Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

VIDEO: Súperi sa tam báli chodiť. Na tretiu ligu prišlo osemtisíc ľudí

Ivan Mriška|Publikované 7. jan 2021 o 14:00

Päť sezón pôsobili v druhej lige.

Foto: DAC

PIEŠŤANY. Parádny športový areál, umelá tráva a verní priaznivci. Futbal v Piešťanoch má vyše storočnú tradíciu.

Najkrajšie obdobie zaznamenal miestny klub v rokoch 1995 až 2001, keď pôsobil v druhej lige.

Kabínu stmelila legenda

Najlepším umiestnením bolo piate miesto v ročníku 1997/98.

„Bolo to za trénera Ladislava Kunu, bývalého reprezentanta Československa a legendy Spartaka Trnava. On vniesol do kabíny pokoj, súdržnosť, skúsenosti a mentalitu víťaziť,“ spomína vtedajší hráč PFK Piešťany a dnes športový manažér Cyril Stachura.

Dres klubu si obliekali zaujímavé mená ako Marián Černý, Miroslav Horvatovič, Jozef Hudek, Andrej Filip, Ján Petráš či Miroslav Sečeň.

(Autor: archív - DAC)

Najlepším strelcom bol tradične kanonier Peter Bognár.

„Kvalita tímu bola enormná. Tréner Kuna stmelil partiu, bol ľudský a výnimočný. Mal veľkú zásluhu na našich výsledkoch. Ocenili to aj ľudia, v priemere chodilo na zápasy druhej ligy dvetisíc priaznivcov,“ prezradil.

Piešťany boli silné najmä doma.

„Dva roky a pol sme doma neprehrali, súperi sa k nám báli chodiť. Pamätám si, že Devín mohol postúpiť do Corgoň ligy, stačilo mu v poslednom kole bodovať. Veľký favorit však tradične u nás prehral a postúpil vtedy tím FK Koba Senec. V Devíne z nás asi nemali radosť,“ dodal Stachura.

Inteligentné a verné publikum

Keď hrali Piešťany v druhej lige doma, pre kúpeľné mesto to bola udalosť číslo jeden.

„Na zápasoch vládla žičlivá atmosféra, mali sme inteligentné publikum. Nedá sa povedať, že sme doma vyhrávali vďaka tlaku fanúšikov na hostí. Bolo to práve naopak.

Pamätám si, keď sme po takmer troch rokoch prehrali doma s Jelšavou 0:3, naši priaznivci vytlieskali súpera. Ten mal v tíme reprezentantov Senegalu, ktorí udržali naše najväčšie esá na uzde,“ zaspomínal si a prirovnal:

(Autor: archív - DAC)

„V tom čase nebolo veľa miest, kde by priaznivci priali aj súperom. Dnes som na to hrdý. Naši fanúšikovia boli vždy trpezliví, podporovali nás aj keď to nešlo najlepšie.“

Na tretej lige osemtisíc ľudí

Keď hrali Piešťany doma, autá nemali kde zaparkovať. Platilo to najmä v priamom súboji o postup z tretej ligy proti Novým Zámkom.

Na tribúnach sa tiesnilo 8 000 priaznivcov.

„Hrali sa tu veľké zápasy, na ktoré radi spomíname. Po dobrom období však o našich najlepších hráčov začali mať záujem kluby z Corgoň ligy. Viacero z nich odišlo a začali sme padať súťažami dole. Klub stál na zopár ľuďoch a keď odišli hlavní sponzori, ocitli sme sa v piatej lige,“ zaspomínal si Stachura.

Po roku 2000 ešte prišla chvíľková eufória, keď sa tím vrátil do tretej ligy, druhý pád však znamenal úplný koniec.

Po 102-ročnej nepretržitej činnosti v roku 2015 zanikol tím mužov a ďalej hrali len mládežnícke kategórie.

„Stavalo sa na cudzích hráčoch a nemalo to budúcnosť. Neboli na taký špás ani peniaze. Klub preto musel zmeniť stratégiu,“ dodal funkcionár.

Návrat a cesta hore

Po zmene vedenia sa zakrátko Piešťany opäť prihlásili do seniorskej súťaže, ale museli ísť od nuly.

V sezóne 2016/2017 vyhrali ôsmu ligu a postúpili do siedmej, o rok neskôr vyhrali aj siedmu a postúpil do šiestej najvyššej súťaže.

„Okresom sme išli ako nôž maslom. Nie, že sme neprehrali, ale nemali sme ani remízu. Dostali sme sa až do piatej ligy, kde sme teraz. Momentálne sme na druhom mieste, ale cieľ je skončiť na prvej priečke a postúpiť do štvrtej ligy,“ povedal o ambíciách.

Piešťany mali postúpiť aj v minulej sezóne, boli na prvej priečke, ročník však pre pandémiu koronavírusu anulovali.

Dnešný tím. (Autor: PFK)

„To, že sa vrátime do druhej ligy nepredpokladám, ale možné je všetko. Na prvom mieste je u nás momentálne mládež, kategórie U9, U10 a U13.

Cieľom je vychovávať vlastných hráčov, aby sme mali v budúcnosti na kom stavať. A nespravili sme chyby z minulosti. Pretože hrať len s cudzími sa dnes nedá. 

Nehovorím, že nemôžu prísť dvaja – traja hráči na posty, ktoré nemáme obsadené, ale gro tímu musia tvoriť Piešťanci. Sme rodinný klub,“ uzavrel športový manažér a tréner áčka Cyril Stachura.

Na jeseň si zahrali Piešťany v Slovnaft Cupe proti DAC Dunajská Streda. (Autor: PFK)


KlubZVRPSkóreBForma
1FK BESTRENT Horná Krupá963036:821
V
V
V
V
V
2PFK Piešťany962141:1320
V
V
P
R
V
3FK Agropo Zvončín962126:920
V
V
P
R
V
4TJ Baník Brodské1033420:2612
P
V
V
R
P
5TJ Iskra Holíč831412:1210
V
P
V
R
P
6TJ Iskra - Horné Orešany830510:239
P
P
V
V
P
7OFK Mokrý Háj820610:256
P
P
P
P
V
8FK Voderady90189:481
P
P
P
P
PIvan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.