Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Nestratili ani bod, ale budú bez Ligy majstrov. Pichli nám nôž do chrbta, tvrdia

Bardejovské futbalistky momentálne úsmev na tvári nemajú. (Zdroj: ahoj.tv)
Daniel Dedina|20. máj 2021 o 15:32 (aktualizované 20. máj 2021 o 17:12)

V Bardejove cítia obrovskú krivdu.

BARDEJOV. V sezóne nestratili jediný bod. Vyhrali aj na ihrisku najväčšieho konkurenta a dosiahli skóre 24:0.

Futbalistkám Partizána Bardejov síce v tabuľke patrila druhá priečka za Slovanom Bratislava, ktorý mal trojbodový náskok, avšak odohrali o dva zápasy menej než priebežný líder.

Na základe rozhodnutia Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu, ktorý v stredu anuloval súťaže mládeže a žien, prídu Bardejovčanky o možnosť zabojovať o majstrovský titul a nezískajú ani právo štartu v kvalifikácii Ligy majstrov. To pripadne ich súperovi.

Hráčky bratislavského Slovana viedli ligu pri prerušení aj vlani, ani minulý ročník sa napokon celý nedohral. 

Hráčky mali slzy v očiach

V Bardejove nesú tento verdikt veľmi ťažko.

„Je to veľmi nešťastné rozhodnutie výkonného výboru. Keď dokážeme spustiť regionálne súťaže, tak nevidím dôvod, prečo by nemohli hrať aj ženy.

Ženský futbal už má na Slovensku svoje zázemie a neviem, prečo je tak podceňovaný,“ hovorí prezident Partizána Bardejov Stanislav Soroka.

„Navyše tu sa hrá o veľa - o kvalifikáciu Ligy majstrov. To ako spoza stola rozhodli nie je fair-play.

Postupuje Slovan, ktorý s nami doma prehral. Život pôjde ďalej, ale neviem, čo si o to mám myslieť,“ pokračuje Soroka.

 „Naše dievčatá boli poškodené, neprehrali ani jeden zápas a nedostali žiaden gól. Bol som akurát na tréningu, keď sme sa to dozvedeli. Dievčatá mali slzy v očiach. Pichli nám nôž do chrbta,“ vyhlásil.

Vraví, že s pravidelným testovaním by problém nemali.

„U mužov druhú ligu dohrávame a prvú ženskú nie? Načo to potom robíme? Či Bardejov sa nachádza na zlej strane mapy Slovenska?“ rozhorčene sa pýta šéf bardejovského klubu.

V hre je renomé klubu i mesta

Na Hornom Šariši nie sú stotožnení ani s argumentom, že do skompletizovania polovice súťažného ročníka zostáva odohrať príliš veľa zápasov. 

„Slovanu k dovŕšeniu polovice sezóny zostáva odohrať dva zápasy. Nie veľa, dva. Nám s dohrávkami štyri. Hrali sme už nielen proti Slovanu, ale aj Myjave, takže stretnutia s najsilnejšími súpermi máme za sebou.

Pýtam sa sám seba, či má zmysel takto robiť futbal. Zvažujem, či pokračovať ďalej a čo bude ďalej so ženským futbalom,“ tvrdí Soroka.

Zostávajúci program jesennej časti by bolo podľa neho možné za dva až tri týždne skompletizovať.

„Ešte raz - ide o kvalifikáciu Ligy majstrov. Čo môže byť viac? V hre je renomé nášho klubu v zahraničí. Zviditeľniť môžeme celý Bardejov,“ zdôraznil Soroka a upozornil aj na finančné hľadisko. Účasťou v prestížnej súťaži by si klub zarobil slušné peniaze.

Na záver dodal: „Situácia s dievčatami ma veľmi mrzí. Takto im od zeleného stola nedať šancu? Pritom koľko hráčok z Bardejova sa dostalo aj do reprezentácie či zahraničia. Toto v duchu fair-play nie je.“ 

Nevieme garantovať rovnaké podmienky pre všetkých, reaguje SFZ

V súvislosti so vzniknutou situáciou je potrebné uviesť, že pandemická situácia a z toho vyplývajúce obmedzenia a zásahy aj do priebehu futbalových súťaží neboli spôsobené SFZ a aktuálny stav je nevyhnutné akceptovať. 

Reálne sa žiadna zo súťaží nehrala a nehrá v úplne štandardnom režime (ani Liga majstrov, ani majstrovstvá Európy 2020). 

Okolité krajiny, napríklad Česká republiky a Rakúsko amatérske súťaže ukončili už skôr," reaguje pre Sportnet generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.

