Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Malovič: Ani Bolta s Phelpsom nepreoperovali. Semenyová za to nemôže

Pavel Malovič, známy telovýchovný lekár, ktorý je aj dopingovým komisárom Európskej futbalovej asociácie (UEFA). V Európe patrí medzi služobne najstarších reprezentačných lekárov. Dnes je prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity. (Autor: SME - Gabriel Kuchta)
Juraj Berzedi|Publikované 15. júl 2019 o 18:13

Je to genetická výnimka.

O prípade atlétky Caster Semenyovej hovorí lekár PAVEL MALOVIČ, prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity.

Medzinárodná atletická federácia IAAF nariaďuje atlétkam ako Caster Semenyová, ktoré majú prirodzene vyššiu hladinu mužských hormónov, že si množstvo testosterónu v tele musia znížiť pod hranicu 5 nanomolov na liter krvi po dobu šiestich mesiacov pred štartom. Čo si o tom myslíte?

Ženy produkujú testosterón, ale len do určitej výšky. Semenyová je genetická výnimka. Znížiť hladinu hormónov môžete len umelým spôsobom.

Akýkoľvek vplyv chemickej cesty však poznačí všetky procesy v organizme. Keď je organizmus nastavený na určitú hladinu testosterónu, po narušení metabolizmu môže dôjsť k nežiadúcim zmenám. Človek sa zle cíti, menia sa mu psychické i fyzické črty.

Keď Semenyová v minulosti podstupovala hormonálnu liečbu, mala príznaky žien pri prechode a trpela depresiami. Aj preto túto liečbu odmieta. Je to správne?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.