Hlavné menu

Postupový kľúč bude orieškom

Šéfredaktor|28. jan 2017 o 01:00

Prvý viceprezident SFZ a predseda VsFZ Richard Havrilla bol v Miami na konferencii FIFA

Prvý podpredseda Slovenského futbalového zväzu, člen Komisie UEFA pre mládežnícky a amatérsky futbal a predseda Východoslovenského futbalového zväzu Richard Havrilla (na snímke vpravo s prezidentom FIFA Giannim Infantinom) sa v minulých dňoch zúčastnil na konferencii Medzinárodnej futbalovej federácie v Miami na Floride. FIFA sa rozhodla organizovať takéto summity po celom svete. Na každom sa predstavia zástupcovia asociácii z rôznych končín sveta. Z Európy do tejto skupiny tentoraz zaradili okrem Slovenska aj Maďarsko, Fínsko a Holandsko.

O čom ste rokovali na tejto konferencii?

„Išlo o diskusné fórum na rôzne témy, ktoré sú teraz na pretrase. Nový prezident FIFA Gianni Infantino je zástancom bližšieho dialógu s delegáciami jednotlivých členských štátov. Keďže na kongresoch FIFA za prítomnosti zhruba tisícky ľudí zo všetkých 211 členských krajín by to bolo dosť komplikované, prišiel s modelom jedenástich summitov po celom svete, s účasťou približne dvadsiatich krajín. FIFA oboznamuje svojich členov so svojimi novinkami, názormi, myšlienkami a od národných zväzov očakáva spätnú väzbu, čo si myslia o riešení konkrétných problémov.“

Po posledných prešľapoch teda nastáva nové obdobie?

„Po období škandálov sa na Floride preberala hlavne nová stratégia FIFA, ktorá chce byť podľa prezidenta Gianniho Infantina transparentnejšia, chce lepšie nakladať s peniazmi  a hlavne chce byť bližšie k členským asociáciám. Vytvorí pre ne servisné centrá, ktoré to majú zabezpečiť. Každá asociácia bude mať na FIFA styčnú osobu, cez ktorú bude riešiť celú agendu a možné problémy. Gianni Infantino taktiež predstavil časť svojich nových spolupracovníkov, lebo dochádza k výmene na najvyšších funkcionárskych postoch. FIFA chce, aby noví ľudia neboli spájaní so starým vedením organizácie. Ide o odborníkov, ktorí prechádzajú z národných zväzov do štruktúr FIFA na nevolené posty.“

Bola na pretrase aj téma ohľadom rozšírenia seniorských majstrovstiev sveta z 32 mužstiev na 48 krajín od roku 2026?

„Áno. FIFA má vyše dvesto členov, pri súčasnom počte sa na šampionát dostane len pätnásť percent z nich. V každej krajine, ktorá sa ocitne na majstrovstvách sveta, alebo v našom meradle aj na Euro, pritom vážnosť futbalu rapídne vzrastie. Samozrejme, zásadný je výrazný ekonomický profit. Ovplyvňuje to sponzorské zmluvy a zvýšený príjem peňazí do futbalu. Najväčšie diskusie sa viedli o tom, aby sa o postupe zo skupiny rozhodovalo na hracej ploche. Nový model MS ráta s vytvorením šestnástich trojčlenných základných skupín. Preto rastie polemika o spôsobe určenia postupujúcich do ďalšej fázy. Môže totiž dojsť k tomu, že prvé dva tímy budú mať rovnaký počet bodov i rovnaké skóre. Dokonca pri zhodnom remízovom výsledku vo všetkých troch dueloch v skupine, môžu mať všetky tri mužstvá rovnakú bilanciu. Preto sa hľadajú riešenia, aby sa o postupujúcom rozhodovalo na ihrisku a nie žreb či dokonca rebríček FIFA. To je alfa a omega celého problému. Aj pri rozšírení MS sa totiž počet zápasov víťaza šampionátu nezvýši. Tak, ako doteraz ich budúci majster sveta odohrá sedem.“

Nový model MS bude klásť vyššie nároky na organizátora záverečného turnaja.

„Usporiadajúce krajiny musia spĺňať väčšie požiadavky na infraštruktúru. Predovšetkým musia predstaviť 12 štadiónov, ktoré budú zodpovedať stanoveným kritériám. Organizovať MS preto nemusí len jedna krajina či dve - ako Japonsko a Južná Kórea - ale i tri menšie.“

Zmenami by mali prejsť aj mládežnícke šampionáty.

„Pochopiteľne, na pretrase boli organizácie mládežníckych majstrovstiev sveta. Padol návrh, aby sa mládežnícke svetové šampionáty nehrali v kategóriách U17 a U19, ale v U18 a U20. Pri súčasnom modeli musia napríklad európske tímy hrať dva veľké turnaje v jednom roku.“

Priniesla táto konferencia aj nejaký onkrétny výsledok pre slovenský futbal?

„FIFA stanovila tzv. Forward program, ktorého súčasťou je I konkrétna pomoc na rozvojové projekty. V navýšenej výške predstavuje sumu 1,25 milióna dolárov pre každú asociáciu.“

Veľké mrazy ste vo vyhlásenej dovolenkovej destinácii vymenili na dva dni za veľmi príjemné teploty. Mali ste čas zájsť k moru?

“Počasie bolo naozaj príjemné okolo 25 stupňov. Počas oboch dní sme mali v hoteli Hilton, kde sme boli aj ubytovaní, blok rokovaní. Až po ich skončení sme na hodinku zavítali na Miami Beach a už sme sa ponáhľali na letisko, aby sme stihli lietadlo.”

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu: