Košickí hádzanári darovali najcennejšiu tekutinu

Hádzanári Košice Crows na Mikulášskej kvapke krvi v UNLP.
Hádzanári Košice Crows na Mikulášskej kvapke krvi v UNLP. (Autor: Korzár/ Judita Čermáková)
Patrik Fotta, Judita Čermáková|12. dec 2018 o 17:22

Chcú z toho spraviť tradíciu. Fabišík: Je to pre dobrú vec, ktorú vždy radi podporíme.

Košickí hádzanári darovali krv: fotogaléria

12.12.2018

KOŠICE. Hádzanári Košice Crows sa v stredu ráno zúčastnili Mikulášskej kvapky krvi v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP), kde darovali najcennejšiu tekutinu.

Zatiaľ čo sa prezident klubu Filip Fabišík k darcovstvu odhodlal premiérovo, košický pivot Erik Ľoch už má za sebou vyše 20 darovaní krvi.

Podobnej akcie sa košickí hádzanári zúčastnili prvýkrát a v nasledujúcich rokoch by z nej chceli urobiť tradíciu.

Viacerí sa síce nemohli zúčastniť kvôli pracovným alebo školským povinnostiam, no tí, ktorí prišli a odhodlali sa k darcovstvu, z toho mali radosť.

„Veľa ľudí má strach alebo až fóbiu z ihiel a pritom je to nelogický strach, pretože je to veľmi krátka bolesť. Ja som ju mal tiež od detstva, ale posledné roky som už cítil, že sa to zlepšuje. Keď ma oslovili s možnosťou darovať krv, zlomil ma Erik Ľoch a povedali sme si, že ideme na to. Priamo v nemocnici som prišiel na to, že to vôbec nie je také strašné, práve naopak. Keď človek vie, že tým môže niekomu pomôcť, o to ľahšie sa prekoná a tých približne desať minút sa dá v pohode zvládnuť,“ povedal „prvodarca“ Filip Fabišík.

Ľoch daruje krv už od strednej školy

Prezident košických hádzanárov sľúbil, že ak ich aj v budúcnosti oslovia, pokúsia sa prísť v ešte hojnejšom počte.

„Je to pre dobrú vec, ktorú vždy veľmi radi podporíme. Verím, že najbližšie prídeme vo väčšom počte, aby to malo výraznejší efekt a zmysel. Myslím si, že pre nás ako športovcoch by to nemal byť žiaden problém. Tentoraz sme sa zúčastnili asi šiesti alebo siedmi. Nie je to veľa, ale nabudúce sa určite pripravíme zodpovednejšie. Najbližšie už nebudú mať chlapci na výber, budem na tom trvať,“ pousmial sa Fabišík.

Jednoznačne najaktívnejším darcom krvi v košickom tíme je Erik Ľoch.

„Ja som bol už vyše 20-krát darovať krv. Venujem sa tomu prakticky už od strednej školy, keď nás prvýkrát zobrala pani učiteľka a odvtedy chodím pravidelne. Jediný rok som vynechal vlani, keď som hrával vo Švajčiarsku. Chodieva so mnou aj brat alebo manželka, takže pre mňa to nie je nič nové,“ uviedol Ľoch.

S bratom sa pri darovaní pretekal

Spoluhráčov, ktorí sa odhodlali darovať krv prvýkrát, nemusel dlho presviedčať.

„Ja som im len povedal, že je to normálna vec a je potrebné pomáhať iným. Boli prekvapení, že to ide tak rýchlo, aj s vypísaním papierov to trvá asi dvadsať minút. Poniektorí prišli a žiaľ, nemohli darovať zo zdravotných dôvodov, tak možno nabudúce,“ skonštatoval Ľoch, ktorého súťaživosť sa prejavila dokonca aj pri darovaní krvi.

„Keď sme chodili aj s bratom a sedeli sme vedľa seba, pretekali sme sa, kto skôr daruje. Doteraz si pamätám, že môj rekord bol 4 minúty a 40 sekúnd.“

Košickí hádzanári si mohli po darovaní krvi oddýchnuť, keďže už majú po základnej časti a nadstavbová fáza ich čaká až na jar.

„Máme trochu voľna, takže aj to je fajn. Ak by sme mali pred nejakým zápasom, asi by sme to neriskovali, pretože aspoň 24 hodín po darovaní by človek nemal športovať,“ povedal Ľoch.

Treba sa na to pripraviť

Darca krvi by sa mal vždy pripraviť už deň dopredu, o čom bližšie informovala doktorka Zuzana Marcinová.

„Nie je dobré prísť po nočnej alebo úplne vyčerpaný po ťažkom dni v práci. Darovanie krvi nie je strihanie vlasov ani nič podobné a je potrebné sa naň dobre pripraviť. Je potrebné vypiť dostatok tekutín už deň pred darovaním a zároveň sa dostatočne najesť. Určite nie je vhodné dať si vyprážaný syr ani nič podobne ťažké. Samozrejme, nepiť alkohol ani nefajčiť minimálne tri hodiny pred odberom. Na raňajky je dobré dať si niečo ľahšie na báze cukrov a vypiť aspoň pol litra vody, ale postupne, nie naraz,“ uviedla Marcinová.

Dôvodov prečo od potenciálneho darcu nemôžu krv prijať je viacero.

„Najčastejšie to býva prekonanie choroby, ideálne je počkať aspoň dva týždne odkedy ustúpia príznaky. Ďalším dôvodom bývajú napríklad lieky proti alergii, ktoré je potrebné vysadiť aspoň tri dni pred darovaním,“ skonštatovala Marcinová, ktorá uviedla, že všetky typy krvných skupín sú potrebné. „Najviac darcov je 0 a A pozitívnych, ale aj pacientov, ktorí majú tieto krvné skupiny je veľa, takže sa to vyrovná. Na druhej strane skupina 0 negatív je univerzálna a ľudí, ktorí ju majú, je najmenej.“

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Košickí hádzanári darovali najcennejšiu tekutinu