Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Liga má poklad. Vyťažení tínedžeri sa predávajú viac ako Česi

Medzi najvyťaženejších mladých hráčov v Európe patrí brankár Adam Jakubech. (Autor: SITA)
Prémiový obsah
Pavol Spál|14. dec 2016 o 21:59

Slováci sa do Európy predávajú lepšie ako Česi. V domácej lige dostáva šancu veľa tínedžerov, v tom patrí súťaž medzi európsku elitu.

BRATISLAVA. V jesennej časti najvyššej slovenskej futbalovej súťaže chodilo priemerne na jeden zápas 2017 divákov, čo je druhý najnižší priemer v histórii ligy.

Tento rok bol pritom jedným z najúspešnejších v dejinách slovenského futbalu.

Reprezentácia postúpila na majstrovstvách Európy do osemfinále a národný tím do 21 rokov si vybojoval účasť na európskom šampionáte.

Návštevnosť klesla oproti minulej sezóne zhruba o 650 divákov, na čo má vplyv aj rapídny pokles návštevnosti v Trnave, kde veľká časť fanúšikov zápasy bojkotuje.

Po vlaňajšom vzostupe prišiel opäť rapídny pokles záujmu.

Vyššiu priemernú návštevnosť majú všetky susedné krajiny, aj keď treba priznať, že majú vyšší počet obyvateľov: Maďarsko má priemer 2806 divákov na jeden zápas, Rakúsko 6802, Poľsko 8849 i Česko 4565.

Slovenská liga však dominuje nad susedmi v iných kategóriách.

O hráčov je čoraz väčší záujem v zahraničí. Medzinárodné centrum športových štúdií (CIES) nedávno spočítalo, koľko cudzincov hrá v 31 najlepších európskych ligách.

Suverénne vedú Brazílčania, ktorých je v týchto súťažiach 469. Slovensko sa vyšvihlo s 91 hráčmi na štrnáste miesto, z toho deväť hráčov pôsobí v piatich top ligách (Francúzsko, Taliansko, Anglicko, Nemecko, Španielsko).

Česku patrí až 23. miesto s 57 hráčmi.

„Z Fortuna ligy sa stáva ideálna súťaž na štart do veľkého európskeho futbalu. Je to dôkaz dobrej práce s mládežou,“ myslí si športový právnik, analytik a futbalový agent Jozef Tokoš.

Česi pýtajú viac. Prečo?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články