Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Slovenský rozhodca zažil Maradonov debut i maniere, Božiu ruku nepostrehol

Na archívnej snímke z 22. júna 1986 argentínsky futbalista Diego Maradona (vľavo) a brankár Anglicka Peter Shilton v súboji, z ktorého Maradona dal svoj prvý z dvoch gólov vo štvrťfinále MS vo futbale v Mexico City. Tento gól je známy ako Božia ruka. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 27. nov 2020 o 13:00

Keď dal Maradona gól rukou, sedel na tribúne.

BRATISLAVA. Futbalová reprezentácia bývalého Československa sa neprebojovala na majstrovstvá sveta do Mexika 1986. Jeden Slovák tam však bol a dokonca naživo videl "Božiu ruku" v podaní Diega Maradonu.

Nedávno zosnulý futbalový poet takto netradične otvoril skóre vo štvrťfinále proti Anglicku a rozhodca Vojtech Christov bol vtedy medzi vyše 110-tisíc divákmi na Aztéckom štadióne v Mexico City.

Mal voľno, tak išiel na futbal

Maradona o štyri minúty neskôr pridal aj druhý gól, tentoraz po fantastickom sóle cez polovicu ihriska.

Tento zásah je mnohými označovaný ako najpamätnejší gól histórie majstrovstiev sveta. Neskorší šampióni Argentínčania napokon zdolali Angličanov 2:1.

"Mal som voľno, a tak sme aj s niekoľkými kolegami využili možnosť ísť na ten zápas. A musím priznať, že ani jeden z nás, z tých rozhodcov v hľadisku, sme v tej chvíli tú ruku nepostrehli.

Urobil to dosť rafinovane, pritom spontánne a bezprostredne. Myslím si, že aj neplánovane. Až zo záznamu sme videli, čo vlastne spravil,“ uviedol Vojtech Christov v rozhovore pre denník Šport.

Bol pri debute Maradonu na MS

Dnes 75-ročný Christov nemá spomienku na Diega Maradonu len z hľadiska, ale aj priamo z hracej plochy. Slávnemu hráčovi rozhodoval dokonca dvakrát.

Prvý raz sa stretli na MS 1982 v Španielsku, v otváracom dueli šampionátu Argentína - Belgicko (0:1).

"Nielen pre mňa to bolo, samozrejme, pamätné. Išlo aj o debut Diega Maradonu na majstrovstvách sveta. Vtedy 21-ročný Maradona ľavačkou z priameho kopu z 22 metrov napálil loptu do brvna. Silný tím úradujúcich majstrov sveta však napokon gól nestrelil a s Belgickom prehral," spomínal.

"Diego sa správal skromne a pokorne. Raz som aj čakal, že bude protestovať, keď som dával spoluhráčovi žltú kartu, ale bol ticho a len sa postavil vedľa mňa," komentoval po rokoch Christov.

Maradona s maniermi a bodyguardami

Jeho posledný medzištátny zápas bol 22. mája 1990 v Tel Avive, keď viedol duel Izrael - Argentína (1:2). A opäť v akcii s Diegom Maradonom.

"Bola to pre Argentínu generálka na majstrovstvá sveta. Tam už bol trochu iný Maradona. Bol okolo neho obrovský ošiaľ. Dal pocítiť aj súperom, že je niekto, v tom bol obrovský rozdiel v porovnaní s Maradonom spred rokov," hovoril.

"Už mal maniere. Voči spoluhráčom aj súperom, hoci musím povedať, že voči mne nie. Hral fantasticky a mal osobnú stráž - šiestich bodyguardov, ktorí ho priviedli až k postrannej čiare. Keď schádzal z trávnika, zas boli pri ňom. Ale to som zas chápal. Bol mimoriadne populárny," dodal Christov pre Šport.

Vojtech Christov rozhodoval na dvoch svetových šampionátoch v rokoch 1982 a 1986 spolu v deviatich zápasoch. Dvakrát bol ako hlavný arbiter a sedemkrát ako asistent na čiare.

V Španielsku 1982 viedol už spomenutý otvárací zápas Argentína - Belgicko (0:1) a v Mexiku 1986 súboj Nemecká spolková republika - Uruguaj (1:1).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články