Kanonier na pohľadanie hrá len štvrtú ligu. Štyridsať gólov? Potešilo by ma to, vraví

Jakub Novotný v drese Lokomotívy Košice. (Autor: Archív JN)
Jakub Bobovič|13. máj 2022 o 14:30

Útočník Jakub Novotný je odchovancom FC Košice.

KECHNEC. Mimoriadne vydarenú sezónu zažíva útočník štvrtoligového Kechneca Jakub Novotný.

Mladý, stále len 23 - ročný odchovanec košickej futbalovej školy, zaznamenal v doterajšom priebehu IV. ligy Juh VsFZ 32 gólov v 24 stretnutiach.

Mužstvá, ktorých dres si na seba v tejto sezóne obliekal, patria vďaka jeho presným zásahom v počte strelených gólov k najlepším v súťaži.

Kechnec má na svojom konte 83 strelených gólov, čo ho radí na druhú pozíciu v tejto štatistike, zatiaľ čo Spišské Vlachy strelili v tejto sezóne 56 gólov, čo ich radí na piatu pozíciu, spolu s Budkovcami, ktoré majú na svojom konte rovnaký počet gólov.

Zásluha celého mužstva

Novotný, ktorý strávil prvú polovicu aktuálnej sezóny v Spišských Vlachoch, nastúpil v doposiaľ všetkých tohtosezónnych kolách.

Strelecky sa presadil v osemnástich z dvadsiatich štyroch kôl, pričom raz strelil štyri góly, dvakrát hetrik, sedemkrát dva góly a osemkrát jeden gól.

Ak by si však mal spomenúť na svoj najkrajší tohtosezónny gól, len ťažko by vybral jeden.

"Každý jeden z nich, či už po individuálnej alebo tímovej akcii, je svojim spôsobom pekný. V prvom rade musím povedať, že to, že sa mi v tejto sezóne takto strelecky darí, nie je len moja zásluha, ale tiež mojich spoluhráčov. Na gólovej akcii pracuje celé mužstvo.

Som rád, že gólmi mužstvu pomáham a tiež, že mi to tam v tejto sezóne padá," vraví skromne mladý futbalista, ktorého vzormi sú Thierry Henry a Cristiano Ronaldo.

Štyridsaťgólová méta by ho potešila

Kechnecký kanonier, ktorý má v súťaži veľkú konkurenciu v podobe útočníkov ako Škorvan, Seman či Moroziuk, ale aj bývalých ligistov ako Jurko, Novák či Jano, má našliapnuté k tomu, aby sa v tejto sezóne stal najlepším strelcom IV. ligy Juh.

Na čele tabuľky kanonierov má štvorgólový náskok a do konca IV. ligy Juh VsFZ zostáva odohrať ešte šesť stretnutí.

V nich zverenci hrajúceho trénera Viliama Macka nastúpia proti Strážskemu, Košickej Novej Vsi, Spišským Vlachom, Sokoľanom, Cejkovu a Geči.

Pri troche šťastia by mohol pokoriť aj magickú štyridsaťgólovú hranicu.

"Ak by sa mi v tejto sezóne podarilo streliť štyridsať gólov, veľmi by ma to potešilo. Vždy sa však sústredím na najbližšie stretnutie. Ak by sa to však na konci súťaže podarilo, bol by som tomu veľmi rád," vraví ďalej hráč, pre ktorého je táto sezóna životnou.

"Ak nepočítam žiacke a dorastenecké kategórie, štatisticky je pre mňa táto sezóna doposiaľ najlepšou."

Spoluprácu s Mackom si pochvaľuje

Pred odvetnou časťou sezóny 2021/2022 sa Jakub Novotný rozhodol pre zmenu pôsobiska. Spišské Vlachy vymenil za Kechnec, ktorý je o niečo bližšie ku Košiciam.

"Jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý som sa počas zimnej prestávky rozhodol pre zmenu pôsobiska je ten, že som dostal výhodnú pracovnú ponuku v Košiciach.

