Minúta po minúte

Sydney McLaughlinová-Levroneová.
Sydney McLaughlinová-Levroneová. (Autor: TASR/AP)
TASR|8. aug 2024 o 21:37 (aktualizované 8. aug 2024 o 23:44)

Zlatú medaila získala aj ďalšia americká reprezentantka Tara Davisová-Woodhallová v skoku do diaľky.

PARÍŽ. Americká atlétka Sydney McLaughlinová-Levroneová zlepšila na OH v Paríži svetový rekord v behu na 400 m prek. Vo finále triumfovala časom 50,37 s a obhájila titul z Tokia.

Zlato v behu na 200 m získal botswanský šprintér Letsile Tebogo časom 19,46 s, stal sa prvým olympijským víťazom z tejto africkej krajiny.

Finále žien na 400 m prek. malo byť veľkým súbojom medzi McLaughlinovou-Levroneovou a Holanďankou Femke Bolovou.

Nakoniec z toho bolo suverénne galapredstavenie Američanky, ktorá nedala súperkám šancu.

Súperkám dávala nádej na len prvej dvojstovke, prekážky prekonávala s obrovskou ľahkosťou a už pred cieľovou rovinkou bolo jasné, že bude olympijskou víťazkou.

V tejto disciplíne je už päť rokov nezdolaná. Vlastný rekordný zápis z 30. júna v Eugene zlepšila o 28 stotín sekundy.

Striebro získala jej krajanka Anna Cockrellová (51,87), úradujúca majsterka sveta Bolová dobehla na bronzovej priečke (52,15).

Dvadsaťpäťročná McLaughlinová-Levroneová sa stala prvou ženou v histórii, ktorá dokázala zvíťaziť na 400 m prek. na dvoch olympiádach za sebou.

"V každých pretekoch je to váš boj s desiatimi prekážkami. Iste, okolo vás sú aj ľudia, ktorí vás tlačia, no to vôbec nič neznamená, ak sa sústredíte len na bariéry pred sebou.

Snažila som sa zlepšiť svoj čas a nervozitu som pretavila do nadšenia," tešila sa Američanka. Jej krajanka Cockrellová si časom 51,87 vytvorila nový osobný rekord.

V behu na 110 m prek. triumfoval Američan Grant Holloway, ktorý získal zlato časom 12,99 s.

Vo finále zdolal o desatinu krajana Daniela Robertsa, bronz putuje do Jamajky zásluhou Rasheeda Broadbella.

Holloway profitoval na Stade de France z vydareného štartu, náskok postupne zveľaďoval a súperom nedal žiadnu šancu.

Majster sveta z uplynulých dvoch šampionátov si tak konečne splnil sen o olympijskom zlate.

Napravil si chuť po OH v Tokiu, kde dobehol tesne druhý za Hansleom Parchmentom.

Jamajčan potvrdil, že nemá formu, v parížskom finále skončil až na poslednom ôsmom mieste.

Roberts bol druhý za 13,09, vo fotofiniši mal o niečo lepší predklon ako Broadbell, ktorý cieľovú pásku preťal v rovnakom čase.

Zlatú medailu v oštepe získal Arshad Nadeem z Pakistanu, ktorý zvíťazil v novom olympijskom rekorde 92,97 m.

Striebro si vybojoval obhajca najcennejšieho kovu Neeraj Chopra z Indie a bronz si z Francúzska odniesol Grenadčan Anderson Peters.

Dvadsaťsedemročný Nadeem prekonal zápis Nóra Andreasa Thorkildsena 90,57 m z Pekingu 2008.

Pod piatimi kruhmi vybojoval svoj prvý cenný kov, na predošlých hrách v Tokiu obsadil 5. priečku.

Úradujúci majster sveta Chopra za jeho výkonom zaostal o tri a pol metra.

V skoku do diaľky triumfovala Američanka Tara Davisová-Woodhallová. Vo finále sa blysla výkonom 7,10 m.

Strieborná skončila Nemka Malaika Mihambová a bronzovú priečku obsadila Jasmine Mooreová z USA.

Davisová-Woodhallová, úradujúca halová majsterka sveta, získala prvú olympijskú medailu, na predošlých hrách v Tokiu skončila šiesta.

Obhajkyňa najcennejšieho kovu Mihambová za ňou zaostala o 12 cm.

Atletika na OH v Paríži

Muži:

oštep muži: 1. Arshad Nadeem (Pak.) 92,97 m - olympijský rekord, 2. Neeraj Chopra (India) 89,45, 3. Anderson Peters (Gren.) 88,54, 4. Jakub Vadlejch (ČR) 88,50, 5. Julius Yego (Keňa) 87,72, 6. Julian Weber (Nem.) 87,40, 7. Keshorn Walcott (Trin.) 86,16, 8. Lassi Etelatao 84,58

110 m prek.: 1. Grant Holloway 12,99, 2. Daniel Roberts (obaja USA) 13,09, 3. Rasheed Broadbell (Jam.) 13,09, 4. Enrique Llopis (Šp.) 13,20, 5. Rachid Muratake (Jap.) 13,21, 6. Freddie Crittenden (USA) 13,32, 7. Orlando Bennett 13,34, 8. Hansle Parchment (obaja Jam.) 13,39

Ženy:

400 m prek.: 1. Sydney Mclaughlinová-Levroneová 50,37 s, 2. Anna Cockrellová (obe USA) 51,87, 3. Femke Bolová (Hol.) 52,15, 4. Jasmine Mari Jonesová (USA) 52,29, 5. Rushell Claytonová (Jam.) 52,68, 6. Shiann Salmonová (Jam.) 53,29, 7. Savannah Sutherlandová (Kan.) 53,88, 8. Louise Maravalová (Fr.) 54,53

diaľka ženy: 1. Tara Davisová-Woodhallová (USA) 7,10 m, 2. Malaika Mihambová (Nem.) 6,98, 3. Jasmine Mooreová (USA) 6,96, 4. Larrisa Iapichinová (Tal.) 6,87, 5. Ese Brumeová (Nig.) 6,70, 6. Monae Nicholsová (USA) 6,67, 7. Alina Rotaruová-Kottmannová (Rum.) 6,67, 8. Ackelia Smithová (Jam.) 6,66

