Okolo Slovenska 2024

Cyklistické preteky Okolo Slovenska sa v roku 2024 konali v netradičnom termíne. Začali sa už v stredu 26. a skončili v nedeľu 30. júna.

Zmena z pôvodného septembrového termínu nastala z dôvodu olympijských hier v Paríži a následného presunu ME v Limburgu na 11. - 15. septembra.

Na programe bolo päť etáp. Po desiatich rokoch sa do itinerára vrátila tímová časovka, ktorá celé preteky otvorila. Okrem Dunajskej Stredy boli cieľovými miestami aj Hlohovec, Dubnica nad Váhom, Ružomberok a Štrbské pleso.

Celkovo 147 pretekárov čakalo 707,8 súťažných kilometrov (rozmiestnených v 124 mestách a obciach), 19 vrchárskych a osem rýchlostných prémii.

Spomedzi 21 tímov mali tri status World Tour. Okrem Cofidisu a Jayco AlUla na štarte už tradične nechýbal belgický tím Soudal Quick-Step.

Hviezdami podujatia boli cyklisti, ktorí za ostatných desať rokov vyhrali päťkrát titul majstra sveta. Po šiestich rokoch sa vrátil Francúz Julian Alaphilippe a vo farbách tímu Pierre Baguette sa predstavil Peter Sagan.

Okrem neho bolo na štarte ďalších 15 Slovákov, vrátane Martina Svrčeka či Lukáša Kubiša.

Cyklisti bojovali o päť cenných dresov. Celkový víťaz získal žltý dres, zelený je určený pre víťaza bodovacej súťaže, bodkovaný si odnesol najlepší vrchár, biely najlepší pretekár do 23 rokov a dres s trikolórou získal najlepší Slovák.