GELSENKIRCHEN. Zápas proti krajine, ktorá sa považuje za kolísku futbalu, je vždy udalosť. Slovenská reprezentácia sa v ére samostatnosti stretla s Anglickom zatiaľ šesťkrát.
Štyrikrát v rámci kvalifikácie na majstrovstvá Európy či sveta, raz si Angličania pozvali Slovákov na prípravný zápas a raz sa oba tímy stretli v skupine na EURO 2016. Siedmy súboj sa uskutoční v nedeľu o 18.00 ako súčasť osemfinále EURO 2024 v Nemecku.
Zatiaľ posledný vzájomný zápas odohrali Anglicko a Slovensko pred siedmimi rokmi. V kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta v Rusku rozhodol o víťazstve favorita Marcus Rashford.
„Budúcnosť anglického futbalu nosí meno tohto tínedžera,” napísal o ňom po dueli so Slovenskom britský The Times. Rashford však tentokrát v zostave Angličanov na EURO 2024 po slabej sezóne v Manchesteri United chýba.
Lobotka nachvíľu umlčal Wembley
V spomínanej kvalifikácii MS 2018 vyhral v oboch prípadoch Albion o jediný gól.
Najskôr duel v Trnave na Štadióne Antona Malatinského sledovalo vyše 18-tisíc divákov.
Wayne Rooney (vľavo) v súboji s Petrom Pekaríkom v zápase kvalifikácie MS Slovensko - Anglicko 0:1. (Autor: TASR)
Už sa zdalo, že domáci priaznivci budú oslavovať zisk cenného bodu, a to aj napriek tomu, že od 57. minúty hrali Slováci v oslabení bez vylúčeného kapitána Martina Škrtela.
O víťazstve Anglicka nakoniec rozhodol v piatej minúte nadstaveného času Adam Lallana.
O rok neskôr sa vo Wembley slovenský tím dostal do vedenia 1:0 už v tretej minúte zásluhou Stanislava Lobotku.
„Lobotka umlčal Wembley,” písala vtedy agentúra Associated Press.
Po následných góloch Erika Diera a Marcusa Rashforda sa podarilo zverencom trénera Garetha Southgatea vývoj otočiť.
VIDEO: Zápas Anglicko 2:1 Slovensko v 2017.
„Rashford sa mu odmenil gólovou prihrávkou a parádnym víťazným gólom, za ktoré si vyslúžil ovácie v štýle standing ovations,” napísal britský The Times.
Postrelení Angličania a bratislavské blato
Poďme však do minulosti. Slovenská reprezentácia sa stretla po prvýkrát v ére samostatnosti s Anglickom v kvalifikácii na ME 2004. Pre mnoho anglických fanúšikov, ale aj športových reportérov to bol prvý kontakt so slovenským futbalom.
Futbalové úspechy Made in Czechoslovakia vnímali predovšetkým ako českú záležitosť, preto zostali prekvapený z informácie, že v tíme európskych šampiónov z Belehradu 1976 mali prevahu Slováci.
Albion zavítal na vypredané bratislavské Tehelné pole 12. októbra 2002, na ktorom sledovalo duel 27-tisíc divákov.
V britských médiách sa v ten deň objavili aj tieto dva titulky: „Postrelení anglickí fanúšikovia a Anglicko triumfovalo na bratislavskom blate.”
V základnej zostave vtedajšieho kouča Anglicka Svena-Görana Erikssona nechýbali hviezdy ako David Beckham, Steven Gerrard, Paul Scholes, víťaz Zlatej lopty z roku 2001 Michael Owen či súčasný tréner Gareth Southgate.
Slovenskí futbalisti zaskočili favorita, keď sa ujali vedenia 1:0 v 23. minúte zásluhou Szilárda Németha, ktorý si v tom čase obliekal dres anglického Middlesbroughu.
VIDEO: Zápas medzi Slovenskom a Anglickom na Tehelnom poli v roku 2002.
Radosť slovenských priaznivcov však pominula v druhom polčase, v ktorom Angličania otočili stav duelu z 0:1 na 2:1, vďaka gólom Beckhama a Owena.
Nezaslúžená prehra, tvrdil Jurkemik
„Som z tohto zápasu veľmi smutný,” zneli pozápasové slová vtedajšieho trénera Slovenska Ladislava Jurkemika.
„Na Angličanov sme mali a nezaslúžene sme prehrali,” pokračoval sklamane. „K futbalu potrebujete aj šťastie a tentoraz ho mali oni,” zakončil.
Strelec slovenského gólu Németh priznal, že v úlohe outsidera majú jeden problém: „Bohužiaľ, keď hráme proti silnému súperovi, vždy spravíme osudnú chybu,” pričom nabádal na víťazný gól Owena.
Práve neho ospevovali Briti ako hrdinu: „Michael Owen, častý záchranca Anglicka,” napísal na druhý deň britský Daily Mail.
Michael Owen na archívnej fotografii z 2005. (Autor: TASR/AP)
„Rozhodol víťazným gólom proti Slovensku a opäť raz zachránil svoju krajinu,” dodal.
Vravelo sa ale o najlepšom výkone slovenskej reprezentácie za posledné roky. Charakterizoval ho silný kolektívny duch, súdržnosť a obetavosť.
Záchranca krajiny opäť udrel
Aj v kvalifikačnej odvete v roku 2003 vyhrali Angličania 2:1 v Middlesbroughu. Scenár duelu bol identický.
Zásluhou Vladimíra Janočka šiel slovenský tím v prvom polčase do vedenia 1:0.
Janočkova centrovaná lopta z viac ako tridsiatich metrov prešla ponad hlavy hráčov v šestnástke a skončila v anglickej bránke.