Niskanen tromfol Boľšunova aj Klaeba, Mlynár: Boli to atypické preteky

Iivo Niskanen.
Iivo Niskanen. (Autor: TASR/AP)
TASR|11. feb 2022 o 09:58 (aktualizované 11. feb 2022 o 10:38)

Fín získal zlatú medailu.

Beh na lyžiach na ZOH 2022 v Pekingu

Muži - 15 km klasicky s intervalovým štartom:

ČANG-ŤIA-KCHOU. Fínsky bežec na lyžiach Iivo Niskanen získal na ZOH 2022 v Pekingu zlatú medailu v piatkových pretekoch na 15 km klasicky s intervalovým štartom.

O 23,2 sekundy odsunul na striebornú pozíciu šampióna zo skiatlonu Alexandra Boľšunova vo farbách Ruského olympijského výboru (ROC), bronz si vybojoval Nór Johannes Hösflot Klaebo, ktorý zaostal o 37,5 s.

Slovenský reprezentant Peter Mlynár skončil na 58. priečke s mankom +4:55,1 min.

Tridsaťročný Niskanen zvíťazil v tejto sezóne Svetového pohára v oboch súťažiach v tejto disciplíne. Úlohu favorita potvrdil, keď viedol na všetkých medzičasoch a suverénne najrýchlejší bol časom 37:54,8 min aj v cieli.

Získal tretie olympijské zlato po tímovom šprinte v Soči 2014 a pretekoch na 50 km klasicky v Pjongčangu 2018. V Pekingu už slávil bronz v skiatlone na 30 km.

Jeho sestra Kerttu Niskanenová si vo štvrtok na 10 km vzdialenosti vybojovala striebro len o štyri desatiny sekundy za víťaznou Therese Johaugovou z Nórska.

"V Soči som bol štvrtý o 0,2 sekundy na 15 kilometroch a bolo to dlhých osem rokov čakania. Pripravoval som sa na to celý čas a zvládol som vyhrať," neskrýval po pretekoch nadšenie 30-ročný Fín a dodal:

"Je to pre mňa veľké víťazstvo, dnes som sa cítil veľmi dobre a celý čas som mal všetko pod kontrolou."

Boľšunov si pripísal už štvrté striebro na ZOH v kariére (bilancia 1-4-1). Kläbo dosiahol prvú medailu na vrcholných podujatiach, ktorá nepochádza zo šprintu alebo tímových súťaží.

Trojnásobný obhajca titulu na tejto trati Dario Cologna zo Švajčiarska, ktorý po zime ukončí aktívnu kariéru, stratil až 3:45,1 min a skončil na 44. mieste.

"S bronzovou medailou som skutočne spokojný. Je to moje prvé pódium na šampionáte vo vytrvalostných pretekoch a okrem toho prišlo v individuálnej súťaži," uviedol po pretekoch Kläbo.

Mlynár uviedol, že výsledok odzrkadľuje jeho momentálnu výkonnosť:

"Dnešná pätnástka bola dosť atypická už od začiatku. Po štarte sa mi išlo veľmi dobre, ale už keď som videl, že dobieham Švédov, ktorí išli druhé kolo, tak som vedel, že to nebude sranda. Nakoniec to tak aj bolo. Niekde od šiesteho, siedmeho kilometra telo prestalo fungovať a už to bolo iba o morálke. Od 10 km do cieľa to bol z mojej strany už veľký boj."

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Niskanen tromfol Boľšunova aj Klaeba, Mlynár: Boli to atypické preteky