Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Dopingový škandál v ukrajinskej atletike? Špičkovým chodcom pozastavili činnosť

Matej Tóth sa súťažne predstavil prvý raz od olympijských hier v Riu de Janeiro. (Autor: SITA)
SITA|27. júl 2018 o 13:15

Z rovnakého dôvodu nemohol súťažiť ani Matej Tóth.

KYJEV. Ukrajinskej atletike hrozí dopingový škandál pre dočasné pozastavenie činnosti dvoch svojich špičkových chodcov Nazara Kovalenka a Igora Glavana.

Kovalenko je pre nezrovnalosti v biologickom pase dočasne suspendovaný od 27. marca 2017, pričom stále čaká na rozhodnutie domáceho disciplinárneho orgánu.

Potvrdenie zákazu činnosti prišlo, keď Jednotka integrity atletiky (Athletics Integrity Unit - AIU) zverejnila za účelom transparentnosti detaily posudzovaných dopingových prípadov.

Podozrenie z dopingu

Meno Glavan nefiguruje na zozname AIU, ale neštartoval na májových II. majstrovstvách sveta družstiev v chôdzi sa v čínskom Tchaj-cchangu a nezúčastnil sa ani na dodatočnom medailovom ceremoniáli z premiérového šampionátu v Ríme 2016.

Na 50 km skončil pôvodne tretí (víťaza Alexa Schwazera pre doping následne diskvalifikovali, pozn.), čo vyvolalo nejasnosti okolo jeho osoby.

Už je však jasné, čo potvrdzuje aj informácia na oficiálnom webe ukrajinského Národného antidopingového centra, že Glavan má od 22. decembra 2017 tiež pozastavenú činnosť pre podozrenie z dopingového previnenia.

Oovnako čaká na rozhodnutie národného antidopingového orgánu.

Tieto dva prípady sa pridali k tomu z apríla 2018, keď aj ďalší ukrajinský chodec Ruslan Dmytrenko musí vysvetľovať anomálie v biologickom pase.

Tóthovi ubudli súperi

Ako je známe, z rovnakého dôvodu nemohol prevažnú časť vlaňajška súťažiť ani Slovák Matej Tóth, ktorému sa však podarilo dokázať svoju nevinu a očistiť svoje meno.

Olympijský šampión na 50 km Tóth prišiel pred rokom o účasť na MS v Londýne, teraz má pred sebou augustové ME v Berlíne, kde mu zrejme v súvislosti so spomenutými kauzami ubudli ukrajinskí súperi.

Nedávno sa zriekol štartu v Berlíne aj trojnásobný európsky šampión, majster sveta a svetový rekordér v chôdzi na 50 km Yohann Diniz, hoci pôvodne plánoval zabojovať o štvrté zlato v sérii.

Štyridsaťročný francúzsky chodecký šampión, ktorý mal byť najvážnejším súperom slovenského reprezentanta, musel odrieknuť svoju účasť na ME pre únavovú zlomeninu.

Súvisiace články