Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Supertalent dal deväť gólov za zápas. Jeho snom je futbalová akadémia

Patrik Pánis. (Autor: archív hráča)
Ivan Mriška|22. sep 2021 o 11:32

Patrik Pánis vyniká rýchlosťou a výbornou ľavačkou.

PRIEVIDZA. Prievidzský futbalový klub sa môže pochváliť, že vychoval množstvo kvalitných hráčov. V jeho radoch vyrastali viacerí reprezentanti Slovenska.

V posledných rokoch dres s dvojkrížom obliekali Juraj Kucka, Martin Škrtel, Dávid Hancko či Patrik Hrošovský.

Vyniká pohybom a ľavačkou

Aj v súčasnosti je v FC Baník Prievidza viacero hráčov, ktorí môžu v budúcnosti zažiariť. Jedným z nich je deväťročný Patrik Pánis.

Hoci na ihrisku patrí väčšinou k najnižším, vyniká výborným pohybom, rýchlosťou a delovou ľavačkou.

„Futbal ma veľmi baví. A všetko na ňom, od tréningov po zápasy. Rád som s chalanmi na ihrisku. Najviac ma tešia víťazstvá, keď si po nich môžeme zakričať víťazný pokrik,“ prezradil talentovaný Patrik Pánis.

Vlani zasiahol pre obmedzenia s Covid 19 ako hráč U9 len do troch ligových zápasov. V každom však skóroval. Až osem gólov nastrieľal Púchovu.

V tejto sezóne v dosiaľ jedinom ligovom súboji za U10 strelil za necelých štyridsať minút deväť gólov Zlatých Moravciam.

„Bol som v dobrej pohode. So spoluhráčmi sme si rozumeli, dostával som od nich pekné lopty, z ktorých som väčšinu dokázal zakončiť.

Najviac ma však potešili premenené priame kopy. Pri jednom z nich tréner súpera povedal hráčom, že nemusia stavať múr, že je to ďaleko. Napriek tomu som skóroval,“ tešil sa po zápase.

Chce sa stať profesionálom

Hoci nemal veľa príležitostí hrať proti tímom zvučných mien ako Slovan Bratislava, Spartak Trnava, Inter Bratislava, MŠK Žilina či AS Trenčín, každému zo spomenutých súperov strelil minimálne jeden gól.

„Veľmi by som sa chcel dostať na futbalovú akadémiu, do známejšieho klubu. Samozrejme, rád by som sa raz stal profesionálnym futbalistom,“ dodal o svojich cieľoch.

V súboji o loptu. (Autor: archív hráča)

Patrik Pánis si vo svojej, zatiaľ krátkej kariére, najviac váži triumf na turnaji v Šuranoch. Domov si odniesol ocenenie pre najlepšieho strelca podujatia.

„Na turnaji štartovalo deväť družstiev, obával som sa najmä zápasov so Slovanom Bratislava. Ale zvládli sme ich a turnajom sme prešli bez prehry,“ pousmial sa.

Pánis býva v neďalekej Lehote pod Vtáčnikom, kde fandí miestnemu štvrtoligovému klubu. „Páči sa mi najmä Matúš Matuškovič, ktorý má výborné kľučky i ľavačku. Zo zahraničných hráčov som fanúšikom Zlatana Ibrahimoviča a z klubov PSG a Manchester City.

Chcel by som sa raz futbalom živiť. Mojím snom je zatrénovať si so Zlatanom,“ povedal odhodlane.

Poznáte aj vy talent, ktorý podal skvelý výkon, alebo si len zaslúži pozornosť? Dajte nám o ňom vedieť na futbalnet@sportnet.sk

Pravák, ktorý kope ľavačkou

K futbalu sa dostal vďaka staršiemu bratovi Dávidovi. Chodil sa pozerať na jeho tréningy, kde ho tréner Pavol Liďak zobral za ruku a povedal mu, že z neho spraví futbalistu.

Za svoj výkonnostný posun vďačí aj trénerovi Lehoty pod Vtáčnikom Petrovi Pernišovi a prievidzským trénerom Mariánovi Némovi a Milošovi Pavlákovi.

Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že je pravák, odmalička kope radšej ľavou nohou.

„Trénujem obe nohy. Makám v prievidzskom klube, ale i s ocinom, bratom, individuálne a chalanmi v Lehote. Kondíciu si zlepšujem motokrosom,“ prezradil Pánis.

Šéftréner: Má futbalové predpoklady

Jeho prianie do najbližšieho obdobia je jednoduché a jasné. „Dúfam, že nám nezrušia tohtoročnú sezónu pre koronu. Rád by som pozdravil všetkých spoluhráčov z FC Baník Prievidza U10,“ uviedol.

Talent u Patrika Pánisa spozorovali aj miestni tréneri. Podľa nich má veľký potenciál stať sa úspešným futbalistom. Výhodu má v tom, že je ľavák.

„Momentálne je skoro hovoriť, či vyrastie alebo nie. Chlapec má veľmi dobré futbalové predpoklady na to, aby bol úspešný. Veľa však bude záležať na ňom, ako bude ďalej pracovať v tréningovom procese.

Teraz je pre neho nesmierne dôležité, aby nepoľavil. V prípravkách sa hráči učia rozvíjať herné činnosť jednotlivca, ktoré sú pre nich základom do budúcna. Dôležitú rolu tiež zohrávajú samotní rodičia, či budú ochotní Patrika podporovať ako doteraz,“ uzavrel šéftréner prípraviek FC Baník Prievidza Marián Néma.

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články