RIGA. Slovenská reprezentácia nastúpi v utorok o 11.20 na posledný zápas v skupine na MS v hokeji 2023. Čeliť bude Nórsku.
Postupová matematika je nekompromisná. Ak chcú Slováci pomýšľať na štvrťfinále, musia Nórov zdolať o tri body. Ani to im nemusí zaručiť postup medzi najlepšiu osmičku.
V prípade iného ako trojbodového zisku si zverenci Craiga Ramsayho budú baliť kufre. Ak získajú potrebné body, budú večer fandiť Švajčiarom, aby pokračovali v dokonalých výkonoch a za tri body porazili po prvých šiestich protivníkoch aj Lotyšsko.
Podľa papierových predpokladov sú Slováci favoritmi. Vzhľadom na neuspokojivé výkony proti outsiderom z Kazachstanu a Slovinska však môžeme očakávať ťažký a nervózny boj.
Nabudí ich konflikt?
Kým hráči bojujú s vlastnou psychikou na ľade, vo VIP lóži tŕpne spolu s fanúšikmi na tribúnach a pred televízormi generálny manažér Miroslav Šatan. Ani on nechce hovoriť o jasnej výhre.
„Ešte sme nemali zápas, počas ktorého sme boli pokojní. Vždy je to zaujímavé a nervózne až do konca,“ povedal legendárny forvard. „Mužstvá sú vyrovnané a všetci vedia byť nebezpeční. Majstrovstvá sveta bývajú v posledných rokoch vyrovnané, vždy vidíme nejaké prekvapenia.“
Slovákov čaká už druhý zápas o všetko. Proti Slovincom bodovali naplno vďaka výhre 1:0, hoci s výkonom neboli spokojní.
Šatan hovorí, že hlavným faktorom bude, ako sa na tento duel mužstvo namotivuje. Libor Hudáček verí, že sa tím zomkne aj vďaka vydiskutovanému medializovanému konfliktu medzi ním a kapitánom Marekom Hrivíkom.
Slováci hrali v zápase, ktorý museli vyhrať, aj pred rokom. Nad Dánskom potrebovali v záverečnom vystúpení v skupine víťazstvo za tri body a tento cieľ splnili suverénnou výhrou 7:1, vďaka čomu Dánov predbehli a dostali sa na štvrtú priečku.
Gradujúca výkonnosť
Nóri sa na Slovákov naladili výhrou 3:2 po samostatných nájazdoch nad favorizovanou Kanadou. Do stretnutia nastúpili s odhodlaním a od úvodu držali so súperom krok. V nájazdovej lotérii vyškolili brankára Hofera.
Odohrali zrejme najvydarenejší duel na turnaji. Ich výkonnosť graduje, kým o slovenskej sa dá po nedávnych výsledkoch povedať opak.
Napriek tomu môže byť šokujúca výhra výhodou pre Slovensko. Úvodné buly nórskych posledných duelov delí len dvadsať hodín.
VIDEO: Zostrih zo zápasu Kanada - Nórsko na MS v hokeji 2023
Víťazstvo nad Kanadou vždy niečo stojí. A tu sa dá hľadať paralela medzi súčasnými a lanskými majstrovstvami sveta. Dáni v roku 2022 porazili Kanadu a o deň neskôr prehrali proti Slovensku o šesť gólov.
Dôvod dvoch odlišných výkonov bol jednoduchý. Nezostalo im dostatočné množstvo síl. Je otázne, koľko ich v sebe nájdu v utorňajšom dueli Nóri.
Tým už o nič nejde, nemôžu vypadnúť ani postúpiť. Výhrou nad „javorovými listami“ si zaistili čestný úspech. Dáni pritom vlani hrali o štvrťfinále, v zápase proti Slovensku im stačil jediný bod.
Jednoznačná bilancia
Slovensko a Nórsko sa stretli naposledy ešte v roku 2015. Na majstrovstvách sveta v Česku zvíťazili Nóri tesne 3:2 a nad Slovákmi na elitnom šampionáte vyhrali po prvý raz.
