Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Ďalšie prípady korupcie v slovenskom futbale. Podplácalo sa aj v prvej lige

Vpravo prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik a vľavo manažér integrity futbalu Peter Dedík počas tlačovej konferencie k manipulácii zápasov v slovenských ligových súťažiach. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|26. jún 2018 o 11:45

Zápasy mohli byť manipulované.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom

BRATISLAVA. Keď má futbalista nízky plat alebo ho nedostáva vôbec, ľahko podľahne pokušeniu privyrobiť si. S tým rátajú organizované skupiny, ktoré uplácajú futbalistov, aby zápas ovplyvnili v ich prospech.

„Každý potrebuje peniaze na život. Keď vám nechodia výplaty alebo len stále počúvate sľuby, že prídu, tak je to zložité,“ vravel nedávno pre SME Ivan Hodúr.

Bývalý reprezentant bol v minulosti zapletený do ovplyvňovania zápasov Dunajskej Stredy.

Pozrite si najlepšie momentky z tlačovej konferencie k manipulácii zápasov: fotogaléria

29.6.2018

Kauzy nechcú zametať

Na Slovensku sa futbalové zápasy manipulujú aj dnes.

Pred mesiacom sa na verejnosť dostala informácia, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) rieši prípad o pokus ovplyvniť zápas najvyššej súťaže Ružomberok - Trnava v prospech čerstvého majstra.

„Slovenský futbal nie je iný ako naša spoločnosť a my nechceme zatvárať oči pred korupciou, ktorá sa deje v slovenských súťažiach,“ naznačil šéf Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik.

V utorok informoval o ďalších šiestich prípadoch ovplyvnenia zápasov, ktoré sa hrali v troch posledných sezónach.

„Chceme vás presvedčiť, že keď máme dôkazy, nebudeme tieto prípady zametať pod koberec a tváriť sa, že sa nič nestalo,“ uviedol Kováčik.

Zadržali šesť Ukrajincov

Prípad sa týka stretnutí Rimavská Sobota - Teplička nad Váhom 3:2 (21. mája 2016), Poprad - Rimavská Sobota 4:0 (5. júna 2016), Bardejov - Skalica 1:2 (24. mája 2017), Zlaté Moravce-Vráble - Trenčín 0:2 (1. apríla 2017), Bardejov - Nitra 0:1 (31. mája 2017) a Žilina - Zlaté Moravce 2:0 (28. októbra 2017).

6

osôb zadržala polícia a obvinila ich z trestného činu športovej korupcie.

Z ovplyvňovania výsledkov sú podozriví hráči Tepličky nad Váhom, Rimavskej Soboty, Zlatých
Moraviec a Bardejova.

Podľa SFZ polícia zadržala šesť osôb pôvodom z Ukrajiny, ktorí tvorili jadro organizovanej skupiny. Obvinili ich z trestného činu športovej korupcie.

Podľa manažéra integrity futbalu SFZ Petra Dedíka zápasy ovplyvňovali v prospech stávkarskej mafie. Prípad sa vyšetroval takmer dva roky, podnet prišiel od Európskej futbalovej únie (UEFA).

„Keď to zovšeobecníme, ide o podobný model ako pred niekoľkými rokmi, keď išlo o kauzu manipulácie v našej najvyššej súťaži (výsledky ovplyvňovali hráči Dunajskej Stredy - pozn. red.). Vtedy išlo o prepojenie na Áziu a tipovanie prebiehalo v zahraničí,“ uviedol Dedík.

Podľa neho šlo teraz o sumy v tisícoch eur a manipulácie údajne prebiehali na počet strelených gólov alebo rohových kopov.

V kauze môžu pribudnúť ďalšie obvinenia. "Podozrivých osôb a stretnutí je viac," priznal Dedík.

Trnavu stále riešia

Okrem šiestich zadržaných zastavil SFZ činnosť dvanástim osobám - jedenástim futbalistom a jednému trénerovi. Všetkým hrozí doživotný zákaz pôsobenia vo futbale.

K nedávnemu zápasu Ružomberok - Trnava Kováčik ani Dedík nemali nové informácie.

„Dostali sme stanovisko, že vyšetrovanie stále prebieha a nebolo zatiaľ vznesené obvinenia proti žiadnej osobe, Máme však eminentný záujem, aby sa vyšetrovanie dotiahlo do konca,“ uviedol Dedík.

Kováčik poprosil ľudí o trpezlivosť. „Dokazovanie je náročné a komplikované. Z tohto dôvodu nemôžeme priebežne informovať o výsledkoch vyšetrovania. Niektoré veci by sme chceli mať doriešené v priebehu dní, ale keď chceme mať dôkazy, potrebujeme čas,“ dodal Kováčik.

Hráč Moraviec sa bude pripravovať individuálne

Zlaté Moravce sú jediným fortunaligovým zástupcom spomedzi štyroch spomenutých klubov.

"Informácie, ktoré v utorok odzneli, sú aj pre nás šokom. Samozrejme, od týchto vecí sa v zmysle manipulácie zápasov dištancujeme ako klub," povedal ekonomický riaditeľ klubu Martin Ondrejka pre TASR.

Zväz nás nekontaktoval, preto sa ťažko vyjadruje k niečomu, z čoho sme v klube šokovaní. Určite sa chceme stretnúť so zväzovými funkcionármi aj s hráčmi a prebrať to na zväzovej pôde, buď sa očistiť, alebo riešiť tieto obvinenia.


Attila Domík, športový riaditeľ MŠK Rimavská Sobota

"Po zverejnení týchto informácií sme sa rozprávali aj s menovaným hráčom. Podľa nášho rozhovoru sa takisto od všetkého dištancuje. Zatiaľ iné informácie, ako odzneli na tlačovke, neviem, tiež som sa ich dozvedel z tlačovky. Zväz pozastavil hráčovi činnosť, takže zatiaľ sa nebude pripravovať mužstvom, až do vyriešenia prípadu sa bude pripravovať individuálne," dodal.

Bardejov pôsobí v II. lige, Teplička nad Váhom a Rimavská Sobota hrali v uplynulom ročníku III. ligu Stred. "Informáciu sme sa dozvedeli iba z médií, sme z toho šokovaní," uviedol športový riaditeľ OFK Teplička nad Váhom Jozef Maťko.

TASR oslovila aj športového riaditeľa MŠK Rimavská Sobota Attilu Domíka, ktorý zareagoval v rovnakom duchu: "Zväz nás nekontaktoval, preto sa ťažko vyjadruje k niečomu, z čoho sme v klube šokovaní. Určite sa chceme stretnúť so zväzovými funkcionármi aj hráčmi a prebrať to na zväzovej pôde, buď sa očistiť, alebo riešiť tieto obvinenia. Určite budeme nápomocní zväzu v riešení tohto problému, ale veríme, že sa to vyjasní a hráči v tom budú nevinne. Prezumpcia neviny platí, nedali žiadny dôkaz, hráčom dôverujeme, kým nebude dokázaná ich vina. Oficiálne stanovisko klub určite vydá do pár dní, keď bude mať viac informácií."

Koho suspendovala DK SFZ:

  • Lukáša Mravca a Petra Kosu (obaja OFK Teplička nad Váhom),
  • Mateja Vargica, Petra Petrána, Mareka Prošovského (všetci MŠK Rimavská Sobota),
  • Michala Pintéra (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble),
  • Richarda Nováka, Ladislava Šostáka, Michala Hamuľaka, Vladimíra Staša a Vladimíra Andraščíka (všetci Partizán Bardejov),
  • Jozefa Kukulského (bývalý tréner Bardejova).

Súvisiace články