Lena Dürrová

Nemecká lyžiarka Lena Dürrová sa narodila 4. augusta 1991 v Mníchove.

Je špecialistkou predovšetkým na slalom, no venuje sa aj obrovskému slalomu a alpskej kombinácii. Do Svetového pohára sa dostala 15. februára 2008, keď debutovala v Záhrebe ako 16-ročná.

Do najlepšej desiatky sa prebojovala až v roku 2010, keď skončila v Maribore deviata.

Prvá medaila v 22-ke

Dürrová získala svoju prvú medailu na majstrovstvách sveta v roku 2013 v Schladmingu, keď pomohla Nemecku v tímovej súťaži k zisku bronzu.

Dürrová zbiera medaily z MS hlavne v tímových súťažiach, na konte ich má dve, ďalšiu získala v roku 2021.

Na majstrovstvách sveta v Courcheveli a Méribele získala prvú individuálnu medailu, bola bronzová v slalome. Víťazkou sa vtedy prekvapivo stala Kanaďanka Laurence St-Germainová.

Rozdiel medzi výhrami 10 rokov

Dürrová by sa dala prirovnať k slovenským hokejistom, ktorý zaznamenajú úspech každých desať rokov.

Nemecká lyžiarka prvýkrát triumfovala 29. Januára 2013 v Moskve v paralelnom slalome, za sebou nechala aj Veroniku Velez-Zuzulovú či Mikaelu Shiffrinovú.

Na deň presne o desať rokov triumfovala v Špindlerovom Mlyne v slalome. O šesť stotín sekundy vyhrala pred Mikaelou Shiffrinovou, tretia bola premiérovo Chorvátka Zrinka Ljutičová.

V slalome bola prvá Nemka od roku 2012, ktorá vyhrala. Predtým sa naposledy tešila Maria Höflová-Reischová.

Smola na olympiáde

Dürrová si išla na olympijských hrách 2022 v Pekingu za životným úspechom. V slalome bola po prvom kole prvá a mala nábeh na zisk zlatej medaily, jej náskok bol tri stotiny sekundy pred druhou Michelle Gisinovou a 72 stotín pred Slovenkou Petrou Vlhovou.

V konečných výsledkoch potešil výsledok najmú slovenských fanúšikov, Petra Vlhová napokon ovládla slalom. Dürrová skončila tesne za pódiom na štvrtom mieste. Na pódium stratila 7 stotín sekundy.

ĎALŠIE ŠPORTOVÉ OSOBNOSTI:

Petra Vlhová | Mikaela Shiffrinová Wendy Holdenerová

Mikaela Shiffrinová sa teší z víťazstva v slalomových pretekoch v Aare.
Nikola Baďová10.03.20248
Shiffrinová nehazarduje so svojím menom a povesťou. V prvom kole sa iba rozhliadalaDubovská si zabezpečila účasť na finále SP v Saalbachu.
Petra Vlhová.
26.11.202318
Vlhová predviedla fantastickú jazdu v druhom kole, na výhru to však tesne nestačiloOproti prvému kolu si polepšila o jedno miesto.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati vo fínskom Levi.
26.11.2023
Vlhová zabojuje o druhé víťazstvo v sezóne, jej strata na líderku je minimálnaDruhé kolo je na programe o 19.00 h.
26.11.2023
25.11.2023
Vlhová vyštartuje v závere elitnej skupiny, preteky otvorí nemecká pretekárkaPrvé kolo slalomu je na programe od 16.00 h.
25.11.2023
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Nikola Baďová, Matej Hank12.11.20236
Shiffrinová chválila Vlhovú. Bude náročné s ňou súperiť, reagovala na jej formuVypadnutie zhodnotil Timotej Zuzula.
Petra Vlhová. rozhovor
Nikola Baďová11.11.20232
Vlhová odštartovala sezónu v úplne inej nálade a atmosfére, hodnotí Strachová prvé víťazstvoPreteky v Levi zhodnotila pre Sportnet majsterka sveta.
Petra Vlhová oslavuje so sobíkom  triumf vo fínskom Levi.
Nikola Baďová11.11.20235
Stabilná a dynamická jazda. Vlhová nedala súperkám šancu, zhodli sa expertiSlovenka zaznamenala najdominantnejšie víťazstvo v slalome.
Petra Vlhová na MS v zjazdovom lyžovaní 2023.
18.02.202376
Vlhová ukončila šampionát bez medaily, slalom má senzačnú víťazkuShiffrinová sa musí uspokojiť so striebornou medailou.
Petra Vlhová počas slalomu na MS v zjazdovom lyžovaní 2023.
18.02.202355
Vlhová stratila na Shiffrinovú takmer sekundu, je však v hre o medailuKrok so Shiffrinovou udržala iba Holdenerová. Druhé kolo je na programe o 13.30 h.
Nikola Baďová19.11.202251
Vlhová nemá sebadôveru, akú by si sama predstavovala, tvrdí expertSlovenka otvorila sezónu tretím miesto.