BRATISLAVA. Richard Tury po finále v skejtbordingu žiaril. Bolo na ňom vidno, že dosiahol aj viac ako dúfal. V silnej konkurencii sa mu podarilo na OH 2024 vybojovať skvelé 5. miesto.
V rozhovore pre Slovenskú televíziu viackrát zopakoval, že je nesmierne šťastný.
„Do finále som sa dostal len tak-tak. Mal som aj šťastie. Vo finále som urobil maximum. Z toho, čo som posledné mesiace trénoval sa mi podarilo vrátiť‘. Trochu sa vo finále súperi splašili a ustáli triky, ktoré sme ešte nevideli.
Dúfam, že som urobil Slovensku radosť. Ja som nesmierne šťastný. Asi si to ešte neuvedomujem, ale je to veľká vec,“ reagoval Tury pre Slovenskú televíziu.
Od začiatku šiel na maximum
Do finále postúpil z kvalifikácie posledným skokom. Ak by svoj pokus neustál, skončil by mimo finálovej osmičky.
Ale zachoval si chladnú hlavu a postúpil ako jediný Európan.
„Bol to stres nebudem klamať, ale ako som sa tým vysporiadal, bolo super. Je to nový olympijský šport a nikdy by som nepovedal, že raz budem na olympijských hrách.“
Zaujímavé bolo aj to, že v kvalifikácii nastúpil v poslednej štvrtej skupine a videl už výsledky svojich súperov. Vedel teda, aký výkon musí zvládnuť, aby postúpil do finále.
„Vždy je to iné a záleží či ste v prvej alebo v poslednej skupine. Keďže sme vedeli, čo zvládli súperi, podľa toho sme prispôsobili aj taktiku. Vedel som, že nebude stačiť nejaké triky na istotu. Išiel som na maximum toho, čo viem dať,“ hovoril.
Po úspešnej kvalifikácii prišlo finále v rýchlom slede. Mezi kvalifikáciou a rozhodujúcimi jazdami bola hodinová prestávka.
„Tým, že som išiel v poslednej skupine, tak hneď na to idete finále. Ja som si to poriadne ani neuvedomil a zrazu som mal finále za sebou.“
Pády bolia
„Z 22 pretekárov je každý jeden veľmi dobrý. Je tu tá najužšia svetová špička a ukázalo sa, že veľkú rolu zohráva hlava. V hľadisku som na súťažiach toľko fanúšikov ešte nevidel. Cítil som sa tu ako na hokeji. A za týchto okolností tu všetko ustáť. Každý jazdec išiel na hranu svojich možností. Každý dal do toho maximum,“ opisoval.
V priebehu súťaže mal prakticky každý jeden skejtbordista pád. Skôr ich bolo viac. Tury vraví, že každý jeden pád bolí. Iba v televízii to často vyzerá, že nič sa nedeje a pretekári sa otrasú a idú ďalej.
„Nie je to sranda. Padáme na betón. Veľa ľudí si neuvedomuje ako veľmi to bolí. Niekedy si pri páde zoderiete chrbát a hneď idete na ďalší pokus. Je to akoby ste dostali úder do hlavy a vy si poviete, že nič sa nedeje.“
Tury má za sebou viacero výborných výsledkov. Vlani bol 5. na majstrovstvách sveta, na olympijskej kvalifikácii v Budapešti skončil tento rok štvrtý. Do širšej svetovej špičky patrí dlhodobo. Výsledkom v Paríži to ešte zvýraznil.
Navyše olympijský výsledok vníma oveľa viac ľudí. Tury ukázal pred celým svetom, že slovensky pretekár skončil na najsledovanejšej súťaži hneď za veľkými osobnosťami.
„Určite je to veľmi dobrá správa pre slovenský skejtbording. Snažil som sa siahať na 3. miesto. Urobil som maximum. Dúfam, že to priláka mladých. Zoberte si, že z freestylového športu sa dostanete na olympiádu.
Ak sa to podarí, každý môže prekvapiť. Keď sa postavia nové skejt parky, myslím, že každý má možnosť dostať sa na olympiádu. Ak som to dokázal ja,“ hovoril 31-ročný Košičan.
Jeho motiváciou je pokračovať ďalej. Nasledujúce olympijské hry sa budú konať o štyri roky v Los Angeles.
„Tam som začínal s profesionálnou kariérou. Ak bude zdravie, chcel by som tam byť. Mohla by to byť pekná bodka. Verím, že vek je iba číslo a že by sa mi mohlo poradiť dostať sa tam.“