Gólmi pomohol Slovensku postúpiť na ME. Neopísateľné pocity, teší sa

Denis Valko.
Denis Valko. (Autor: Peter Cingel)
Peter Cingel|5. apr 2024 o 13:00

Denis Valko sa teší na európsky šampionát.

Slovenská futbalová reprezentácie U17 postúpila po dvadsiatich rokoch na majstrovstvá Európy.

Kvalifikácia sa hrala v dvoch fázach. V oboch boli slovenské futbalové nádeje úspešné, i keď po druhej si museli počkať ako dopadnú ostatné zápasy.

Šesť bodov získaných v troch zápasoch druhej fázy kvalifikácie, našťastie, podľa očakávaní, na postup stačilo.

Na to, ako prebiehali jednotlivé zápasy a na jeho účinkovanie na ihrisku i osobné pocity sme sa opýtali reprezentačného útočníka DENISA VALKA.

Denis je východniar, odchovanec kľušovského futbalu (obec v okrese Bardejov, má približne 1000 obyvateľov). Istý čas hrával druhú dorasteneckú ligu v Bardejove, odkiaľ odišiel do Dunajskej Stredy, kde momentálne pôsobí.

Ako kvalifikácia prebiehala a v koľkých zápasoch ste nastúpili?

Bola veľmi náročná, či už v prvej alebo druhej fáze. Predsa, reprezentácia je najvyššia úroveň mládežníckeho futbalu a každý jeden zápas je náročný.

Nastúpil som v šiestich zápasoch, trikrát v základnej zostave a v ostatných som naskakoval ako náhradník.

Prvá fáza sa konala na Malte, kde sme hrali tri zápasy proti Severnému Macedónsku, domácej Malte a Španielsku.

Zo skupiny postupovali prví dvaja. Cieľ bol jasný, postúpiť do druhej fázy.

V prvom zápase proti Severnému Macedónsku ste dostali dôveru od trénera a nastúpili ste v základnej zostave. V 6. minúte ste otvorili skóre.

Postupne sa ku mne pridali ďalší spoluhráči a zápas skončil pohodlnou výhrou 4:0. Bol to veľmi dôležitý prvý krok.

V druhom zápase s Maltou som tiež nastúpil v základnej zostave nášho mužstva. Zápas sa nevyvíjal podľa našich predstáv. Súper bol nepríjemný, organizovaný a odhodlaný vyhrať. Po 45-tich minútach bolo skóre vyrovnané 0:0. V druhom polčase sme to zlomili.

V 50. minúte, po peknej kombinácii, som asistoval pri góle a vyhrali sme 1:0. Po dvoch výhrach a už jasnom postupe nás čakal zápas s futbalovou veľmocou Španielskom.

Do tohto zápasu som naskakoval ako náhradník na posledných 20 minút. Zápas sme prehrali 1:5. Ukázalo sa, že ešte máme na čom pracovať, ale bola to určite výborná skúsenosť.

Po prvej fáze som mal veľkú radosť a bol som so sebou spokojný. V skupine sme získali šesť bodov, strelil som gól, pri jednom asistoval a postúpili sme.

Druhá fáza bola rozhodujúca, v nej už išlo priamo o postup. Ako ste ju videli a ako hodnotíte svoje účinkovanie?

Domov»Futbalnet»Gólmi pomohol Slovensku postúpiť na ME. Neopísateľné pocity, teší sa