Nórsko v spomínanom roku zdolalo len Slovensko a Slovinsko. Duel proti Slovensku otočilo gólmi dvojnásobného strelca Norsteba a Rosseliho Olsena.
Vo zvyšných stretnutiach sa Slovensku darilo lepšie. Rok predtým zdolali zverenci Vladimíra Vůjteka škandinávskeho súpera 5:2. Slováci nad Nórmi vyhrali 5:1 v roku 2008, keď padli do boja o záchranu.
Vôbec prvý vzájomný zápas v roku 1997 sa skončil výhrou 2:1. Nasledovalo víťazstvo 8:2 v roku 1999 a 9:1 v roku 2000. Slováci z ôsmich zápasov vyhrali šesť v riadnom hracom čase a jeden po predĺžení, v roku 2009.
Jednoznačnú historickú bilanciu dotvára aj skóre z týchto zápasov. Slováci strelili 37 gólov a dostali iba 12. Päť duelov sa skončilo aspoň trojgólovým rozdielom.
Na vrcholovom turnaji sa títo súperi stretli ešte raz. Na zimných olympijských hrách vo Vancouveri bojovali o postup do štvrťfinále. Zápas o zotrvanie na turnaji priniesol tesnú výhru Slovákov 4:3.
Nóri sú štatisticky horší
Každý z národných tímov už odohral na majstrovstvách sveta šesť stretnutí. Iba Rakúsko a Slovinsko v nich skórovalo menejkrát ako osemgóloví Nóri.
V ofenzíve sa trápia. Šampionát začali prehrou 3:4 po samostatných nájazdoch proti Kazachstanu. V nasledujúcich štyroch zápasoch proti Švajčiarom, Slovincom, Lotyšom a Čechom strelili len dva presné zásahy.
Kanade dali za 65 minút dva góly, no do skóre sa im ráta aj víťazný samostatný nájazd.
Na druhej strane sa ťažko presadzuje proti ich defenzíve. Inkasovali 13 gólov. Menej ich v skupine B dostali len Švajčiari a Kanaďania.
Nóri sú na pätnástom mieste v premieňaní striel na bránku (5,37 percent) a rovnakú priečku si držia aj v úspešnosti presiloviek (využili 2 z 24). Ubránili však 81,82 percent oslabení, čo im stačí na siedme miesto. Je to viac ako Česko, Švajčiarsko alebo Nemecko.
Priemerní sú aj ich brankári. Do bránky pustili 13 zo 148 streleckých pokusov, udržujú si 91,22-percentnú úspešnosť zásahov.
V porovnaní mužstiev sú Nóri v základných štatistikách horším mužstvom od Slovákov. Pochopiteľne však sú disciplinovanejší, keďže Slovensko stále vedie nepopulárnu štatistiku počtu trestných minút.
Štatistické porovnanie Slovenska a Nórska pred vzájomným zápasom na MS v hokeji 2023. (Zdroj: IIHF.com)
Mladá krv
Národné tímy ako Nórsko zvykli na svetové šampionáty posielať každoročne podobne zložené nominácie. Tento rok je výnimkou.
Škandinávci doviezli na turnaj tretí najmladší mančaft. Môže za to aj skutočnosť, že niekoľko známych mien absentuje pre zranenia. Zo zdravotných dôvodov sa ospravedlnili Mathis Olimb, Erlend Lesund či Mats Rosseli Olsen.
Nemajú ani posily zo zámoria. Kvalitu ich mužstva by nepochybne pozdvihol skúsený Mats Zuccarello z Minnesoty Wild či Mathias Emilio Pettersen, produktívny forvard Calgary Wranglers v AHL.
Na šampionáte pre spomenuté skutočnosti dostala priestor mladá nórska hokejová krv. Reč je o 20-ročnom Ole Bjorgvikovi Holmovi, ktorého draftoval Columbus v roku 2020, 19-ročnom Isakovi Hansenovi, ktorý sa v minulej sezóne predstavil vo švédskej juniorke, 20-ročnom útočníkovi Tappary Philipovi Granathovi či 18-ročných Noahovi Steenovi a Petterovi Vesterhaimovi.
