa veľmi dobre a bola som kúsok od medailového umiestnenia. Budem sa snažiť ísť rovnako aj na olympiáde,“ uviedla v rozhovore pre Sportnet.
Mám nevýhodu, tvrdí Rehák Štefečeková
Okrem areálu divokej vody v Paríži sa zraky slovenských fanúšikov bude upierať aj do Chateauroux, kde sa budú odohrávať súťaže v športovej streľbe.