Smutní futbalisti Turecka. (Autor: TASR/AP)
TASR|7. júl 2024 o 11:21

Turci sa okrem futbalových kvalít prezentovali na európskom šampionáte aj viacerými prešľapmi.

BERLÍN. Tréner futbalistov Holandska Ronald Koeman hovoril po postupe do semifinále EURO 2024 (ME vo futbale) o výnimočnom momente pre celý národ.

"Oranjes" sa medzi najlepšie kvarteto Európy prebojovali prvýkrát presne po 20 rokoch.

Turkov zdolali 2:1 v jedinom zo štyroch štvrťfinálových zápasov, ktorý sa skončil už v riadnom hracom čase.

Turecko sa tretíkrát v histórii dostalo do štvrťfinále, no na ME zanechalo rozpačité dojmy.

Holanďania sa v semifinále stretnú s Anglickom s cieľom vybojovať si druhú finálovú účasť na ME a prvú od víťazného šampionátu v roku 1988.

Už účasť v semifinále vnímajú ako úspech, keďže na ME 2020 vypadli v osemfinále a v roku 2016 sa na ME ani nedostali.

"Sme malý národ a teraz nás čaká semifinále rovnako ako Anglicko, Francúzsko a Španielsko. Sme naozaj hrdí, že sme v tejto spoločnosti.

V zápase proti Turecku sme do toho dali všetko. Bol to emotívny zápas, v ktorom sme predviedli dobrú hru najmä v druhom polčase," poznamenal Koeman.

Fotogaléria zo zápasu Holandsko - Turecko vo štvrťfinále EURO 2024

Calhanoglu: Budeme napredovať

Turci vypadli po tom, čo vo štvrťfinále proti Holandsku stratili nádejný stav 1:0 a napokon si ani v jednom z piatich duelov neudržali čisté konto.

"Odohrali sme veľmi dobrý turnaj. Máme veľa mladých hráčov, ktorí majú správneho tímového ducha.

Po týchto ME bude Turecko vnímané s väčším rešpektom. Viacero mojich trénerských kolegov mi už blahoželalo k výsledku a predvedenej hre na ME," povedal tréner tureckého tímu Vincenzo Montella.

Ani podľa stredopoliara Hakana Calhanoglua sa Turci nemusia hanbiť: "Všetci sme veľmi smutní, ale veríme, že nám tento turnaj pomôže v napredovaní. Žiaľ, tentoraz to nevyšlo.

Zažili sme však skvelý šampionát a bolo úžasné cítiť podporu fanúšikov."

Turci mali v Nemecku druhý najmladší tím ME (po Česku), no okrem futbalových kvalít sa prezentovali aj viacerými prešľapmi.

Fanúšikovia neuniesli prehru

V úvode turnaja, pred zápasom s Gruzínskom, museli proti desiatkam fanúšikov oboch tímov zasiahnuť ťažkoodenci.

Neželaným spôsobom neskôr upútal pozornosť obranca Merih Demiral, ktorý počas oslavy gólu použil gesto, ktoré sa spája s krajnou pravicou v Turecku.

Dostal zaň dištanc na dva zápasy, voči ktorému sa ohradil aj prezident tureckého futbalového zväzu.

Fanúšikovia zareagovali napodobňovaním tohto gesta počas pochodu pred zápasom s Holandskom, počas ktorého opäť zamestnali bezpečnostné zložky. Berlínska polícia ich pochod rozpustila.

Rovnaké gesto ukazovali aj priamo v hľadisku, keď zneli hymny oboch tímov. Turci v zápase viedli 1:0, no Holanďania dvomi gólmi v rozpätí šiestich minút (70.- 76.) v druhom polčase otočili skóre.

V tureckom tíme pribudlo nervozity, výsledkom bola aj červená karta pre náhradníka Bertuga Yildirima v nadstavenom čase.

Viacero priaznivcov tureckého tímu neunieslo prehru a po zápase sa v uliciach Berlína, ale aj holandského Haagu či Eindhovenu, dopustili výtržníctva.

Pavúk EURO 2024 (ME vo futbale)

Domov»EURO 2024»Prehra spustila vlnu výtržníctiev. Turecko bude vnímané s väčším rešpektom, hovorí tréner