RIGA. Slovenská reprezentácia má za sebou prvé štyri stretnutia na MS v hokeji 2023. Čelila trom favoritom a jednému vyrovnanému súperovi.
V kľúčovom stretnutí proti Lotyšom vybojovali zverenci Craiga Ramsayho dôležité tri body. O jeden bod ozbíjali Kanadu a tesne nestačili na Čechov a Švajčiarov.
V poslednej fáze základnej skupiny sa stretnú s trojicou národných mužstiev, proti ktorým budú favoritmi. Ak chcú postúpiť do štvrťfinále, v podstate nesmú stratiť ani bod – a ani to nemusí stačiť.
Prvým z týchto papierovo slabších súperov budú reprezentanti Kazachstanu. Historická bilancia hovorí jasne v prospech Slovenska.
Trauma z Nagana
Slováci sa s Kazachmi stretli naposledy v roku 2022. V zápase plnom nervov sa zrodila ťažko vybojovaná výhra 4:3, ktorú zariadil premeneným trestným strieľaním Juraj Slafkovský.
Bol to prvý zápas za dlhých desať rokov. Proti Ázijcom často nehrávame. Zatiaľ sme však všetky vzájomné konfrontácie na majstrovstvách sveta dotiahli do víťazného konca, bolo ich päť.
Pamätníkov môže dodnes strašiť rok 1998 a prehra v súboji o olympijskú miestenku v Nagane. Slovenskí hokejisti, ktorí podľa vtedy platných regúl nemohli nastúpiť v najsilnejšej možnej zostave, podľahli v najdôležitejšom zápase Kazachom 3:4.
Historická trauma je však dávno zabudnutá. Nikoho z aktérov onoho stretnutia v piatok na ľade neuvidíme.
Podstatné bude, aby Slováci nedopustili prekvapenie a neprepadli panike. Hovorí sa, že im rola favorita nesvedčí, ale ak chcú prejsť medzi najlepšiu osmičku, Kazachstan by mal byť povinnou jazdou.
VIDEO: Zostrih zo zápasu Slovensko - Kazachstan na MS 2022
Kľúčom disciplína
Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že Kazachovia zaskočili Nórov. V úvodnom vystúpení na šampionáte ich porazili 4:3 po samostatných nájazdoch a urobili významný krok k záchrane v elitnej kategórii.
Boli pritom veľmi efektívni. Nórsko vystrelilo 34 striel, dvojnásobne toľko, čo Kazachstan. Napriek tomu inkasoval brankár Haukeland tri razy. Prekonali ho Muchametov, Orechov a Michailis, v samostatných nájazdoch využil obidva pokusy Starčenko.
Kazachom sa nedá uprieť bojovnosť. Po 35 minútach Nóri viedli 3:1 a zdalo sa, že si výsledok zápasu postrážia. Potom sa však nechali dvakrát vylúčiť a o vedenie prišli.
Po zisku bodov nasledovali tri omnoho ťažšie stretnutia. Kazachstan ich podľa očakávaní prehral. Čechom podľahol 1:5, Švajčiarom 0:5 a Kanade 1:5. Možné prekvapenie sa nerodilo ani náznakom.
Súperi nad nimi dominovali a prestrieľali ich. Keď zapli na plné otáčky, Kazachovia často nevedeli, kde im hlava stojí, napríklad v prvej tretine proti Kanade, ktorá si tri body zaistila už v priebehu ôsmich minút.
Individuálna kvalita je na slovenskej strane. V prípade, že by sa Kazachovia dokázali Slovensku v hre piatich proti piatim vyrovnať, by mohla rozhodnúť disciplínovanosť. Kazachstan zatiaľ na turnaji predviedol obstojnú presilovku so 40-percentnou úspešnosťou, avšak ubránil len sedem z trinástich početných nevýhod.
Fanúšikovia chceli Kazachov
Výhodou Slovenska môže byť aj skutočnosť, že Kazachstan prišiel na majstrovstvá sveta zdanlivo mierne oslabený, iba s Kazachmi. Postarali sa o to hokejoví fanúšikovia, ktorí spísali petíciu na ministerstvo spravodlivosti a vyšetrovacia komisia uzákonila, že za Kazachstan budú hrať len Kazachovia.
Hráči s dvojitým občianstvom sa teda museli rozhodnúť, či uprednostnia kazašský pas alebo občianstvo krajiny, z ktorej pochádzajú. Vybrali si druhú možnosť.
V minulosti za Kazachstan nastupovali Rusi, Američania i Kanaďania. Napríklad na svetovom šampionáte nižšej divízie v roku 2019 sa v ich národnom drese predstavili mená ako St. Pierre, Boyd či Bochenski.
Na vlaňajšom turnaji nastúpili Rusi Sagadejev a Petuchov. Tých už v tíme nenájdete, ich miesto zaujali Grents, Kaijržan, Mangisbajev či Omirbekov.
Či im to pomôže, alebo uškodí, zatiaľ nemôžeme spoľahlivo určiť. Ukáže až čas. Na jednej strane mohli prísť o hráčsku kvalitu, na druhej bude zrejme posilnený tímový duch a národná hrdosť.
Ďalším dôsledkom tohto rozhodnutia a zmeny orientácie pri výbere hráčov je výrazne nižší vekový priemer tímu. Vlani mal priemerný reprezentant viac ako 27 rokov, teraz je toto číslo zhruba na úrovni 24 a pol roka.
