OSTRAVA. Slovensko v nedeľu o 12.20 h nastúpi do druhého stretnutia na majstrovstvách sveta v hokeji. Bude čeliť Kazachstanu.
Tento súper znamenal dlhé roky povinnú jazdu a všetko okrem troch bodov senzáciu. Lenže časy sa menia.
V roku 2024 sú Kazachovia zdatným súperom, ktorý hrá neatraktívny, ale o to účelnejší hokej. V A-kategórii majstrovstiev sveta sa celkom pohodlne držia už štvrtý šampionát.
Pred Slovákmi navyše budú v psychickej pohode. Úvodný duel zvládli lepšie a pripísali si kľúčové tri body.
Odčinia vlaňajšiu prehru?
Slováci majú v čerstvej pamäti nepríjemné spomienky. S týmto súperom doposiaľ prehrali na majstrovstvách sveta len raz - v roku 2023.
Pred rokom po slušnom štarte do šampionátu, keď získali tri body proti Lotyšom a jeden s favorizovanou Kanadou, zakopli v zápase, v ktorom mali vyhrať za tri body.
Kazachom podľahli 3:4 po samostatných nájazdoch.
Úvodný gól strelil Koch, avšak už v 26. minúte viedol outsider 3:1. V treťom dejstve sa o vyrovnanie postarali Pánik a Regenda, no kým všetci Kazachovia premenili samostatné nájazdy, spomedzi Slovákov uspel iba Hudáček.
Inšpiráciu si teda treba zobrať z piatich predošlých víťazstiev. Kazachstan už totiž nie je hokejovým trpaslíkom, medzi elitou hrá od roku 2021, keď nepostúpil do štvrťfinále iba vinou horšieho vzájomného súboja so štvrtou Kanadou.
Posledná slovenská výhra o viac ako dva góly sa zrodila pred 14 rokmi.
Šťastným gólom idú naproti
Kazachstan urobil v sobotu dôležitý krok k záchrane. Zrejme s ňou opäť nebude mať problém, keďže vyhral nad Francúzskom 3:1.
Ich ambície však mieria skôr k prekvapivému postupu do štvrťfinále. A k tomu budú potrebovať zopakovať vlaňajšok a bodovať so Slovenskom.
Kazachovia sa budú spoliehať na taktickú pripravenosť v obrannom pásme a častú streľbu v tom útočnom.
V prvom dueli išli šťastiu naproti práve takýmto spôsobom. Strelili tri góly a pri všetkých bol ich strelec za bránkou.
Najprv kapitán Starčenko trafil z mínusového uhlu, potom v presilovke od brankárovho chrbta skóroval Muchametov a v treťom dejstve v oslabení obkrúžil bránku Savickij a využil pomalý presun francúzskeho brankára.
VIDEO: Zostrih zo zápasu Francúzsko - Kazachstan na MS 2024
Presilovky dlhodobo silné
Kazachstan pritom využil z mála maximum. V rôznych štatistických ukazovateľoch ťahal za kratší koniec. V počte streleckých pokusov prehral 24:29. Bol vylučovanejší a aj buly vyzneli lepšie pre Francúzsko.
Vynikli však v tímovosti. Strelec prvého gólu veterán Starčenko vyslal na brankára štyri strely, Beketajev a Rachmanov mali tri a dva body mal len Savickij.
Tréneri sa však spoľahli na rozloženie síl. Najvyťažovanejší Valerij Orechov odohral 19 minút a 51 sekúnd a menej ako desať minút strávil na ľade len obranca štvrtého páru Arťom Koroľov.
Kazachovia strelili gól v presilovke i v oslabení. Môže to signalizovať dobre poskladané špeciálne formácie, čo by nebola novinka, keďže Kazachstan mal na vlaňajších majstrovstvách druhú najúdernejšiu presilovku.
