Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Futbalisti Bardejova sú namočení do korupčnej kauzy

Ilustračné. (Autor: archív)
Marián Špacai, Daniel Dedina|26. jún 2018 o 11:50

Mali manipulovať zápasy druhej ligy v sezóne 2016/2017.

KOŠICE. Slovenský futbalový zväz (SFZ) v utorok informoval o prípadoch korupcie v šiestich zápasoch prvej a druhej futbalovej ligy.

Namočení v prípadoch spred roka i dvoch majú byť hráči štyroch klubov – Tepličky nad Váhom, Rimavskej Soboty, Zlatých Moraviec a aj Partizána Bardejov.

„V spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou, expozitúrou východ sa nám podarilo odhaliť manipuláciu vo futbalových zápasoch najvyšších slovenských súťaží. Tieto manipulácie boli organizované za účelom prevažne výhry v stávkovaní. Väčšina týchto zápasov bola manipulovaná prostredníctvom skupiny šiestich občanov Ukrajiny, ktorí boli zadržaní a sú obvinení,“ uviedol na utorkovej tlačovej besede Slovenského futbalového zväzu manažér integrity futbalu SFZ Peter Dedík.

Predbežne majú zastavenú činnosť

Ako sme spomenuli, obvinenia z korupcie sa týkajú aj Partizána Bardejov.

Ide o zápasy zo záveru druholigovej sezóny 2016/2017 Bardejov – Skalica (1:2) a Bardejov – Nitra (0:1).

„V uvedených stretnutiach išlo o podozrenie z pokusu o manipuláciu hráčmi Partizána Bardejov. Na základe pokladov, ktoré sa nám podarilo zhromaždiť v spolupráci s UEFA a políciou, oddelenie integrity SFZ odovzdalo 25. júna podnet na Disciplinárnu komisiu SFZ a tá začala disciplinárne konanie. Predbežným ochranným opatrením zastavila dočasne činnosť bývalým a súčasným hráčom Bardejova – Richard Novák, Ladislav Šosták, Michal Hamuľák, Vladimír Staš a Vladimír Andraščík a trénerovi Jozefovi Kukulskému. Vzhľadom k tomu, že vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní naďalej prebieha, paralelne bude prebiehať aj disciplinárne konanie,“ prezradil Dedík.

Prepojenie na ázijské trhy

„Podnety sme obdržali z viacerých zdrojov, ale najmä z európskej futbalovej asociácie UEFA, ktorá prevádzkuje systém na monitoring podozrivých stávok. Je to podobný model, ako bol pred niekoľkými rokmi, keď sme mali kauzu v najvyššej súťaži. Prepojenie zadržaných osôb bolo do Ázie a stávky prebiehali na neregulovaných stávkových trhoch v zahraničí,“ dodal Dedík.

Kukulský o manipulácii zápasov: Nikdy v živote

„Som z toho prekvapený a zhrozený. Správy na internete príliš nesledujem, dozvedel som sa to len pred chvíľou,“ zareagoval bezprostredne po zverejnení mien hriešnikov Jozef Kukulský, tréner bardejovského áčka v inkriminovanej sezóne 2016/17, ktorý sa takisto nachádza na čiernom zozname.

Aj správu o tom, že má pozastavenú činnosť, kvôli čerstvosti ešte len vstrebával.

“Zápas so Skalicou sme prehrali tak, že brankár súpera chytil v 90. minúte čistý gól na 2:2 a s Nitrou nám rozhodca v 89. minúte odoprel pokutový kop, čo na tlačovej konferencii po zápase priznal aj hosťujúci tréner Ivan Galád. Súperi ani rozhodca riešení nie sú, my áno. Tomu vôbec nerozumiem. Prečo len Bardejov? A to, že sme spájaní s ukrajinskou mafiou a manipulovaním zápasov? Pre Kristove rany, to určite nie,“ vyhlásil rezolútne Kukulský.

To, s čím je spájaný, mu absolútne nie je jedno.

„Mal som jednu debatu s ľuďmi zo zväzu, všetko som im vysvetlil. Povedal som pánovi Dedíkovi, že ma nikto nikdy nekontaktoval. Do očí mi bolo povedané: pán tréner, vy s tým nič nemáte. A zrazu toto?“

Ako Kukulský ďalej priznal, stávkové kancelárie navštevoval, ale spájať ho s manipuláciou zápasov je podľa neho totálna hlúposť.

Bude si za tým stáť, kým bude žiť

Slová Jozefa Kukulského postupne naberali poriadnu kadenciu.

„Žiadny zápas pod mojím vedením Bardejov nikdy nepredal. K niečomu takému by som sa neznížil. Za desať rokov môjho pôsobenia nič také nikdy nevyšlo ani z mojich úst a ani z úst predstaviteľov klubu. Opakujem, nikdy. Za tým si budem stáť, dokým budem žiť.“

A čo hráči? Nemohli nekalým spôsobom ovplyvniť stretnutia poza trénerov chrbát?

„Nemyslím si to. Hráčom verím a stojím za nimi. Sezónu sme dohrávali s početnými zraneniami, mali sme viacero hráčov z dorastu a čelili sme súperom, ktorí chceli ísť do ligy,“ pokračoval skúsený kormidelník, ktorý sa na sklonku uplynulej sezóny vrátil do Bardejova ku kategórii U19.

Ak by to bola pravda, pomohli by vraj aj Popradu

Vzápätí vytiahol Jozef Kukulský ešte jeden argument na obranu seba i celého mužstva.

„Poprad sa dvakrát po sebe nedostal v druhej lige do prvej šestky. V sezóne, o ktorej je reč, hral posledné kolo základnej časti u nás. Ak by sme ozaj chceli manipulovať zápasy, prečo by sme to neurobili aj v tomto prípade? Nepomohli by sme si navzájom ako východniari?“ rečnícky sa spýtal.

Po zhliadnutí záznamu z tlačovej konferencie SFZ už v ňom poriadne kypela žlč.

„Odznelo tam, že ide o podozrenie. Prebieha vyšetrovanie a neboli predložené žiadne dôkazy. Ako je možné, že sú zverejnené naše mená? Čo som ja vrah? Aj v ich prípade sú niekedy uvedené len iniciály. Vychoval som kvantum hráčov, ktorým sa môžem pozrieť do očí. Nie je ľahké niečo dokázať, pracoval som na tom roky a niekto ma za pár minút takto pošpiní. A nielen mňa, ale i hráčov a klub Partizán Bardejov. Som srdciar a vnímam to ako urážku. Napriek tomu, že nič nebolo dokázané, môže mi to zničiť trénerskú kariéru,“ dodal totálne rozhorčený Kukulský.

Staš hral len polčas. Práve to môže byť problém

Veľmi ťažko sa hľadali slová mimoriadne skúsenému obrancovi Vladimírovi Stašovi, ktorý sa na záver kariéry dočkal nemilého prekvapenia.

„Fakt neviem, čo mám k tomu povedať. Som z toho hotový a ťažko sa mi hľadajú slová. Od celej veci sa dištancujem a verím, že pravda vyjde najavo,“ bola prvá reakcia bývalého hráča Prešova i Žiliny, v ktorej drese sa dvakrát radoval z majstrovského titulu a v Lige majstrov čelil slávnej Chelsea Londýn.

Staš nastúpil len v prvom z dvoch zápasov Bardejova, ktoré manažér integrity futbalu SFZ Peter Dedík na utorkovej tlačovej konferencii označil za zmanipulované.

Proti Skalici šiel po prvom polčase dole z ihriska a práve to môže byť podľa neho tŕňom v oku.

Že to ako ťahúň tímu spravil zámerne. Pravda je ale podľa neho iná. Tvrdí, že striedal kvôli zraneniu, ktoré už pred zápasom avizoval trénerovi Kukulskému.

„Veľa sa o tom teraz hovorí, ale za seba môžem povedať, že svedomie mám čisté. Na nikoho z klubu ani zo spoluhráčov si nedovolím povedať, že by bol niečoho takého schopný. Tí, čo to tvrdia, by mali predložiť dôkazy. Navyše, kto videl tie zápasy, musel vidieť aj to, že pokojne mohli skončiť inak.“

Škvrna už zostane

Už 42-ročnému futbalistovi sa zranenia nevyhýbali ani v nedávnom skončenom ročníku.

