Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Na trinástom ročníku Prešov Open sa zíde takmer stovka šachistov

Na turnaji Prešov Open 2020 si bude lámať hlavu 90 šachistov. (Autor: Viktor Zamborský)
Ján Jacoš|Publikované 28. júl 2020 o 22:00

Predstavia sa na ňom aj hráči z Poľska, Ukrajiny či Francúzska.

PREŠOV. Od štvrtka 30. júla do nedele 2. augusta sa v metropole Šariša uskutoční trinásty ročník medzinárodného šachového turnaja Prešov Open.

Dejiskom zaujímavých zápolení budú priestory hotela Senátor na Hlavnej ulici v Prešove.

Obľúbené podujatie pripravil klub PŠK Tatran Dason Prešov na čele s Jaroslavom Bánocim a Miroslavom Kováčikom, hlavným rozhodcom.

Chýbať nebude ani majsterka Sedláková

Turnaj má osvedčený formát - hrať sa bude švajčiarskym systémom na sedem kôl, hráč má na partiu deväťdesiat minút. Podujatie je zároveň majstrovstvami Prešovského kraja v šachu jednotlivcov.

Ako nám povedal riaditeľ turnaja Jaroslav Bánoci, hrať by malo deväťdesiat šachistov a šachistiek. Najpočetnejšia zahraničná ekipa príde z Poľska na čele s Damianom Lewtakom s ratingom 2 365 ELO bodov a minuloročným víťazom Ryszardom Kasperekom s ELO 2 202.

Hrať bude aj ukrajinský majster FIDE Sergej Šilov. Zo slovenských šachistov by o najvyššie priečky mali bojovať Ján Smoleň (ELO 2 420) a veľmajster Mikuláš Maník (ELO 2 366) - vlani bol na Prešov Open tretí, medzi šachistkami ženská majsterka FIDE, Prešovčanka Ivana Sedláková.

Sprievodnou akciou bude bleskový šach

Organizátori očakávajú aj účasť Francúza Thea Ciccoliho, ktorého mama je rodáčkou z prešovského regiónu. Šestnásťročný Ciccoli si na prešovskom turnaji zaknihoval už osem účastí a získal na ňom už aj druhé a tretie miesto.
O vynikajúcej kvalite podujatia svedčí aj šestnásť prihlásených hráčov s vyšším ELO ako 2 000, z nich osem má ELO nad 2 100.

Veľkým plusom turnaja je, že na ňom dostávajú príležitosť hrať mladí šachisti. V súboji s kvalitnými slovenskými a zahraničnými šachistami tak získavajú cenné skúsenosti.

Turnaj štartuje úvodným kolom vo štvrtok o desiatej hodine dopoludnia a vyvrcholí v nedeľu o 14. hodine, kedy je na programe vyhodnotenie.

Sprievodnou akciou Prešov Open bude turnaj v bleskovom šachu v piatok 31. júla. Jeho začiatok je stanovený na 19. hodinu.

Keďže stále platí mimoriadna situácia, samozrejme platia zvýšené hygienické opatrenia - pre divákov dezinfekcia rúk, nosenie rúšok a sociálny odstup.

Autor: Ján Jacoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.