Nóri majú na šampionáte viac debutantov ako zvyčajne. Odborníci im preto príliš neverili a ich skepticizmus sa až do senzácie na úkor Kanady potvrdzoval.
Málo gólov, málo bodov
Nórsko na tohtoročných majstrovstvách sveta nenašlo lídra, ktorý by strieľal dôležité góly. Ich najproduktívnejší hráči majú po dva body.
Jediným dvojgólovým strelcom je Michael Haga. Využil dve presilovky proti Kazachstanu, odvtedy sa štatisticky odmlčal.
Andreas Martinsen je jediným reprezentantom so skúsenosťami z NHL. Zbieral ich medzi rokmi 2015-2019 v Colorade, Montreale a Chicagu. V profilige odohral 152 zápasov so ziskom 23 bodov. Aktuálne pôsobí v domácej súťaži ako väčšina Nórov na turnaji.
Andreas Martinsen. (Autor: TASR/AP)
Dva body okrem Hagu a Martinsena pozbierali aj forvard z fínskej Liigy Mathias Trettenes a zadák z druhej švédskej súťaže Mattias Norstebo. Práve on strelil Slovákom dva góly v poslednom meraní síl.
V ofenzíve nájdeme aj dobre známeho Kena Andreho Olimba. Na svojich dvanástych majstrovstvách sveta je po prvý raz kapitánom. Zaznamenal jednu asistenciu.
Po jednom góle strelili Sondre Olden, Thomas Berg-Paulsen a Ludvig Hoff. Za zmienku stojí najmä Berg-Paulsen, ktorého si v 23 rokoch vyhliadol švédsky klub Malmö Redhawks a po prvýkrát v kariére odchádza z Nórska.
Slušný výkon podal proti Kanaďanom Markus Vikingstad. Center prvej formácie zažíva smolu, keďže v kolónke bodov na MS mu svieti nula.
Takmer bod na zápas zbieral v domácej súťaži Eirik Salsten. Dvadsaťosemročný center je asistentom kapitána. Na turnaji nenašiel formu z ligy, má len jednu asistenciu.
Ešte viac bodov získal zadák Ole Einar Engeland Andersen, najproduktívnejší nórsky obranca tamojšej ligy. V súčte základnej časti a play-off zaznamenal 55 bodov v 49 zápasoch. Na šampionáte zatiaľ nebodoval.
Nórski tréneri sa najviac spoliehajú na 26-ročného Johannesa Johannesena. Je pravidelným účastníkom majstrovstiev sveta už od tínedžerského veku, toto je jeho šiesta účasť. Preto dostáva na ľade najviac času.
Na nedostatok času v hre sa určite nesťažuje ani 22-ročný Emil Lilleberg, ktorý Johanessenovi vo vyťaženosti zdatne sekunduje. Obrancu zo švédskej SHL draftovali v roku 2021 vo štvrtom kole Arizona Coyotes.
Jediným strelcom spomedzi nórskych bekov zostáva Ole Julian Bjorgvik Holm. Prospekt Columbusu hrajúci v AHL so Samuelom Kňažkom sa presadil do siete Kazachov.
Svoje umenie s hokejkou predviedol v nájazdoch proti Kanade ďalší vyššie menovaný mladík Isak Hansen. Po roku vo švédskej juniorke sa vráti do nórskej mužskej súťaže. V roku 2023 si zahral na MS do 20 rokov v divízii I, skupine A.
V nórskych obranných radoch nájdeme aj defenzívne ladeného Maxa Krogdahla a Kristiana Kasastula so skúsenosťami z AHL.
Brankári ich výberu zatiaľ nesklamali. Henrik Haukeland si v štyroch dueloch udržal úspešnosť 92,1 percent pri priemere 1,73 inkasovaných gólov na zápas. Jonas Arntzen odchytal dva zápasy s 93,1-percentnou úspešnosťou a priemerom 1,93 inkasovaných gólov na zápas.