Formácie Kazachstanu v prvom zápase v Ostrave:
Andrej Šutov
(Nikita Bojarkin)
Metalnikov - Breus
Orechov - Danijar
Dichanbek - Beketajev
Koroľov - Gajtamirov
Rymarev - Šestakov - Starčenko (C)
Michajlis - Omirbekov - Savickij
Muratov - Muchametov - Paňukov
Rachmanov - Bojko - Asetov
Najviac hráčov z Barysu
Úvodnou formáciou tímu na ľade bola prvá päťka. V útoku nastúpili Starčenko, Šestakov a Rymarev, vzadu bránili Metalnikov a Breus.
Na ľade sa teda objavili najstarší i najmladší hráč Kazachov. V deň zápasu proti Slovensku oslávi Roman Starčenko 38. narodeniny.
V tíme je predovšetkým pre obrovské množstvo skúseností. Hrá už na svojom deviatom šampionáte v elitnej kategórii. Bol logickou voľbou na kapitána tímu.
Fotogaléria zo zápasu Francúzsko - Kazachstan na MS v hokeji 2024 (skupina B)
Najmladší je 20-ročný obranca a nováčik na majstrovstvách sveta Dmitrij Breus. Nepatrí k širokej enkláve hráčov z Barysu, hráva v Rusku a v poslednom ročníku odohral 14 duelov za Nižnyj Novgorod v KHL.
Jeho parťákom v obrane je Leonid Metalnikov. Ani ten už nepôsobí v Baryse Astana, ale nastupuje za Admiral Vladivostok ako asistent kapitána.
Arkadij Šestakov a Jevgenij Rymarev sa poznajú z Barysu. Prvý menovaný bol s 25 bodmi najproduktívnejším Kazachom v tíme, druhý je najlepším kamarátom kapitána a žijúcej legendy Starčenka.
Najviac bodov v KHL nazbieral z tohto tímu v uplynulom ročníku Nikita Michajlis. Rodák z Karagandy je nabudený výhrou Gagarinovho pohára s Metallurgom, ku ktorej prispel 42 bodmi.
V druhej formácii hráva s Alichanom Omirbekovom a Kirillom Savickým, najproduktívnejším hráčom v úvodnom stretnutí.
V druhom obrannom páre hráva azda najdôležitejší zadák tímu Valerij Orechov. Aj on patril k oporám majstrovského Metallurgu v jazde za titulom. Spárovali ho so Samatom Danijarom, ktorý je už v 25 rokoch asistentom kapitána.
Tretí hráč Magnitogorsku hrá v tretej lajne. Tá je zložená z trojice hráčov hrajúcich v rozdielnych kluboch. V Metallurgu pôsobí Maxim Muchametov, v Amure Chabarovsk Kirill Paňukov a v Baryse Batyrlan Muratov.
VIDEO: Zostrih zo zápasu Slovensko - Kazachstan na MS 2023
Za nimi v obranných radoch hráva najproduktívnejší kazašský bek Astany Adil Beketajev spolu s Madim Dichanbekom, ktorý nehráva v KHL ale v domácej súťaži.
V tej patrí k najlepším hráčom Oleg Bojko, center štvrtej lajny a druhý nováčik v mužstve, s ktorým nastupovali Michail Rachmanov a Alichan Asetov. V najmenej vyťažovanej obrane hrali proti Francúzom Arťom Koroľov a Tamirlan Gaitamirov.
Zaujímavosťou je, že úplne všetci korčuliari pôsobiaci na území krajiny hrávajú v Astane. Jedinou výnimkou je Dmitrij Grenc z klubu Arlan Kokshetau, ktorý proti Francúzom nenastúpil.
V bránke podržal Kazachov brankár Andrej Šutov, ktorý zrejme bude chytať aj proti Slovensku. Od ďalšej sezóny bude obliekať dres Slovana Bratislava.
Zápasy Slovenska na MS v hokeji 2024
Majstrovstvá sveta v hokeji 2024