Zároveň sa mi páči filozofia kechneckého klubu, v prvom rade to, ako sa v ňom pracuje s hráčmi a v neposlednom rade tiež to, že mnohých hráčov poznám ešte z mládežníckych kategórií," vraví kanonier, ktorý si do veľkej miery pochvaľuje aj spoluprácu s hrajúcim trénerom Viliamom Mackom, ktorý má bohaté skúsenosti zo slovenskej najvyššej súťaže a zahraničia.

"Každému hráčovi sa venuje individuálne a odovzdáva mu svoje bohaté skúsenosti. Vážim si, že môžem hrať po boku takého výborného hráča a tiež človeka," dodáva.

Vyššia súťaž ho stále láka

Hoci do začiatku novej sezóny je ešte ďaleko, vzhľadom na bilanciu, ktorú Novotný v tejto sezóne dosiahol, je na mieste otázka, či eviduje ponuky z iných klubov.

"Ako som naznačil, v Kechneci sa cítim veľmi dobre a čo sa týka prípradného prestupu, zatiaľ som nič podobné neriešil," vraví hráč, ktorý si v minulosti krátko zahral druhú najvyššiu súťaž v drese košickej Lokomotívy.

"Za Lokomotívu som odohral niekoľko stretnutí, no keďže som hrával málo, rozhodol som sa pre pôsobenie v nižšej súťaži, kde môžem naberať hernú prax a získať viac skúsenosti.

Nielen v stretnutiach, ale aj na tréningoch sa snažím pracovať tak, aby som si vo vyššej súťaži ešte v budúcnosti zahral," dodáva ďalej mladík, ktorý v minulosti okrem Lokomotívy, ešte v mládežníckych kategóriách, pôsobil aj v FC VSS Košice.

Jakub Novotný v drese výberu VsFZ v stretnutí proti akadémii Arsenalu Londýn so sídlom v Grécku. (Autor: Archív JN)

"Hrali sme najvyššiu žiacku a dorasteneckú súťaž, tréningový proces bol na výbornej úrovni, na to obdobie si spomínam rád. Zároveň by som sa chcel poďakovať trénerom, ktorí ma v Košiciach viedli, keďže to boli práve oni, ktorí mi dali základy a vďaka ktorým som mal možnosť neustále sa zlepšovať.

Z daného obdobia mi v pamäti najviac utkvelo, keď sme sa s výberom VsFZ do 16 rokov zúčastnili turnaja v Budapešti, kde sa mi v stretnutí proti akadémii Arsenalu Londýn so sídlom v Grécku, podarilo streliť gól," dodáva na záver nádejný útočník, ktorý popri futbale pracuje v technickom odvetví.

Objavili ho v nižšej súťaži, neskôr bol pri historickom postupe na MS

Viacero šikovných futbalistov začínalo svoju kariéru na dedine. Pre príklad hráča, ktorý to z nižších futbalových poschodí dotiahol do reprezentácie, nemusíme ísť ďaleko.

Najlepší strelec Corgoň ligy zo sezóny 2007/2008, útočník Ján Novák, ktorý dnes pôsobí v tej istej súťaži ako Novotný a ktorý bol v minulosti oporou Košíc v najvyššej súťaži a dotiahol to až do reprezentácie, taktiež začínal v nižšej súťaži.

V Trebišove, za ktorý strelil v tretej najvyššej súťaži v sezóne 2005/2006 šestnásť gólov, si ho vtedy vyhliadli Ján Kozák st. a Jozef Vukušič.

O dva roky po jeho poslednom stretnutí v tretej najvyššej súťaži, sa o neho zaujímalo Middlesbrough, účinkujuce v tej dobe v anglickej Premier League.

Hoci to do Premier League nikdy nedotiahol, stal sa ústrednou postavou MFK Košice, získal s mužstvom dvakrát Slovenský pohár a na štyri stretnutia si obliekol aj najcennejší dres.

Jakub Bobovič
Jakub Bobovič začínal s prácou športového redaktora v regionálnych MY Novinách, kde pôsobil dva a pol roka. Hoci píše v prevažnej miere o kolektívnych športoch, najmä futbale, sám sa pasívne venuje viac individuálnym športom ako bicyklovanie či plávanie. Futbal sleduje od tých najvyšších po tie najnižšie poschodia. Jeho doménou sú však nižšie futbalové súťaže na východe Slovenska.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: