Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Zbierka i ďakovný transparent. Ľubotice si zápas veľkého suseda užili

Kapitán Prešova Grejták (v strede) zostal, aby klubu pomohol v neľahkých časoch. (Autor: Viktor Zamborský)
Daniel Dedina|2. jún 2021 o 22:50

Remíza v zápase Prešov - Lipany potešila najmä Humenné.

ĽUBOTICE. Plné parkovisko pred štadiónom a v hľadisku známe trénerské osobnosti ako Stanislav Varga, Marek Petruš, či Ondrej Desiatnik.

Už na prvý pohľad bolo jasné, že v Ľuboticiach sa v stredu podvečer deje niečo zaujímavé.

Kedysi úspešná, ale dnes poriadne zdecimovaná značka 1. FC Tatran Prešov privítala vo svojom dočasnom domovskom prostredí v zaujímavom derby neďaleké Lipany.

Po skončení dohrávky 12. kola III. ligy Východ medzi dvoma šarišskými mužstvami vypukla, paradoxne, najväčšia radosť na Zemplíne.

Remíza 1:1 znamená, že líder z Humenného je už len krok od spečatenia postupu do druhej ligy.

Asi aj fanúšikovia sú deprimovaní

Zápas hraný v Ľuboticiach si miestni užívali.

Bufet praskal vo švíkoch, plastová pokladnica určená na finančnú zbierku pre záchranu Tatrana sa solídne plnila a domáci usporiadatelia ešte aj pár sekúnd pred úvodným hvizdom zveľaďovali ďakovný transparent na oplotení ihriska.

Zápas Prešov - Lipany sa hral v žičlivom prostredí. (Autor: Daniel Dedina)

„Bolo to super, klobúk dole pred tunajšími ľuďmi. Chýbalo mi trochu fandenie od prvej minúty zápasu, ale fanúšikovia sú asi tiež tým všetkým deprimovaným, takže sa to dá chápať. Som rád za tých, čo dnes prišli,“ vravel tréner Prešova Jozef Kováč.

„Čo na to povedať? Je smutné, že nemôžeme hrať na vlastnom štadióne, ale keď tam pôjdete, rýchlo zistíte, v akom je stave. Hľadáme alternatívy a musíme si to riadiť sami,“ povzdychol si kapitán Tatrana Norbert Grejták.

Na lavičke Lipian sedí Pavol Vytykač, bývalý kanonier Prešova, za ktorý strieľal góly ešte v československej lige.

„Som z toho smutný. Je načase, aby sa niečo začalo diať a nielen Prešov, ale i ďalšie veľké mestá na Slovensku hrali ligu. Bohužiaľ, ja tomu nepomôžem,“ pokrčil plecami.

Jedným to šlo, druhým nie

Hoci hral tretí tím tabuľky s druhým, favorit bol jasný. Prešov dohráva sezónu s torzom mužstva, v ktorom nastupuje mnoho dorastencov. Jeho tréner by pred zápasom remízu bral, po ňom sa mu málila. 

„Som spokojný s hrou i nasadením. Klobúk dole pred všetkými chlapcami, zaslúžia si absolutórium. Nikto nečakal takýto výsledok, ale ja som im veril, lebo som videl ako hrali predtým v Stropkove i Snine,“ hovoril Kováč.

„Naša hra od zápasu k zápasu graduje a niekde sa to muselo odzrkadliť. Som rád, že chlapci pochopili za tri týždne to, čo sme si povedali,“ podotkol.

„Nastúpilo proti nám mladé a behavé mužstvo, nám tiež niektoré hráči chýbajú. Nezačali sme dobre, ale potom sme mali dve tutovky, ktoré musíme premieňať,“ povzdychol si Vytykač.

„V druhom polčase sme v nepravý čas dostali gól, nedali penaltu a chvalabohu, že sme aspoň vyrovnali. Nejako to dnes nešlo,“ priznal.

Návštevníkov zápasu vítali na vstupnej bráne takéto oznamy. (Autor: Daniel Dedina)

Kapitán odchádza z lode posledný

Lipany sú v tejto chvíli jediným tímom, ktorý ešte môže prekaziť postupové oslavy Humenného. Po stredajšej remíze však strácajú dve kolá pred koncom sezóny na čelo tabuľky už šesť bodov.

Vzhľadom na 12-zápasovú víťaznú sériu Humenčanov je čokoľvek iné než ich víťazstvo v súťaži málo pravdepodobné.

„Myslím, že Humenné by si to aj tak ustrážilo. Posilnili sa a už si to nenechajú ujsť. Sme jediní, kto im zobral body a mrzí ma, že nemáme s nimi možnosť hrať doma,“ tvrdil Vytykač.

Prešovskí hráči nevedia, čo bude od novej sezóny, ale zápas proti Lipanom v Ľuboticiach si užili aj oni.

„Prestávka bola dlhá a nemáme nabehané toľko, ako by sme si predstavovali. Tempo sa nám darilo ako-tak držať a myslím si, že remíza je zaslúžená.

Šance boli na jednej i druhej strane. Škoda tých našich, mohli sme už v prvom polčase mať väčší náskok. Nevadí, bodík je dobrý,“ netajil Grejták.

Fanúšikovia Prešova prišli svoj klub povzbudiť aj do susednej obce. (Autor: Daniel Dedina)

Hoci mnoho jeho spoluhráčov vzhľadom na pretrvávajúcu neistotu radšej zmenilo dres, on zostal.

„Kapitán odchádza z lode posledný. Chcem pomôcť, vyrastal som tu a nie je mi jedno, ako to dopadne. Dúfam, že to dopadne úspešne,“ odhodlane dodal.

Výsledky dohrávok 12. kola III. ligy Východ

Na Spiši nehrali

Pôvodne sa v stredu mali uskutočniť tri dohrávané stretnutia 12. kola III. ligy Východ.

Napokon sa hralo len na dvoch štadiónoch. Futbalisti Plavnice do Spišskej Novej Vsi nepricestovali.

„Týmto oznamujeme ŠTK, že z dôvodov pandemických, vakcinačných a pracovných povinností hráčov nevycestujeme na zápas dospelých do Spišskej Novej Vsi," citovala facebooková stránka Spišiakov vyjadrenie súpera.

Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články