20.02.2022 00:00
Deň 16
Peking 2022
Koniec

Súperkám nedala ani najmenšiu šancu, Johaugová má tretie zlato

Therese Johaugová.
Therese Johaugová. (Autor: TASR/AP)
TASR|20. feb 2022 o 06:05

Predtým dominovala v skiatlone a na 10 km klasicky.

Beh na lyžiach na ZOH 2022

Preteky žien na 30 km voľne s hromadným štartom:

PEKING. Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová v nedeľu suverénne triumfovala v pretekoch na 30 km voľne s hromadným štartom a na ZOH v Pekingu získala svoju tretiu zlatú medailu.

V cieli mala priepastný, viac ako 100-sekundový náskok pred Američankou Jessie Digginsovou, bronz si vybojovala Fínka Kerttu Niskanenová (+2:33,3 min). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Tridsaťtriročná Johaugová cestovala do Pekingu bez individuálneho titulu spod piatich kruhov, ale v bielej stope strediska Čang-ťia-kchou vyšperkovala svoju skvelú kariéru tromi prvenstvami - okrem famóznej tridsiatky predtým dominovala v skiatlone a na 10 km klasicky.

V zbierke má ešte zlato zo štafety z roku 2010 vo Vancouveri. Štrnásťnásobná svetová šampiónka má tak na ZOH celkovú bilanciu 4-1-1, pred štyrmi rokmi v Pjongčangu neštartovala pre dopingový trest.

"Sú to veľké emócie. Boli to moje posledné olympijské preteky, hoci práve teraz nechcem, aby sa táto cesta skončila. Je fantastické, že som ju dokázala zavŕšiť tromi zlatými medailami a vyhrať aj v záverečný deň olympiády.

Je to ako sen," povedala pre nórsku televíziu NRK Johaugová, ktorá víťazstvom vylepšila rekordnú bilanciu Nórska na 16 zlatých medailí z jedných hier.

Od začiatku trhala štartové pole

Organizátori už v sobotu pre silný vietor a mráz skrátili dĺžku záverečnej bežeckej súťaže mužov z 50 na 30 km a ženský maratón sa v nedeľu z rovnakého dôvodu začal o 3,5 hodiny skôr ako bolo pôvodne plánované.

Úradujúca majsterka sveta z uplynulých dvoch šampionátov Johaugová sa od začiatku držala na čele a nasadeným tempom trhala štartové pole.

Už na úvodných piatich kilometroch sa vpredu vytvorilo kvarteto, v ktorom okrem nórskej reprezentantky figurovali Švédka Ebba Anderssonová, Francúzka Delphine Claudelová a Američanka Digginsová.

Švédka v závere prišla o bronz

Po 10 km mala Johaugová k dobru už 16 sekúnd pred reprezentantkou USA a bolo zreteľné, že v pretekoch nebude mať reálnu konkurenciu. Nórke čiastočne sekundovala iba Digginsová, aj jej manko však neustále narastalo.

Američanka v polovici trate strácala už 27 sekúnd, všetky ostatné bežkyne boli za Johaugovou vzadu už o viac ako 75 sekúnd. O zlate nebolo žiadnych pochybností, keď bola nórska favoritka po dvoch tretinách trate v pluse viac ako minútu a sólovo si až do cieľa išla po ďalší cenný titul.

Nórka Therese Johaugová v objatí so svojou americkou súperkou Jessie Digginsovou.
Nórka Therese Johaugová v objatí so svojou americkou súperkou Jessie Digginsovou. (Autor: TASR/AP)

Tretiu pozíciu dlho držala Švédka Anderssonová s pohodlným odstupom od súperiek, ešte 1300 m pred cieľom to bolo 14 sekúnd.

V závere jej však úplne došli sily a skončila až na ôsmom mieste. Boj o bronz tak zostal otvorený, Niskanenová v ňom napokon uspela o dve sekundy pred ďalšou sklamanou Švédkou Jonnou Sundlingovou.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Súperkám nedala ani najmenšiu šancu, Johaugová má tretie zlato