Tara Davisová-Woodhallová (vpravo) a Sydney McLaughlinová-Levroneová.
dnes 00:02
Medaily na OH Paríž 2024: Reprezentanti USA získali viac ako 100 medailí (8. august)Pozrite si medailovú bilancia krajín na OH Paríž 2024 po dni 13 (štvrtok, 8. august).
dnes 00:02
Eva Lešková.
Nikola Baďovášt 16:001
Francúzi sa nad ceremoniálom nepohoršovali. Sú uletení a odvážni, tvrdí slovenská dobrovoľníčkaSlovenka vyrozprávala zážitky z olympiády.
LeBron James a Ognjen Dobrič v zápase USA - Srbsko v semifinále olympijského turnaja na OH 2024 v Paríži.
št 22:515
Basketbalisti Srbska mali senzáciu na dosah, Američanov však zachránili najväčšie legendyDo finále nepostúpili ani úradujúci majstri sveta z Nemecka.
št 22:515
Gabriela Gajanová.
št 18:13
Najhodnotnejší výsledok v mojej kariére, zhodnotila Gajanová. Rekord chce stlačiť ešte nižšieSlovenská atlétka zhodnotila svoje účinkovanie na OH v Paríži.
št 18:13
Benjamin Thomas sa raduje zo zisku zlata na OH 2024 v Paríži.
št 20:59
Spadol a všetko sa zdalo stratené. Francúz Thomas sa však nevzdal, z olympiády si odnáša zlatoThomas spadol 24 kôl pred koncom.
št 20:59
Súťaž v diaľkovom plávaní na OH 2024 sa uskutočnila v Seine.
Miloslav Šebelašt 14:02
Pili priamo zo Seiny. Najhorší bol však prúd. Nič náročnejšie som nezažila, vraví AmeričankaV Seine plávali okolo pretekárok aj konáre a plastový odpad.
Číňanka Jüan Li-jing a Belgičanka Helene Hestersová.
št 19:30
Ťažký pád v dráhovej cyklistike, Číňanka strhla so sebou ďalšie dve pretekárkyZrážky nie sú v dráhovej cyklistike nezvyčajné, najmä keď šprintujúci dosahujú rýchlosť aj viac ako 70 km/h.
št 19:30
Futbalisti Maroka oslavujú gól.
št 19:04
Futbalisti Maroka oslavujú bronzové medaily, africkému rivalovi strelili šesť gólovV zápase o zlato sa stretne Španielsko s domácim Francúzskom.
št 19:04
Dominik Černý a Hana Burzalová v cieli miešanej štafety na OH 2024 Paríž.
št 18:57
Slovenskú dvojicu chodcov čaká po olympiáde oddych. Čaká ich dovolenka plná pohybuSlovenskí chodci počas roka nemajú výrazné obmedzenia v jedálničku, poriadne sa krotia len pár dní pred štartom.
št 18:57
Vineš Phogatová.
št 16:57
Zápasníčka mala zabojovať o zlato, no bola diskvalifikovaná. Následne ukončila kariéruDvadsaťdeväťročná športovkyňa nesplnila váhový limit v kategórii do 50 kilogramov.
št 16:57
Sharon Van Rouwendaalová.
št 17:33
Vytetovaná labka na zápästí a venovanie do psieho neba. Zlatá Holanďanka si uctila miláčika RiaHolanďanka Sharon van Rouwendaalová napravila svoje sklamanie z Tokia.
št 17:33
Luo Š'-fang.
št 17:21
Číňanka utvorila tri olympijské rekordy. V dvojboji zdvihla 241 kgÚradujúca majsterka sveta odsunula na striebornú priečku Kanaďanku Maude Charronovú.
št 17:21
Lamecha Girma v opatere lekárov na OH 2024.
št 09:233
št 09:233
Viktória Forster počas repasáže behu na 100 metrov cez prekážky na OH 2024.
Nikola Baďovášt 10:3810
Forster sa lúči po trpkom fotofiniši. Neubránila sa slzám: Stotinka sekundy ma veľmi mrzíSlovenka obsadila vo svojom rozbehu tretie miesto.
Sharon Van Rouwendaalová oslavuje víťazstvo na OH 2024.
št 09:52
Zopakovala triumf z Ria. Holanďanka zaplávala v Seine najrýchlejší časTriumfovala s náskokom 5,5 sekundy.
št 09:52
Victor Montalvo známy ako Victor je majstrom sveta v breakingu a jedným z favoritov na medailu v premiére tohto športu na OH.
Miloslav Šebelašt 11:002
Prišli z ulice a chcú si podmaniť olympiádu. O zlato budú súperiť čarodejník či seňoritaNovým olympijským športom je breaking.
Tajmuraz Salkazanov.
št 15:20
Nasadený je až do osemfinále. Zápasník reprezentujúci Slovensko spoznal možného súperaČaká ho premiéra pod piatimi kruhmi.
št 15:20
Jessica Foxová.
št 16:04
Foxovú zvolili do komisie športovcov MOV, novou členkou sa stala aj americká rekordérkaObe športovkyne získali osemročné mandáty.
št 16:04
Srbský basketbalista Nikola Jokič (vľavo) a Američan LeBron James na OH 2024.
Miroslav Kováčikšt 13:406
Američania zahodili egá a myslia len na zlato. Srbi sa ich neboja, verí im aj prezidentBasketbalisti Srbska a USA odohrajú tretí zápas za 23 dní.
Domov»Olympiáda Paríž 2024»Očakávaný súboj ovládla Američanka v novom svetovom rekorde, Bolová v cieli plakala