42,81 s

8.

Taliansko

42,92 s

EUGENE. Víťazkami štafety na 4x100 m žien sa na domácom atletickom svetovom šampionáte v Eugene stali Američanky vo svetovom výkone roka 41,14 s.

Vo finále prekvapujúco zdolali Jamajčanky, ktorým nepomohla ani účasť všetkých troch medailistiek z individuálnej súťaže stovky v tíme a so stratou štyroch stotín sekundy získali striebro. Bronz pripadol Nemkám v čase 42,03.

Víťazné kvarteto Melissa Jeffersonová, Abby Steinerová, Jenna Prandiniová a Twanisha Terryová viedlo v pretekoch od úvodu.

Zlatá z trate 200 m v Eugene Shericka Jacksonová na záverečnom úseku mohutne doťahovala, no Twanisha Terryová, ktorá v individuálnych pretekoch nepostúpila do finále a obsadila na stovke 11. priečku, svoju úlohu finišmanky zvládla.

Američanky sa vrátili na trón krátkej štafety po piatich rokoch, naposledy triumfovali na MS 2017 v Londýne.

Tridsaťpäťročná opora jamajského tímu Shelly-Ann Fraserová-Pryceová rozšírila svoju celkovú zbierku medailí z MS na 14. Na konte má 10 zlatých a 4 strieborné.

"Všetky dámy bežali dobre, je mi cťou vedľa nich stáť na pódiu. Mám dobrý pocit, toto je druhý šampionát, na ktorom som získala tri medaily. Pracovala som veľmi tvrdo a predvádzala konzistentné výkony. Na trati som nechala srdce i dušu," odmietla prejaviť sklamanie po nečakanej prehre víťazka stovky a strieborná z dvojstovky v Eugene.

Američanky potvrdili, že cieľom k úspechu v štafetách niekedy nie sú individuálne kvality, ale zohratosť pri predávkach.

"Preteky boli elektrizujúce. Na štadióne zavládol ošiaľ a my sme dokázali priviezť titul domov," tešila sa podľa AFP Terryová.

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Jamajčanky v štafete nezvládli rolu favoritiek, USA má zlato po piatich rokoch