Branislav Koniar: Sahajda môže prekonať rekord Štefka

Branislav Koniar v cieli pretekov s Tiborom Sahajdom.
Branislav Koniar v cieli pretekov s Tiborom Sahajdom. (Autor: Judita Čermáková)
Daniel Dedina, Judita Čermáková|6. okt 2019 o 17:44

Riaditeľ košického maratónu vyzdvihol aj traťový rekord u žien.

KOŠICE. Tohtoročný Medzinárodný maratón mieru, sviatok športu na Slovensku, dal organizátorom poriadne zabrať.

Po slnečných predchádzajúcich ročníkoch si tentoraz naplno užili vrtochy počasia.

Upršanú sobotu vystriedala chladná a veterná nedeľa.

Adekvátne i nadpriemerné výkony

„Pred pretekmi mužov a žien boli na programe preteky organizátorov. Príprava v sobotňajšom daždi bola veľmi náročná, naši kolegovia v tímoch odviedli úžasnú prácu,“ vzdal riaditeľ MMM Branislav Koniar na úvod svojho hodnotenia hold organizačnému štábu.

Aj v prípade samotného priebehu pretekov sa o tuctovosti nedá hovoriť ani náhodou.

Tradične najsledovanejšia disciplína, maratón mužov, bola podľa Koniara tentoraz až tretím vrcholom dňa.

„U mužov šlo o očakávaný vývoj. Všetkých osem favoritov sa 14-15 km držalo pokope, potom prišli prvé poľavenia a napokon bojovali o víťazstvo favoriti s číslom jeden, dva a môj „čierny kôň“ Tuemay. Na trati súperili s počasím, vetrom a myslím si, že ich výkony sú adekvátne. O to viac by som vyzdvihol traťový rekord u žien a skvelý osobný rekord Tibora Sahajdu, ktoré prekonali podmienky a trošku zatienili preteky mužov. Patrí im môj obdiv.“

Slovensko potrebuje Tibora v sukni

Nielen veterné počasie, ale i skoré roztrhanie vedúcej skupiny zapríčinilo, že víťazný Keňan Kipsambu zaostal za traťovým rekordom z roku 2012 o vyše dve a pol minúty a bol jediný pretekár, ktorý sa dostal pod hranicu 2:10 h.

Kým africkí bežci za svojimi osobnými maximami zaostali, Tibor Sahajda potvrdil, že v Košiciach po trati lieta.

Nepriazeň počasia akoby pre neho neplatila, do cieľa dobehol v čase 2:15:25 hod., o 34 sekúnd lepšie než vlani.

Domov»Sportnet na východe»Branislav Koniar: Sahajda môže prekonať rekord Štefka