Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Sahajda trénoval v Čečehove maratónske tempo. V Košiciach však nepobeží

Najrýchlejší muž Tibor Sahajda a žena Petra Pastorová. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 29. sep 2020 o 13:11

Uprednostní majstrovstvá sveta v polmaratóne.

ČEČEHOV. Podujatie sa pôvodne malo konať v marci ako súčasť Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov.

Koronavírus však všetko zmenil, a tak sa bežci dostali k slovu až poslednú septembrovú nedeľu. Za prísnych hygienických opatrení.

V tento deň celá obec Čečehov v okrese Michalovce a jej okolie žilo behom.

Čečehovský polmaratón zaknihoval už 24. ročník.

Na štart 21,1 km dlhej trate sa postavilo 143 bežcov.

Potrápil ho protivietor

Medzi mužmi bežcami dominoval Tibor Sahajda.

29-ročný Košičan v drese BMSC Bratislava plánoval absolvovať toto podujatie ako prípravu na Medzinárodný maratón mieru. Chcel bežať v maratónskom tempe.

„Po šestnásty kilometer som tento cieľ spĺňal. Potom som kvôli silnému protivetru stratil 40 sekúnd. Trochu som z toho frustrovaný. S prvenstvom systémom štart-cieľ som spokojný, ale s časom nie celkom,“ povedal Sahajda.

Napokon však v priebehu týždňa plány zmenil a v nedeľu košický Medzinárodný maratón mieru nepobeží.

Uprednostní majstrovstvá sveta v polmaratóne v poľskej Gdyni 17. októbra.

„Momentálne sa necítim na to, aby som krátko po maratóne absolvoval kvalitný polmaratón. Bolo by toho na mňa priveľa a navyše, maratónsky výkon z Košíc by sa mi nepočítal ani do svetového kvalifikačného rebríčka o postup na olympijské hry. Šanca bežať s najlepšími na svete sa mi nenaskytne často, no do Košíc sa môžem v budúcnosti vrátiť,“ vysvetľoval 15-násobný majster Slovenska pre portál atletika.sk.

Na druhom mieste dobehol v Čečehove o rok mladší Patrik Vyšňovský zo Strážskeho, obliekajúci v tomto roku dres AO Slávia STU Bratislava.

Iba 15 sekúnd za ním finišoval 34-ročný Jozef Urban z TJ Obal servis Košice, ktorý sa tak stal najlepším bežcom v drese klubu z východného Slovenska.

„Som spokojný, pretože trénujem iba sedem týždňom po zranení,“ vyjadril sa po preberaní ocenenia.

Ženské prvenstvo pre Češku

Najrýchlejšou ženou v cieli bola 43-ročná Češka Petra Pastorová, ktorá rovnako ako mužský víťaz bežala v rámci prípravy na MMM.

„V rámci prípravy na MMM sme na sústredení v Tatrách. Keď som sa dozvedela o tomto podujatí, rozhodla som sa tu prísť. Veľmi pekná trať. Fúkal síce protivietor, ale podmienky mali všetci bežci rovnaké,“ vyjadrila sa.

Druhá dobehla Danka Hanulová z Liptovských Sliačov.

Česť mladšej generácie zachraňovala 23-ročná Barbora Němcová, ktorá vybojovala v celkovom poradí bronz.

Zároveň sa stala najlepšou východniarkou.

„Vôbec som nečakala takýto pekný výsledok. Dosiahla som môj polmaratónsky osobný rekord. Pôvodne som sa chystala na polmaratón v rámci MMM prvú októbrovú nedeľu, ten však bol zrušený. A tak som potešená, že sa tento polmaratón v Čečehove podarilo zorganizovať,“ dodala s úsmevom.

Majstrovstvá VsAZ

Čečehovský polmaratón mal zároveň štatút Majstrovstiev Východoslovenského atletického zväzu, v rámci ktorých boli vyhodnotení polmaratónci registrovaní v atletických oddieloch a kluboch Prešovského a Košického kraja.

Na stupeň víťazov sa u mužov postavili zlatý Jozef Urban z TJ Obalservis Košice, strieborný 20-ročný Lukáš Koperdák z AŠK Slávia Spišská Nová Ves a bronzový 42-ročný veterán Marek Mockovčiak z TJ Obalservis Košice.

Aj u žien putoval majstrovský titul do TJ Obalservis Košice. Zaslúžila sa o to 23- ročná Barbora Němcová.

Spoločnosť na stupni víťazov jej robili strieborná 39-ročná Zuzana Stanovčáková z MŠK Vranov nad Topľou a bronzová, o tri roky mladšia Alena Farkašová z AC Michalovce.

Autor: Danica Božová

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.