Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hrať na Janigovej budú môcť kluby bez profi štatútu. Čiže v Košiciach všetci

Prvý zápas na tomto mieste – na ZŠ Janigova by mohli odohrať už na budúci rok. (Autor: Korzár/Judita Čermáková)
Daniel Dedina|Publikované 19. apr 2018 o 22:00

Aká je športová rovina projektu.

Futbalové ihrisko na KVP: fotogaléria

19.4.2018

KOŠICE. Informáciu o tom že mesto Košice schválilo pre Slovenský futbalový zväz prenájom pozemku pri Základnej škole Janigova na Sídlisku KVP, sme v Korzári priniesli vo štvrtok .

Túto tému sme sa pokúsili rozviesť do konkrétnejšej športovej roviny.

Futbalová infraštruktúra v Košiciach je dlhodobo na zaplakanie. Kým v iných častiach Slovenska rastú ihriská s umelým trávnatým povrchom, metropola východu pripomína začarovaný kruh. Zdá sa však, že aj tu sa konečne blýska na lepšie časy.

Viac o pripravovanej realizácii projektu nám povedal Richard Havrilla, predseda Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) a prvý viceprezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Začnime z futbalového pohľadu tým najpodstatnejším. Kedy sa na novej umelej tráve uskutoční prvý zápas?

„Na úvod by som rád povedal, že som veľmi rád, že konečne v Košiciach pribudne ďalšie takéto ihrisko. Takmer dva roky sme hľadali miesto a partnera pre výstavbu ihriska s umelou trávou z programu UEFA HatTrick. Keďže sme ho nenašli, museli sme čiastku 120-tisíc eur presunúť do Svidníka, kde sú pripravení realizovať ihrisko s umelou trávou do jesene tohto roka.“

Nie je škoda, že Košice nevyužili takúto ponuku? Čo si myslíte o financovaní zo strany samosprávy?

„Mesto Košice dáva dlhé roky dotáciu na činnosť pre košický mládežnícky futbal vo výške 300-tisíc eur. Bolo tu zrušených viacero futbalových ihrísk, škvara vo VŠA, na Moldavskej hlavné a štyri vedľajšie ihriská, Spoje, Myslava. Každý klub alebo akadémia má problém s hracími plochami. Možno by bolo pre futbal lepšie, keby mesto dávalo peniaze nie do spotreby, na činnosť, ale na rozvoj infraštruktúry. Ak by sa uvedené výdavky presunuli do inej kapitoly, dalo by sa v priebehu niekoľkých rokov vybudovať viacero ihrísk s umelou trávou. Samozrejme, nemusia mať rozmery pre najvyššiu súťaž. Postačovali by s parametrami pre tréningy a zápasy v nižších súťažiach. Tomu vyhovuje viacero ihrísk, ktoré sú pri základných školách.“

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Daniel Dedina

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.