Streda, 14. apríla, 2021Meniny má Justina

Futbalová Žilina už nie je v likvidácii a dostala licenciu. Bude mať nového riaditeľa

Ilustračné foto. (Autor: TASR)
TASR|30. jún 2020 o 17:56

Výpoveď dostalo sedemnásť hráčov.

ŽILINA. Slovenský fortunaligový futbalový klub MŠK Žilina zrušil likvidáciu, v ktorej bol od 1. apríla.

Od 1. júla bude sedemnásobný slovenský majster oficiálne pokračovať ďalej tak ako predtým, teda ako MŠK Žilina, a.s. Informoval o tom portál ŠPORT.sk a neskôr aj samotný klub.

Likvidátor znížil záväzky

Žilinčania zároveň dostali "kladné stanovisko" v procese udeľovania licencie na ďalšiu sezónu, ktorú najskôr nedostali.

MŠK Žilina vyhlásil likvidáciu koncom marca, vzápätí dostalo sedemnásť futbalistov výpoveď. Dôvodom bolo, že nepristúpili na požiadavku vedenia klubu na zníženie platov v čase koronakrízy.

"Počas procesu likvidácie znížil likvidátor záväzky spoločnosti na prijateľnú mieru a vykonal opatrenia na zníženie nákladov. Oddlženie a znížené náklady vytvorili predpoklady, aby klub mohol s nižším rozpočtom pokračovať vo všetkých súťažiach aj v nasledujúcej sezóne," uvádza klub na webe.

"Ešte pred vystúpením z likvidácie licenčná komisia udelila 24. júna klubu licenciu na nasledujúcu sezónu. Od 1. júla bude riaditeľom klubu Ing. Karol Feranec, ktorý je zároveň členom predstavenstva MŠK Žilina a.s."

Žilina si vybojovala Európsku ligu

Koniec likvidácie klubu bol zrejme potrebný aj z dôvodu možného účinkovania MŠK Žilina v pohárovej Európe. A Žilina má vzhľadom na aktuálne druhé miesto v tabuľke Fortuna ligy istotu kvalifikácie do Európskej ligy.

Utorok 30. júna bol posledný deň na podávanie výsledkov licenčných konaní jednotlivých licenčných orgánov smerom k UEFA. Preto museli konať aj v Žiline.

"Všetky výsledky budú preskúmané vzhľadom na oprávnenie štartu v klubových súťažiach UEFA. V prípade potreby, orgány UEFA prijmú konkrétne rozhodnutia," uviedla UEFA pre ŠPORT.sk.

Proces likvidácie bol v MŠK Žilina spojený s výpoveďami pre 17 najlepšie platených hráčov. Majiteľ MŠK Jozef Antošík tento krok zdôvodnil ťažkou ekonomickou situáciou zapríčinenou pandémiou koronavírusu.

Bránil sa uplatnením princípu tzv. cost-cutting, čiže zníženia časti nákladov od najvyšších nákladov. S tromi pôvodne končiacimi hráčmi (Volešák, Paur, Majdan) sa napokon dohodli na obnovení zmlúv.

Viacerí odchádzajúci futbalisti si už našli nové kluby, dokonca aj v Česku. Brankár Dominik Holec sa stal súčasťou Sparty Praha, duo Miroslav Káčer - Filip Kaša sa na tri roky upísalo Viktorii Plzeň.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články