19.02.2022 00:00
Deň 15
Peking 2022
Koniec

Na medailu nesiahať. Ako sa z Boľšunova stal trojnásobný šampión?

Alexander Boľšunov.
Alexander Boľšunov. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|19. feb 2022 o 12:30

Skrátený bežecký maratón ovládol Alexander Boľšunov.

PEKING, BRATISLAVA. Ortuť teplomera klesla na mínus 12 stupňov, no nárazy vetra boli extrémne. Pocitová teplota bola mínus 20 stupňov Celzia. To nie sú ideálne podmienky na bežecké súťaže na lyžiach. 

Jury sa vzhľadom na počasie rozhodla skrátiť kráľovskú bežeckú disciplínu z 50 km na 28,4 km. Paradoxne najviac to prekážalo pretekárom. 

„FIS skrátila preteky na 28 kilometrov pretože je trochu chladnejšie a fúka. Nevidím v tom zmysel, pretože nám nebude teplejšie. Čo je toto za zlý vtip,“ hneval sa britský bežec Andy Musgrawe. 

Rozčarovaní boli viacerí bežci. „V skiatlone bolo chladnejšie. Podmienky neboli horšie ako po iné dni. Vietor však umocňuje pocit chladu,“ vravel pre NRK tréner Jostein Vinjerui.

„S týmto nikto nie je spokojný. Každý, koho som sa pýtal, chcel ísť päťdesiatku a nie tridsiatku,“ komentoval situáciu tréner ruských bežcov Marcus Cramer. 

Prípravu menil miliónkrát

V skrátených pretekoch sa najlepšie ukázali práve reprezentanti Ruského olympijského výboru. Vpredu bolo viacero červených kombinéz.

Alexander Boľšunov potvrdil pozíciu najlepšieho bežca na pekinských hrách. Vybojoval si už tretiu zlatú medailu. V Top 6 skončili ďalší traja Rusi. 

Boľšunov prišiel do Pekingu s jediným cieľom. Vybojovať olympijské zlato. Pri olympijskom debute pred štyrmi rokmi prekvapil. Mal 21 rokov a vybojoval si tri strieborné medaily a jednu bronzovú.

V nasledujúcich sezónach zosilnel, dva razy sa stal celkovým víťazom Svetového pohára, vlani vybojoval prvý titul majstra sveta. Chýbalo len zlato z olympiády. 

Keď s trénerom Jurijom Borodavkom pripravil plán na olympijskú sezónu, netušil, čo všetko ho čaká. Plán A museli zavrhnúť veľmi skoro, nasledoval plán B, C, D,.... 

„To je na celú knihu. Menili sme to miliónkrát,“ opisoval Boľšunov pre NRK.

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Beh na lyžiach»Na medailu nesiahať. Ako sa z Boľšunova stal trojnásobný šampión?