19.02.2022 00:00
Deň 15
Peking 2022
Koniec

Preteky skrátili o 20 kilometrov, v cieli sa opäť tešil najväčší favorit

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov.
Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. feb 2022 o 09:30 (aktualizované 19. feb 2022 o 11:37)

Alexander Boľšunov získal v Pekingu ďalšiu medailu.

Beh na lyžiach na ZOH 2022 v Pekingu

Muži - 30 km voľným spôsobom:

ČANG-ŤIA-KCHOU. Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov získal zlatú medailu na zimných olympijských hrách 2022 v skrátených sobotných pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom. 

V kráľovskej bežeckej disciplíne triumfoval reprezentant Ruského olympijského výboru (ROC) v rezorte Čang-ťia-kchou časom 1:11:32,7 h. Druhé miesto obsadil jeho krajan Ivan Jakimuškin, bronz si vybojoval Nór Simen Hegstad Krüger. 

Slovenský reprezentant Ján Koristek skončil na 40. mieste. Dvadsaťpäťročný Zvolenčan si tak vylepšil umiestnenie zo skiatlonu, v ktorom obsadil 45. priečku.

Ján Koristek o konci svojej kariéry pre RTVS

"Na začiatku pretekov som až neuveriteľne posunul. Mal som perfektné lyže, servis spravil výbornú prácu. Dostal som sa do prvej desiatky, no žiaľ keď sme išli do druhého kola, tak som v stúpaní zlomil palicu.

Celý kopec som išiel s jednou palicou. Veľmi som sa vysilil, keď som sa chcel na nich dotiahnuť, že som si myslel, že už som hotový. Bolo to veľmi náročné.

Keby mi niekto pred olympiádou povedal, že budem 40. a 45., bral by som to všetkými desiatimi. Ja sa s kariérou lúčim, v najlepšom treba prestať. Ja som živnostník v poľnohospodárstve, takže sa idem živiť tým, čo ma živí."

Skrátenie aj oneskorený štart

Organizátori skrátili dĺžku záverečnej bežeckej súťaže mužov z 50 na 30 km. Pre silný vietor a hlboký mráz zároveň presunuli štart pretekov o hodinu neskôr.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) chcela zmierniť dopad nepriaznivých podmienok na športovcov. Viac ako polovica 60-členného štartového poľa držala pohromade do medzičasu na 8,1 kilometri.

Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ján Koristek na ZOH 2022.
Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Ján Koristek na ZOH 2022. (Autor: TASR)

Po sľubnom štarte klesol Koristek na 40. miesto, na popredných pozíciách figurovali obaja hlavní favoriti na zisk zlata Boľšunov i Krüger.

Po polovici trate sa usadila na čele trojica bežcov ROC, za Arťomom Maľcevom bežali v bielej stope s minimálnymi odstupmi Boľšunov a Jakimuškin.

Kläbovi došli sily a nedokončil

Po 20. kilometri sa postupne začali kryštalizovať adepti na celkový triumf. Štartové pole sa roztrhalo, už iba osem bežcov sa dokázalo zmestiť do 10-sekundového odstupu od lídra Krügera.

Johannesovi Hösflotovi Kläbovi po polovici trate došli sily, Nórovo manko narastalo a pred 20. kilometrom odstúpil z pretekov. Nerozšíril tak impozantnú medailovú zbierku, v Pekingu si vybehal štyri cenné kovy, z toho dva zlaté.

Preteky našli výborne pripravených ruských bežcov, ktorí mali v Top 5 až trojnásobné zastúpenie. Tempo udával aktívny Boľšunov, ktorý sa snažil ujsť súperom, ale nedokázal sa ich striasť.

Vo finiši sa odtrhla trojica Boľšunov, Jakimuškin a Krüger, pričom najviac síl mal v závere Boľšunov. V Pekingu získal už tretiu zlatú a celkovo piatu medailu.

Alexander Boľšunov vyhral preteky na 30 km s hromadným štartom na ZOH 2022.
Alexander Boľšunov vyhral preteky na 30 km s hromadným štartom na ZOH 2022. (Autor: TASR/AP)

Okrem 30 km voľne vyhral skiatlon na 15+15 km, na konte má aj zlato zo štafety na 4x10 km, striebro z pretekov na 15 km klasicky s intervalovým štartom a bronz z tímového šprintu.

Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu vybojoval štyri medaily, ale ani jednu zlatú (0-3-1). Na 50 km klasicky s hromadným štartom ho zdolal Fín Iivo Niskanen.

"Päť medailí, z toho tri zlaté, to je niečo neuveriteľné. Pred začiatkom sezóny som si stanovil plán získať v Pekingu dve zlaté medaily, takže som maximálne spokojný a šťastný. Lomcujú mnou emócie, tieto hry si budem pamätať do konca môjho života," citovala Boľšunova agentúra DPA.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Preteky skrátili o 20 kilometrov, v cieli sa opäť tešil najväčší favorit