Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Tréner priznal, že mu do zostavy hovoril majiteľ. Čo na to predchodca?

Marián Süttö - archívna fotografia. (Autor: TASR)
Michal Šášky|Publikované 2. dec 2020 o 11:00

Ako vníma posledné udalosti v Nitre?

Situácia vo futbalovej Nitre má už roky ďaleko od ideálu. Keď klub v septembri prevzal nový majiteľ Ján Kara, zdalo sa, že pomery sa upokoja a stabilizujú. Netrvalo to však dlho.

Klub verejne kritizoval brankára Dávida Šípoša, keď odmietol predĺžiť kontrakt. Zápas v Ružomberku presedel jeden z najlepších ligových gólmanov a opora tímu len na lavičke.

Tréner Nitry Gergely Geri na tlačovej konferencii priznal, že sa tak stalo na príkaz majiteľa klubu. Hráčom navyše už tretí raz v roku neprišla výplata.

O udalostiach v Nitre hovorí bývalý kouč a predtým športový riaditeľ klubu MARIÁN SÜTTÖ, dnes tréner treťoligovej Galanty.

V rozhovore odpovedá aj na otázky:

  • Ako by sa zachoval na mieste trénera Geriho?
  • Zasahujú majitelia klubov na Slovensku trénerom do zostavy?
  • Čo hovorí na historicky prvého legionára v bránke Nitry?
  • Aký má dojem z nových majiteľov pod Zoborom?

Tréner Geri v sobotu na otázku, prečo nechytal Dávid Šípoš, ale Izraelčan Ariel Harush, odpovedal: „Voľba brankára sa neudiala podľa športových kritérií, rozhodol o tom majiteľ klubu. My sme zmluvne viazaní s FC Nitra, on je majiteľom, toľko k tomu môžem povedať.“ Ako vnímate jeho slová?

Trénera Geriho dobre poznám, sám som ho ešte minulé leto v Nitre oslovil na spoluprácu. Neviem, či to nazvať nešťastným vyjadrením alebo vzplanutím vášní, ale asi mi to ani neprináleží analyzovať.

Neviem si však predstaviť, ako vznikne taká situácia, aby majiteľ prišiel za trénerom a povedal mu, kto bude hrať a kto nie. Majiteľ má predsa vo vedení klubu ľudí, ktorí mu radia - či generálneho riaditeľa alebo športového riaditeľa.

Rozhodnutie určite nebolo spravené zo dňa na deň, muselo sa to riešiť aspoň týždeň. Ale nerozumiem ani tomu, že ak jeden brankár nemá chytať, prečo bol na lavičke? Ak by sa niečo stalo, dostal by sa predsa do bránky.

Mal sa podľa vás tréner vzoprieť tlaku a neuposlúchnuť majiteľa klubu?

Tréner s hráčmi každodenne pracuje a je jeho právo na zápas vybrať osemnásť z nich a vytvoriť základnú jedenástku. Ak do toho vstúpi majiteľ a rozhodne, kto má hrať, nepovažujem to za správne, ani konštantné.

Tá situácia má ale viacero rovín.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

  • Invalid Date
  • Invalid Date
  • Invalid Date
© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.