Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora
Majiteľ DAC Dunajská Streda Oszkár Világi. (Autor: SITA)
Juraj Berzedi, Pavol Spál|Publikované 3. nov 2017 o 16:36

Rozpočet štadiónu v Dunajskej Strede bude okolo 25 miliónov eur.

DUNAJSKÁ STREDA. Vo vzduchu cítiť vôňu klobások, ktorá sa mieša s pyrotechnickým dymom.

Lístky sa predávajú na čiernom trhu. Stovky, či skôr tisícky šálov v modro – žltých klubových farbách. Maďarčina prevláda nad slovenčinou. Atmosféra pripomína bundesligové zápasy.

Všade počuť chorály, tisícky fanúšikov prichádzajú hrdo do novej arény. Vitajte v Dunajskej Strede.

Otvorili ju už vlani, ale v piatok pribudla hlavná tribúna. Kapacita sa zvýšila až na takmer desaťtisíc. Aréna pôsobí komfortne, moderne. Cez sklenené vitráže je vidno do vnútra.

„Vychádzali sme z filozofie, že DAC je viac ako klub, preto aj jeho aréna musí byť viac ako len obyčajný štadión. Chceme, aby sa stal svätyňou pre fanúšikov, veď prázdna budova bez života nemá žiadnu hodnotu.

Hmotu oživuje prítomnosť ľudí, v deň zápasu sú to fanúšikovia a samotná hra, v ostatných dňoch návštevníci fanshopu, bistra či reštaurácie,“ povedal architekt arény Csaba Ambrus.

Je to najnovší a najmodernejší štadión na Slovensku. Aktuálna kapacita štadiónu je 9901 divákov. Celková rekonštrukcia má byť ukončená v lete budúceho roka.

Stačilo im jedenásť mesiacov

„Sen, ktorý sme si pred troma rokmi vytýčili, stále napreduje a zameriava nové rozmery. Otvárame hlavnú časť tribúny, čo bola najväčšia stavba celého štadióna. Postavili sme ju za jedenásť mesiacov, čo je unikát,“ priznal na tlačovej konferencii majiteľ DAC Dunajská Streda Oszkár Világi.

Po otvorení tretej zo štyroch tribún je kapacita štadióna 9901 divákov. Robotníci dokončovali prácu na hlavnej tribúne len niekoľko hodín pred zápasom so Slovanom Bratislava. Lístky na šláger kola sa vypredali do dvoch hodín.

„Myšlienka, že ľudia nechodia na futbal, nie je pravdivá. Nakoniec možno ešte tento štadión bude pre nás malý,“ dodáva.

Pozrite sa na novú hlavnú tribúnu a ostatné priestory na štadióne v Dunajskej Strede (fotogaléria): fotogaléria

19.7.2018

Pomohol štát i súkromné zdroje

V pondelok budú práce na štadióne pokračovať. Do domáceho zápasu s Nitrou, ktorý odohrajú o tri týždne, by mal byť dobudovaný fanshop, múzeum a bar.

„V januári začneme s búraním starej tribúny. Celý štadión by mal byť dokončený do konca mája,“ vraví Világi.

Kompletná kapacita bude 12 700 divákov. „Do leta chceme dobudovať aj akadémiu, v ktorej bude desať ihrísk. Celá infraštruktúra sa vyrovná veľkým klubom z celého sveta. Lepšiu akadémiu a zázemie nebudete vidieť nikde vo svete,“ vyhlásil majiteľ DAC Dunajská Streda.

Rozpočet štadióna mal byť pôvodne 22,5 milióna eur. Už teraz je zrejmé, že ho prekročia. „Konečná suma bude okolo 25 milióna eur. Na sedadlo to vychádza 2000 eur, čo je dobré číslo v porovnaní s podobnými štadiónmi,“ tvrdí Világi.

„Od štátu sme dostali dotáciu 2,4 milióna eur a vláda nám dodatočne schválila ďalších 1,5 milióna eur. Zvyšok výstavby pokryli súkromné zdroje a úver.“

Nech najskôr chodia na Slovan

Do Dunajskej Stredy nemohli prísť fanúšikovia bratislavského Slovana. Rozhodla o tom Disciplinárna komisia SFZ, na základe neprístojností v Zlatých Moravciach a Trnave.

„Ľuďom, ktorí sem chceli prísť a sú nahnevaní odporúčam, aby najskôr chodili na Slovan, vytvorili tam perfektnú atmosféru a keď ju budú mať, môžu sa vybrať do sveta,“ reagoval Világi.

Majiteľ klub sa vyjadril aj na nedávne udalosti zo zápasu s Trenčínom, v ktorom domáca usporiadateľská služba bila hosťujúcich fanúšikov.

„Ako prvá bola napadnutá naša SBS. Trenčania na nich kričali a obliali ich pivom. Zákrok možno nebol adekvátny, ale keby fanúšikovia ihneď nastúpili do autobusu, tento problém by sa nestal.“

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.