Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Prešovčanky sa postarali o senzáciu. Vyradili favorizovanú Šaľu

Obrovská radosť hráčok ŠŠK Prešov po postupe do finále. (Autor: facebook ŠŠK Prešov)
Ján Leško|Publikované 5. máj 2019 o 14:32

Vo finále nastúpia proti Michalovciam.

PREŠOV. O senzáciu v národnom play–off o majstra Slovenska sa postarali hádzanárky ŠŠK Prešov.

V dlhodobej časti spoločnej slovensko–českej MOL ligy predposledný tím vyradil v semifinálovej sérii v interlige tretí Slovan Duslo Šaľa 3:1 na zápasy.

Prešovčanky tak prvý raz v klubovej histórii postúpil do finále národného play–off.

Bude to východniarska záležitosť

Keďže víťaz MOL ligy 2018/2019 Iuventa Michalovce hladko v troch zápasoch zdolala Bánovce nad Bebravou, finále bude záležitosťou dvoch východoslovenských klubov.

Výkonnosť Prešovčaniek v závere dlhodobej časti súťaže stúpala. Tesnou výhrou 26:25 sa už v druhom semifinále v Šali postarali o prvé prekvapenie a trúfali si aj v dvoch domácich zápasoch.

Ak vravíme o obdivuhodnom spôsobe zdolania veľkého favorita, tak za úspechom je predovšetkým obrovské nasadenie, akým sa prešovský tím prezentoval v domácich dueloch.

V búrlivej, priam ohlušujúcej atmosfére, bolo skvelé publikom ich hnacím motorom.

ŠŠK Prešov tretí zápas série vyhral o päť gólov 32:27 a rozhodujúci štvrtý dokonca rozdielom ôsmich 30:22. Takže nešlo o nič náhodilé, ale vydreté a zaslúžené.

Klubový úspech tímu trénera Maroša Vikartovského je dielom súdržnej mladej hráčskej partie. Avšak hernú pečať vtláčali hráčky s väčšími skúsenosťami.

Hlavne Lívia Klučková dávala svojim bývalým spoluhráčkam poriadne zabrať. I keď ju bránili osobne, dokázala sa presadiť.

Tatiana Šutranová, napriek určitým zdravotným ťažkostiam a otáznikom, či vôbec semifinále odohrá, odviedla skvelú robotu.

To možno povedať i o Veronike Vencurikovej, nedávno ešte kapitánke slovenskej juniorskej reprezentácie.

Z ešte mladších príjemne prekvapila a výkonnostný vzostup ukázala aj brankárka Veronika Poláková. Mimochodom, v oboch domácich semifinálových dueloch autorka dvoch gólov hodmi cez celé ihrisko. O senzáciu sa však postarali všetky hráčky, ktoré do hry zasiahli.

Ťažšie to bolo psychicky, než fyzicky

„Myslím, že druhý domáci zápas bol pre nás ťažší psychicky, než fyzicky,“ tvrdila T. Šutranová.

Prešovské hádzanársky zvládli vysoké tempo oboch duelov.

„Mať výhodu mečbalu proti favoritovi, to sa každý deň nepritrafí. Preto sme sa všetky v družstve museli aj na tento rozhodujúci zápas série nastaviť predovšetkým psychicky. Siahali sme predsa na klubový historický úspech. Napokon sme sa s tým dokázali vyrovnať. V hlavách sme to mali nasmerované za jediným cieľom. Tak ako v piatok, i v sobotu sme si vypracovali náskok, no polčas vyhrala Šaľa o gól. Nespanikárili sme však. Cez prestávku sme si prízvukovali, že tentoraz skutočne na favorita máme. Celú našu snahu sme napokon pretavili do senzačného úspechu. My sme to ale podľa mňa v semifinále mali trochu jednoduchšie. Neboli sme favoritom.“

Pred Prešovčankami je teraz finále s Michalovcami, ktoré sú jednoznačným favoritom.

„Už postupom sme docielili obrovský úspech. Na finále sa tešíme a sériu o majstra sa vynasnažíme odohrať tak, aby sme boli spokojné my i naši fantastickí fanúšikovia,“ dodala Šutranová.

Skvelé koncovky Lívie Klučkovej

Lívia Klučková pečatila prekvapujúcu výhru Prešova v Šali v druhom semifinále. V treťom zápase série tiež strelila posledný gól zápasu. V štvrtom dala už gólovú a postupovú bodku pivotka Stanislava Ščerbáková.

„Góly patria ku hre a raz to vychádza tej, inokedy inej. Pre mňa je teraz podstatné, že s naším tímom sme dosiahli niečo priam neuveriteľné. Keď som do Prešova prišla, ani sa mi len neprisnilo, že sezónu tu takto zavŕšim. Nakoniec sa mi splnil sen. Som šťastná, čo sme s touto mladou partiou dosiahli a že som mohla byť pri historickom klubovom úspechu. A navyše, keď sme naň siahli v súbojoch s mojimi bývalými spoluhráčkami,“ vyjadrila svoje pocity L. Klučková.

V piatok strelila Klučková Slovanu Duslo trinásť gólov. V sobotu už tréner Šale Lukačin naordinoval na ňu osobné bránenie.

„Pravdu povediac, čakala som, že 'osobku' na mňa tréner hostí zvolí už deň predtým. Prišla neskôr, s čím som ale počítala. Ani spoluhráčky to však nezaskočilo a hru si dokázali zorganizovať aj bez mojej výraznejšej pomoci. Som na ne teda pyšná a šťastná z toho, čo sme spoločne dokázali.“

Autor: Ján Leško

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.