Lockdown nemusí byť prekážka. Šéfov oblastných zväzov môžu voliť online

Spôsobom per rollam prebehla aj konferencia SFZ. (Autor: Ilustračná fotografia: SFZ/Roman Ferstl)
Daniel Dedina|30. nov 2021 o 19:00

Pridajú sa na východe k Trebišovu ďalší?

KOŠICE. Súčasná doba regionálnemu futbalu nepraje. So situáciou sa pasujú nielen hráči, ale aj funkcionári.

Na východe Slovenska prebiehajú v týchto dňoch voľby predsedov jednotlivých oblastných zväzov, ktorí im budú šéfovať nasledujúce štyri roky.

Keďže drvivá väčšina okresov sa postupne ponárala do čiernej farby, a od štvrtka 25. novembra navyše platí na celom Slovensku lockdown, namiesto prezenčnej formy sa pristupuje aj k inej.

Volebné konferencie môžu prebiehať elektronicky, spôsobom per rollam.

Odskúšali to na konferencii SFZ

„Hlasovanie per rollam, ktoré sa cez IT oddelenie Slovenského futbalového zväzu pripravovalo už dlhšiu dobu, bolo na jar odskúšané na konferencii SFZ. Touto formou sa hlasovalo napríklad o preložení reorganizácie regionálnych súťaží,“ hovorí sekretár Východoslovenského futbalového zväzu Marcel Eperješi.

Rovnaký spôsob hlasovania zvolili uplynulý víkend predstavitelia Oblastného futbalového zväzu Trebišov a s veľkou pravdepodobnosťou ho budú nasledovať ďalší.

Vrátane Východoslovenského futbalového zväzu, ktorý má volebnú konferenciu naplánovanú na 11. decembra.

„Administrátor všetko pripravil a následne prebehol akt volieb. Z 25 delegátov s právom hlasovať sa úspešne prihlásilo 23. Tí si odhlasovali nové vedenie pre nasledujúce štvorročné obdobie,“ priblížil Eperješi hlasovanie per rollam v ObFZ Trebišov.

Nemusia hlasovať všetci naraz

Na východe veria, že aj ďalšie oblastné futbalové zväzy, ktoré čakajú v najbližšom období volebné konferencie, využijú tento online systém. Eperješi zdôrazňuje, že sa jedná o otestovaný produkt.

„Postupne sa vychytávali chybičky krásy, nie je to nič zložité. Ide to cez Sportnet, s prihlásením cez ISSF a dá sa to nastaviť na rôzny počet delegátov. Volebná komisia určí dobu, počas ktorej môžu delegáti hlasovať. To znamená, že nemusia všetci naraz,“ vraví.

Výhodou je podľa neho aj rýchle a prehľadné spracovanie výsledkov jednotlivých návrhov.

„Systém vyhodnotí celý proces volieb. Vyjde z toho zápisnica, v ktorej je zobrazené, koľko hlasov získal každý kandidát. Hlasovanie je anonymné,“ doplnil.

Na východe Slovenska pôsobí trinásť oblastných futbalových zväzov. V desiatich už voľba nového vedenia prebehla, v zostávajúcich troch sa uskutoční počas nasledujúceho víkendu, respektíve v najbližšom období.

Predsedovia oblastných futbalových zväzov

Zväz

Predseda

Mestský futbalový zväz Košice

Dušan Sedlák

Oblastný futbalový zväz Bardejov

Ján Labanc

Oblastný futbalový zväz Košice-okolie

Miroslav Urban

Oblastný futbalový zväz Michalovce

Vladimír Čan

Oblastný futbalový zväz Rožňava

Ján Džubák

Oblastný futbalový zväz Trebišov

Štefan Kavčák

Ondavský Oblastný futbalový zväz Svidník

Ondrej Brendza

Okresný futbalový zväz Stará Ľubovňa

Ján Solecký

Podtatranský futbalový zväz

Štefan Vaľko

Spišský Oblastný futbalový zväz

Jaroslav Švarc

ObFZ Humenné, ObFZ Prešov, ObFZ Vranov nad Topľou

voľby ešte neprebehli

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články