Pred jeho začiatkom sa vrátil do rodných Šarišských Michalian, ale za nováčika tretej ligy toho veľa neodohral a premaródoval takmer celú sezónu. Chuť pokračovať v kariére má, ale...

„Najprv sa musím zotaviť po zlomenine jarmovej kosti. A aj keď budem fit, musí sa všetko vysvetliť. Pevne verím, že moje meno sa očistí. Ale ak by sa to aj podarilo, škvrna pri ňom zostane a niektorí ľudia nepochopia, že som s tým nič nemal,“ dodal smutným hlasom Vladimír Staš.

Prezident nešetrí kritikou, ale nechce predbiehať

Prezident Partizána Bardejov Stanislav Soroka je v týchto dňoch odcestovaný v zahraničí.

Keď sme sa s ním spojili, priznal, že po tom, čo sa šokujúcu správu dozvedel, nebol ďaleko od infarktu.

„Je to veľmi nepríjemná situácia, som z toho poriadne rozčarovaný a sklamaný, že takýmto spôsobom bol pošpinený náš klub. Menovaní hráči u nás pôsobia na profesionálnej báze, vedieme ich k tomu, aby čestne reprezentovali meno klubu. Ťažko mi je zatiaľ súdiť na základe informácií z internetu a médií, ale osobne sa od takýchto praktík určite dištancujem,“ povedal Soroka, ktorý stojí na čele klubu od roku 2016 a na jeho chod prispieva aj z vlastnej kasy.

Prvý muž bardejovského futbalu následne použil aj tvrdšie slová.

„Nebudem sa za ich konanie ospravedlňovať, lebo ja ani klub sme neurobili nič zlé. Naopak, umožnili sme im hrať a to, čo urobili, je smutné. Po porade s právnym zástupcom zvážim ďalšie kroky, čo s takýmito ľuďmi urobiť. Partizán Bardejov si to rozhodne nezaslúži. Nikoho nasilu nedržíme. Hráčom vždy vravím, že keď budú podávať dobré výkony, môžu sa predať ďalej. A oni sa namiesto toho nakorumpujú rôznymi indivíduami. Nechápem to a ani to nikdy nepochopím. Sú to ale dospelí ľudia, ktorých konanie neviem ovplyvniť.“

Trojicu si predvolá, na ostatných už nemá dosah

Stanislav Soroka potvrdil, že klub sa po jeho návrate domov bude celou vecou zaoberať.

„Zavolám si hráčov Andraščíka, Hamuľaka a trénera Kukulského, ostatní už u nás nehrajú (Staš je hráčom Šarišských Michalian, Šosták Michaloviec a brankár Novák Marie Huta Gelnica, pozn. red.). Vypočujem si ich, ale nechcem predbiehať a vynášať súdy vopred. Platí prezumpcia neviny. Pokiaľ viem, žiadne obvinenia zatiaľ nepadli. Ak sa tak stane, v rukách to budú mať orgány činné v trestnom konaní. V takom prípade by sme s okamžitou platnosťou ukončili s dotyčnými pracovný pomer.“

Na záver sa Soroka dotkol – hoci to, pochopiteľne, nie je ospravedlnením korupčného správania – neradostnej situácie v slovenskom športe.

„Kluby živoria. Od štátu dostávame na druhú ligu dotáciu 12 a pol tisíc eur. Chcel by som vidieť ako by ľudia, ktorí o tom rozhodujú, dokázali s takým obnosom financií utiahnuť klub. Pritom podmienok, ktoré musíte spĺňať, je od výmyslu sveta. A nie len vo futbale, ale i v hokeji, hádzanej, atletike, lyžovaní. Od roku 1993 každá vláda sľubuje zlepšenie sociálnej oblasti, zdravotníctva, a tak ďalej, a na šport sa vždy zabudlo.“

Súvisiace články