Najnebezpečnejšia štvrtá lajna
Kazachovia sa, pochopiteľne, môžu spoliehať najmä na silu kolektívu a disciplínu. V kádri majú niekoľko zaujímavých hráčov, avšak práve z dôvodu chýbajúcej individuálnej kvality sa radia k outsiderom. Očakáva sa, že o ich zotrvaní či zostupe by mal rozhodnúť duel so Slovinskom.
V ostatných rokoch našli spôsob, ako sa udržať. Medzi elitou hrajú na treťom šampionáte po sebe.
V roku 2021 šokovali piatym miestom v skupine. Nazbierali rovnaký počet bodov ako Kanada, ktorá postúpila len zásluhou lepšieho vzájomného zápasu. Kazachovia zdolali Lotyšov, Nemcov aj Fínov, Talianom nastrieľali jedenásť gólov.
Vlani sa vrátili k svojmu priemeru a zotrvali v najlepšej skupine vďaka výhre nad Talianmi.
Ich najproduktívnejším hráčom na MS v roku 2022 bol obranca Valerij Orechov. Nájdeme ho aj na tohtoročnej súpiske. Proti Slovákom by mal na ľade stráviť poriadnu porciu minút. Pri výhre nad Nórmi odohral 23 minút a 24 sekúnd.
V doterajších štyroch zápasoch je najproduktívnejším kazašským bekom Adil Beketajev hrajúci v prvom obrannom páre. Proti Nórom asistoval, proti Kanaďanom strelil gól. Jeho obrannou dvojičkou je spoluhráč z Barysu Samat Danijar.
Kazašský hokejista Adil Beketajev sa teší z gólu proti Kanade. (Autor: TASR/AP)
Ostatní zadáci mužstva sa zatiaľ nedokázali bodovo presadiť. Reč je o Kirillovi Polochovovi, Tamirlanovi Gaitamirovovi, Danilovi Butenkovi, Arťomovi Koroľovovi a Madi Dichanbekovi.
Najproduktívnejším hráčom zostavy je Batyrlan Muratov. V prvých dvoch dueloch nastúpil vo štvrtej formácii a pozbieral tri body. Proti Švajčiarom a Kanaďanom bol presunutý do druhej lajny, kde nedokázal bodovať.
Elitný útok Kazachov sa zatiaľ nemenil. Tvoria ho strelec víťazného nájazdu proti Nórsku Roman Starčenko, krídelník Jevgenij Rymarev a center Arkadij Šestakov, ktorý zatiaľ čaká na prvý bod.
Proti tejto lajne sa ťažko presadzuje. Jej členovia majú ako jedni z mála v štatistike +/- nulu. Zvyšok ofenzívy sa pohybuje v záporných hodnotách.
Debutantom na seniorských MS je Maxim Musorov. Svojho času zaujal na MS do 20 rokov, keď v siedmich zápasoch pozbieral šesť bodov. V ročníku 2021/22 si vyskúšal zámorskú USHL, no v poslednej sezóne hrával v ruskej VHL za Voskresensk. Na turnaji sa mu zatiaľ nedarí, nebodoval a je najhorší v tabuľke pravdy (-6).
Získať aspoň bod sa zatiaľ podarilo zhruba polovici hráčov najbližšieho slovenského súpera. Okrem už spomenutých sú nimi aj dvojgólový Maxim Muchametov, krídelník Barysu Kirill Savickij a 19-ročný hráč, ktorého meno dá komentátorom zabrať – Dinmuchamed Kaijržan.
Pozor si treba dať na Nikitu Michailisa. Kapitán Barysu zatiaľ strelil len jeden gól, ale napriek tomu patrí medzi najnebezpečnejšie zbrane mančaftu.
Brankárskou jednotkou tímu je Andrej Šutov. Nepodáva dychberúce výkony, no dokáže mužstvo podržať. Proti Nórsku inkasoval len trikrát z 34 striel, nastúpil aj proti Čechom a Švajčiarom. Proti Kanade dostal prednosť Bojarkin, pri prehre 1:5 zastavil 35 pukov. Bojarkin chytá v KHL, kým Šutov poväčšine v kazašskej lige.
Motivácia v oboch táboroch
Vlani sa slovenskí fanúšikovia v stretnutí proti Kazachom strachovali do konca. Býva zvykom, že národný tím dokážu podobní súperi veľmi potrápiť.
Ján Lašák zostáva po výkonoch proti Kanade a Švajčiarom optimistom.
„Čakajú nás tri veľmi ťažké zápasy. Ak budeme hrať ako proti Kanade a Švajčiarsku, verím, že ich zvládneme a podľa očakávaní vyhráme. Hrali sme veľmi dobrý hokej. Podľa môjho názoru patria Švajčiari k trom najväčším favoritom na zlato a napriek tomu sme s nimi držali krok.
Keď si však udržíme nadšenie, budeme hrať 60 minút naplno, prenesieme si aj do týchto stretnutí emóciu, akú tímu dal napríklad Paľo Regenda, nemusíme sa strachovať,“ skonštatoval po prehre s Helvétmi.
Faktorom by mohol byť aj odlišný čas na regeneráciu. Kazachovia mali po dueli s Kanadou deň voľna, Slováci nastúpia len 24 hodín od prvého buly proti Švajčiarom.
Obidve mužstvá vstupujú do veľmi dôležitej fázy turnaja a majú veľkú motiváciu.
Kazachstan bojujúci o záchranu sa stretne so Slovákmi a Lotyšmi, teda tímami, proti ktorým môže prekvapiť a získať cenný bod či dva, a potom so Slovincami, aktuálne posledným tímom skupiny bez jediného bodu.
Slováci, ktorých cieľom je postup, zas na iné ako tri body pomýšľať nemôžu, a to nielen dnes, ale aj proti Nórsku a Slovinsku.