Snažili sa čakať čo najdlhšie

Vo väčšine vyspelých európskych krajín má najvyššia ženská futbalová súťaž štatút profesionálnej súťaže, u nás má štatút amatérskej a nevzťahovala sa na ňu výnimka zo zákazu organizácie hromadných podujatí, ktorú Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pre profesionálne súťaže v piatich športoch, aby sa mohlo hrať podobne, ako Fortuna liga a II. liga mužov.

Čakali sme s rozhodnutím či dohrať, nedohrať, alebo akým spôsobom dohrať súťaže riadené SFZ čo najdlhšie, ale pri aktuálnej situácii nevieme garantovať rovnaké podmienky pre všetkých účastníkov.

Slovensko je podľa Covid automatu rozdelené naprieč štyrmi farbami s rôznym prístupom k opatreniam a nie je predpoklad, že by sa situácia v nasledujúcich týždňom dramaticky zmenila a celé Slovensko by bolo v maximálne dvoch stupňoch výstrahy.

Jednoducho nie je možné garantovať naprieč celým územím republiky rovnaké podmienky na tréningový proces a súťažné stretnutia pre všetkých účastníkov," argumentuje Palenčík, podľa ktorého sa míňajú aj termíny.

„V niektorých okresoch stále nie je povolený plnohodnotný tréning. Takisto prístup divákov na športové podujatia je rozdielny a zápasové podmienky takisto.

V regionálnych a oblastných futbalových zväzoch je situácia iná, keďže ide o menej okresov a sú to okresy, ktoré spolu susedia, takže situácia je tam stabilnejšia a podmienky sú pre všetkých veľmi podobné.

Je potrebné si uvedomiť, že nejde len o I. ligu žien, ale následne aj o druhú ligu žien, keďže sú to súťaže, z ktorých sa postupuje a zostupuje a teda spolu úzko súvisia," pokračuje generálny sekretár SFZ.

Nie všetko je spravodlivé, ale...

Do úvahy sme ďalej museli brať aj všetky mládežnícke súťaže, ktorých tiež nie je málo. Zároveň nemôžme zabúdať ani na zdravie hráčov a hráčok a je potrebné vytvoriť dostatočný priestor aj pre plnohodnotný tréning pred začiatkom ostrého štartu.

Myslíme však aj na budúci súťažný ročník, kde sa situácia môže opakovať a chceme začať hrať čo najskôr, aby sme stihli odohrať čo najviac súťažných stretnutí, kým nám to situácia dovolí.

Berieme do úvahy aj to, že podmienky na budúci súťažný ročník môžu byť z hľadiska hygieny podobné, ako v súčasnosti.

Na základe toho, že sa neodohralo ani 50 percent súťažných stretnutí a výsledky sú anulované, je zachovaný status z minulého súťažného ročníka.

Uvedomujeme si, že nie vždy sú prijaté riešenia spravodlivé ku všetkým, ale túto situáciu sme skutočne neplánovali a pred rokom a pol ju nik ani nepredpokladal.

Všetky riešenia, ktoré prijímame, sa snažia rešpektovať princíp fair play a byť čo najspravodlivejšie ku všetkým, ktorých sa dotýkajú," tvrdí ďalej v stanovisku Palenčík.

Je možné vyhlásiť, že kto by súťaž vyhral?

Následne zdôraznil, že v tejto situácii neexistujú ideálne východiská.

„Musíme to všetci akceptovať. Uveďme aj konkrétny príklad z I. ligy žien.

Spartak Myjava, účastník tejto súťaže, je v bordovej farbe, súťaže sú zakázané a trénovať môžu len v skupinách po šesť a bezkontaktne. Hrať môžu len mimo okres, ak splnia podmienky ÚVZ SR.

Otázka znie, či by bolo pre nich spravodlivé, aby hrali všetky svoje súťažné stretnutia vonku bez plnohodnotného tréningu?

A napriek všetkému, je možné vyhlásiť už teraz, že by súťaž vyhral konkrétny klub?," pýta sa generálny sekretár SFZ.

Situácia v mládeži je ešte horšia a je potrebné dohrávať ešte vyšší počet súťažných stretnutí.

Čo by sa stalo, ak sa nám naruší kvôli pandémii program a kolá nebudeme mať kompletné?

Napríklad kvôli zhoršeniu situácie, zmeny farby okresov podľa Covid automatu, alebo v prípade karantény po styku s pozitívnou osobou.

Kedy sa budú dohrávať súťaže? Máme voľné termíny? Súťažný ročník končí k 30. júnu. 

Na záver ešte raz poviem, že si v plnej miere uvedomujeme, že takéto rozhodnutie nebude vyhovovať všetkým a niektorí môžu byť negatívne dotknutí viac, ako iní. Avšak konečný verdikt už bolo nevyhnutné prijať," dodal Palenčík.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články